томе је говорио и председник Србије на конференцији за новинаре:
Набавили смо и нове, можда и неке од најбољих система дронова у свету и то би требало да нам стигне током 2025
Израелска компанија Елибт саопштила је да је са једном европском земљом, ѕали није навела са којом потписала уговоре у укупној вредности од око 335 милиона долара за испоруку ПУЛС самоходних ракетних лансера и ракета, као и беспилотне летелице Хермес 900 опремљених напредним носивим теретом.
О томе је говорио и председник Србије на конференцији за новинаре:
“Набавили смо и нове, можда и неке од најбољих система дронова у свету и то би требало да нам стигне током 2025. године. Улагањем у Војску улажемо у безбедност грађана Србије. Даваћемо посебна висока примања за нишанџије у тенковима, не само за специјалне јединице, али о тим променама ћете додатно слушати”, рекао је Вучић укратко, али није саопштио тип.
Некако и ова се поклопила са претходном причом о отме да је заправо Србија купац израелских беспилотних летелица Хермес 900. Иначе ова вест поклопила се како то обично бива са хрватском набавком 6 беспилотних летелица Бајрактар ТБ-2.
Elbit Systems announced today that it was awarded contracts worth a total amount of approximately $335M to supply the PULS rocket launchers and rockets, as well as Hermes 900 UAS equipped with advanced payloads to a European country🤔 pic.twitter.com/EGDOzKpS80
— ovidiumuca.bsky.social🦋🇪🇺🇺🇸 (@OvidiuMuca) November 18, 2024
За сада није саопштен број летелица које је купила Србија, али наша земља тренутно има најборјнију флоту беспилотних летелица домаће и кинске производње. Од 2020. Србија је једини корисник кинеских беспилотних летелица CH-92 и то 6 комада за извиђаке и борбене задатке. Од 2023 . Србија је купила 6 кинеских беспилотних летелица CH-95 за извиђале и борбене задатке. Такође Србија је најавила куповину још 6 беспилотних летелица овог типа Паралелно са CH-95 у наоружање је уведено 12 беспилотних летелица домаће производње “Пегаз” које су модификоване са кинеским стручњацима за извиђачке и борбене задатке. Такође Војска Србије располаже и са кинеским дроновима DJI Matrice у верзији 350 са 38 комада, верзија 30 са 30 примерака, DJI Mini 3 Pro 60 комада,DJI Mavic 3 60 комада. Такође ту је и 60 немачких дронова у верзији AR-100C.
Ако се вест покаже тачна то би значило да Србија после два типа кинеских и домаћи располагаће и са израелским беспилотним летелицама, међу којима треба бити и Хермес.
О Hermes 900Hermes 900 је беспилотна летелица (Unmanned Aerial Vehicle, UAV) коју производи израелска компанија Elbit Systems. Развијена је као напреднија и већа верзија летелице Hermes 450, са циљем да испуни захтеве савремених обавештајних, извиђачких и надзорних мисија (ISR – Intelligence, Surveillance, Reconnaissance). Hermes 900 представља једну од водећих платформи у области беспилотних летелица захваљујући својој свестраности, модерним технологијама и доказаним способностима на терену.
Кључне карактеристике Hermes 900:
1. Дизајн и структура:
- Средње висине, дугог трајања лета (MALE – Medium Altitude Long Endurance) летелица.
- Распон крила: око 15 м.
- Максимална тежина при полетању: 1,100 кг.
- Капацитет носивости: до 350 кг корисног терета.
- Модуларна конструкција која омогућава прилагођавање разноврсним задацима путем различитих сензора и опреме.
2. Аутономија и издржљивост:
Hermes 900 може летети непрекидно до 36 сати, у зависности од носивости и конфигурације терета. Максимална оперативна висина: до 30,000 стопа (око 9,150 метара), што јој омогућава да остане ван домета већине противваздушних система.
3. Мисије и примена:
Hermes 900 је конструисан за различите улоге:
- Надзор и извиђање: Са својим сензорима високе резолуције, укључујући електро-оптичке (EO) и инфрацрвене (IR) камере.
- Обавештајне операције: Може детектовати, пратити и идентификовати циљеве у реалном времену.
- Пренос података у реалном времену: Омогућава војним командантима да добију актуелне информације са бојишта.
- Систем за електронско ратовање (EW): Може бити опремљен за електронско ометање и прикупљање сигнала.
- Хуманитарне мисије и управљање катастрофама: Користи се за потрагу и спасавање, као и надзор током природних катастрофа.
4. Опрема и системи:
Подржава широк спектар опреме:
- Електро-оптичке и инфрацрвене камере за дневно и ноћно снимање.
- Радар са синтетичком апертуром (SAR) за праћење и откривање циљева у свим временским условима.
- Комунікациони системи за пренос података великог домета.
- Оборудован је за могућност ношења радио-електронских уређаја, осматрачких уређаја, па чак и лаког наоружања (у зависности од мисије).
- Системи за избегавање судара: Напредна технологија омогућава операције у ваздушном простору са минималним ризиком.
5. Управљање и аутономија:
- Летелица се управља са земље из контролне станице, али је опремљена и системом за аутономни лет, што јој омогућава да сама извршава одређене мисије или се врати у базу у случају прекида комуникације. Контролна станица подржава управљање више летелица истовремено.
6. Борбене способности:
- Иако је превасходно извиђачка летелица, може бити опремљена лаком наоружањем, укључујући: Прецизно навођене бомбе, мале ракете земља-ваздух или ваздух-земља.
7. Примена у свету:
- Hermes 900 користе бројне земље широм света за војне и цивилне сврхе, укључујући Израел, Швајцарску, Бразил, Чиле и друге. Током разних сукоба, укључујући недавне конфликте на Блиском истоку, доказала је своју ефикасност као моћна платформа за обавештајно и надзорно деловање.
Човек се бре у све разуме нема шта, папазјанија од набавки ко дете у продавници играчака, граби све што падне под руку, елем јадна мајка логистици…