ШТА БИ СРБИЈА МОГЛА ДА ДОБИЈЕ ОД НАОРУЖАЊА ЗА СВОЈЕ РАФАЛЕ?!

Андреј Млакар

Одлука о куповини новог борбеног авиона за Ратно ваздухопловство Србије је донесена. То ће бити вишенаменски борбени авион Рафал са чиме ће Србија после Француске, Хрватске и Грчке бити трећа земља Европе која ће имати у наоружању овај борбени авион који је од тоталног аутсајдера постао најтраженија роба.

https://tvfront.rs/srbija-kupuje-12-novih-rafala-uskoro-potpisivanje-ugovora

Србија ће ако како је навео председник Србије буде у уторак потписала уговор постати после Француске друга земља у Европи која ће имати најмодернију верзију борбеног авиона F-4.

Иначе Хрватска и Грчка располажу са половним Рафалима из арсенала РВ Француске у верзији F-3. Србија ће добити нове летелице, али за сада још ништа конкретно се не зна.

https://tvfront.rs/pod-lupom-upoznajte-rafal-francuski-musketar

Шта је за сада познато

Према речима председника Србије купљено ће бити 12 летелица у ловачко-бомбардерској улози. Претпоставка је да ће бити набављено 10 једноседа и 2 двоседа. Оно што се зна јесте да ће српски рафали за одбрану имати ракете ваздух-ваздух типа MICA ( Missile d Interception ef de Combat Aerien) али за сада није познато да ли ће бити ракета у верзији 60 км или нова MICA-NG домета 150 км.

Једнино што је познато да Србија, као ни Хрватска неће добити ракете ваздух-ваздух метеор која је за обе земље мисаона именица.

https://tvfront.rs/srpski-rafali-sa-raketama-mica

За бомбардерске задатке претпоставка је да ће српски Рафали домбити француске самонавођене авионске бомбе AASM (Armement Air Sol Modulaire) са максималном масом од 340 кг. Систем за вођење може да се комбинује на више страндардних тела бомби, америчких фамилије Мк-82, али и франуских BANG (Bombe Aeronavale de Nouvelle Genartion). Комплет AASM користи репну секцију са уграђеним малим ракетним мотором и расклопивим крилима и носну секцију са канарима који су намењени за управљање летом. Носна секција има уграђен ГПС и ИНС систем навођења. Са ракетним погоном AASM има максимални домет од 50 км ако се лансира са великих висина и 15 км са мањих. AASM има опцију да се истовремено лансира 6 пројектила, које својим посебним путањама лета, чете до једног заједничког или шест различитих циљева.

Да ли ће српски Рафали моћи да носе француске крстареће ракете SCALP/EG домета 250 км за сада није познато.

Хрватски Рафали верзије F3-R имаће топ калибра 30 мм верзије једноседа и двоседа. За напад на циљеве у ваздуху ракете ваздух -ваздух MICA RF и IR BVR/WVR. Претпоставка је да ће идентичан пакет као и хрватски имати и српски рафали.

Такође и интегрисане класичне авио бомбе од 110, 220, 450, 900 кг. Оно што је проблем ласерски прецизно вођене бомбе америчке производње је могуће да Србија добије дозвлу, а можда и не. То ће се тек видети када се конкретније информације буду добиле о летелицама које набавља Србија у верзији F-4. Такође за напад на земљске циљеве Рафал ће да користи и невођене ракете из саћастих лансера калибра 68 мм, а опционо можда и противоклопне пројектиле Бримостне, али је то за сада само нагађање.

5 коментара на “ШТА БИ СРБИЈА МОГЛА ДА ДОБИЈЕ ОД НАОРУЖАЊА ЗА СВОЈЕ РАФАЛЕ?!

    1. А сада је на реду француски амбасадор у УН гласаће за то да се прогласи геноцид у Сребреници, и да Србија буде проглашена геноцидном државом. Па нек’ нам је са срећом, а француском руководству и спољној политици нека служи на част. Очигледно је да су нам увалили и лопатице и кофице, ми смо хтели црвене, а они су нам увалили плаве. Нек’ нам је са срећом улазак у дужничко ропство, следећих па макар сто година. Болесник је изгурао своје, наш је бољи од хрватских. Надам се да ће да заслужи своје, нека му једној дана одвоје ћелију са погледом на небо по коме ће да лете Рафали, а он може сам себи да каже, “ја сам их купио”

  1. Искрено французи су превртљиви. Крај ће показати шта ће бити коначноп, али да не извисимо ако платимо Рафале, а на крају их и не добијемо. Као руси за свој носач хеликоптера.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *