ŠTA BI SRBIJA MOGLA DA DOBIJE OD NAORUŽANJA ZA SVOJE RAFALE?!

Andrej Mlakar

Odluka o kupovini novog borbenog aviona za Ratno vazduhoplovstvo Srbije je donesena. To će biti višenamenski borbeni avion Rafal sa čime će Srbija posle Francuske, Hrvatske i Grčke biti treća zemlja Evrope koja će imati u naoružanju ovaj borbeni avion koji je od totalnog autsajdera postao najtraženija roba.

https://tvfront.rs/srbija-kupuje-12-novih-rafala-uskoro-potpisivanje-ugovora

Srbija će ako kako je naveo predsednik Srbije bude u utorak potpisala ugovor postati posle Francuske druga zemlja u Evropi koja će imati najmoderniju verziju borbenog aviona F-4.

Inače Hrvatska i Grčka raspolažu sa polovnim Rafalima iz arsenala RV Francuske u verziji F-3. Srbija će dobiti nove letelice, ali za sada još ništa konkretno se ne zna.

https://tvfront.rs/pod-lupom-upoznajte-rafal-francuski-musketar

Šta je za sada poznato

Prema rečima predsednika Srbije kupljeno će biti 12 letelica u lovačko-bombarderskoj ulozi. Pretpostavka je da će biti nabavljeno 10 jednoseda i 2 dvoseda. Ono što se zna jeste da će srpski rafali za odbranu imati rakete vazduh-vazduh tipa MICA ( Missile d Interception ef de Combat Aerien) ali za sada nije poznato da li će biti raketa u verziji 60 km ili nova MICA-NG dometa 150 km.

Jednino što je poznato da Srbija, kao ni Hrvatska neće dobiti rakete vazduh-vazduh meteor koja je za obe zemlje misaona imenica.

https://tvfront.rs/srpski-rafali-sa-raketama-mica

Za bombarderske zadatke pretpostavka je da će srpski Rafali dombiti francuske samonavođene avionske bombe AASM (Armement Air Sol Modulaire) sa maksimalnom masom od 340 kg. Sistem za vođenje može da se kombinuje na više strandardnih tela bombi, američkih familije Mk-82, ali i franuskih BANG (Bombe Aeronavale de Nouvelle Genartion). Komplet AASM koristi repnu sekciju sa ugrađenim malim raketnim motorom i rasklopivim krilima i nosnu sekciju sa kanarima koji su namenjeni za upravljanje letom. Nosna sekcija ima ugrađen GPS i INS sistem navođenja. Sa raketnim pogonom AASM ima maksimalni domet od 50 km ako se lansira sa velikih visina i 15 km sa manjih. AASM ima opciju da se istovremeno lansira 6 projektila, koje svojim posebnim putanjama leta, čete do jednog zajedničkog ili šest različitih ciljeva.

Da li će srpski Rafali moći da nose francuske krstareće rakete SCALP/EG dometa 250 km za sada nije poznato.

Hrvatski Rafali verzije F3-R imaće top kalibra 30 mm verzije jednoseda i dvoseda. Za napad na ciljeve u vazduhu rakete vazduh -vazduh MICA RF i IR BVR/WVR. Pretpostavka je da će identičan paket kao i hrvatski imati i srpski rafali.

Takođe i integrisane klasične avio bombe od 110, 220, 450, 900 kg. Ono što je problem laserski precizno vođene bombe američke proizvodnje je moguće da Srbija dobije dozvlu, a možda i ne. To će se tek videti kada se konkretnije informacije budu dobile o letelicama koje nabavlja Srbija u verziji F-4. Takođe za napad na zemljske ciljeve Rafal će da koristi i nevođene rakete iz saćastih lansera kalibra 68 mm, a opciono možda i protivoklopne projektile Brimostne, ali je to za sada samo nagađanje.

5 komentara na “ŠTA BI SRBIJA MOGLA DA DOBIJE OD NAORUŽANJA ZA SVOJE RAFALE?!

  1. Loš članak, napisan onako…
    Bolje je Francuzima da daju bolje oružje Srbiji nego Hrvatskoj, da bi potakli trku u naoružanju i zaradili više novca.

    1. A sada je na redu francuski ambasador u UN glasaće za to da se proglasi genocid u Srebrenici, i da Srbija bude proglašena genocidnom državom. Pa nek’ nam je sa srećom, a francuskom rukovodstvu i spoljnoj politici neka služi na čast. Očigledno je da su nam uvalili i lopatice i kofice, mi smo hteli crvene, a oni su nam uvalili plave. Nek’ nam je sa srećom ulazak u dužničko ropstvo, sledećih pa makar sto godina. Bolesnik je izgurao svoje, naš je bolji od hrvatskih. Nadam se da će da zasluži svoje, neka mu jednoj dana odvoje ćeliju sa pogledom na nebo po kome će da lete Rafali, a on može sam sebi da kaže, “ja sam ih kupio”

  2. Iskreno francuzi su prevrtljivi. Kraj će pokazati šta će biti konačnop, ali da ne izvisimo ako platimo Rafale, a na kraju ih i ne dobijemo. Kao rusi za svoj nosač helikoptera.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *