Прави рат је најбољи полигон за испитивање артиљеријског оруђа каква је самоходна хаубица
Америчка хаубица М101 калибра 105 мм су раширене у великом броју земаља света и скоро на свим континентима, а међу најновијим корсницима је Украјина у вучној верзији као донација армија НАТО пакта, а од недавно и мобилне верзије ове хаубице коју су американци дали на испитивање Украјинцима.
Јер прави рат је најбољи полигон за испитивање оваквог артиљеријског оруђа каква је ова сад већ самоходна хаубица.
⚡️The 🇺🇸United States has sent its new lightweight 105mm reduced-recoil howitzer, the Humvee 2-CT Hawkeye, to 🇺🇦Ukraine for combat testing, AM General program director Mike Evans said.
— 🪖Military news (@front_ukrainian) June 25, 2024
This artillery system is installed, as you might guess, on the chassis of a Humvee vehicle and… pic.twitter.com/bvZ7A3SJNI
Јужнокорејско искуство
Хаубица М101 прославила се још у Другом светском рату, али и у низу локалних сукоба од тад. Први који су проценили да је идеално ову хаубицу ставити на камион били су Јужнокорејци који су је монтирали на тросовински камион ознаке М 809 које Јужна Кореја израђује по лиценци.
У сваком случају ова хаубица стекла је велику популарност. Хаубица има цев дужине 22 калибра, масе је 2.258 кг, а у вучној верзији посада броји 8 чланова. Дејство хаубице по елевацији је могуће од -50 до +66 степени. из хаубице испаљује се тренутно-фугасни пројектил М1.
Јужна Кореја била је од Корејског рата један од највећих корисника вучних хаубица М-101. Што америчких, тако и серијски произведених домаћих хаубица која је носила ознаку КМ 101. Укупно је било произведено чак 700 хаубица.
AM General's Hawkeye 105 mm 2-CT Mobile Howitzer System (MHS), which underwent characterization testing in 2022 with the US Army, and has also been integrated with a Supacat HMT Extenda 6X6 for the British Army pic.twitter.com/w1MiliOsr4
— Jon Hawkes (@JonHawkes275) August 21, 2023
Да би се продужио животни век ове хаубице одлучено је да се она модернизује и постави на мобилни камион. Пројекат је добио ознаку EVO-105. Главни разлог модернизације се састоји у веома кратком времену реакције испаљивања првог пројектила, вероватноћи преживљавања и бољом заштитом посаде. Заправо на снази је филозофија: “удари и бежи”.
Главна особина ове хаубице је аутоматизација усмеравања цеви што је убрзало време дејства и постављања из маршевског у борбени положај. Посада је са 8 смањена на 5 чланова (возач и оператер СУВ-а, кровни стрелац и додатна послуга од три члана). Борбени комплет чине 24 пројектила калибра 105 мм, а за самодобрану на кров камиона постављен је тешки митраљез К6 калибра 12,7 мм који је заправо копија америчког М2ХБ. Максимални домет 11.200 метара (11,2 км).
Холандско искуство
Путем Јужне Кореје кренула је и Холандија која је такође корисних америчких вучних хаубица. Њихова верзија се зове MOBAT (Mobile Artillery). Холандска верзија има аутоматски пуњач, а јужнокорејска не. Холандски MOBAT има цев дужине 33 калибра. Домет ове хаубице је 19,2 км, односно 19,6 са гасо-генератором. Борбени комплет је 40 граната и пуњења. Време ступања у борбено дејство 60-90 секунди.
Америчко искуство
Сједињене Америчке Државе су постале трећа земља у свету која је поставила своју вучну хаубицу М 101 на возило. За разлику од Јужнокорејаца и Холанђана за возило изабран је лаки теренац HMMWV M1114. Произвођач овог возила је америчка компанија AM General, а борбени систем је добио ознаку 2-CT Hawkeye. Ова самоходна хаубица калибра је 105 мм и тренутно се налази у фази тестирања у Војсци САД, али два система предата су Украјини на борбено тестирање и проверу у реалним борбеним условима. Јавности је све обелодањено од стране генералног директора AM General Мајка Еванса.Развој овог мобилног лаког артиљеријског система почео је 2019. године као коперација две компаније AM General и Mandus Group. Војска САД 2021. године потписала је уговор о производњи две хаубице за тестирање.
Конструктори су цев хаубице М-101 монтирали на лако возило HMMWV M1114/ M1116. Оно што се разликује од јужнокрејске и америчке верзије које су уграђене на шасију камиона је употреба технологије меког трзаја која је омогућила да приликом опаљења услед повратног трзаја не дође до превртања возила са хаубице после испаљивања неколико хитаца.
Ова самоходна хаубица има дигитални систем за управљање ватром. За разлику од корејске и холандске верзије време реакције од доласка и опаљења износи 1,5 минута што је доста него код јужнокорејске и холандске верзије које износи: јужнокорејска 56, а холандске 60-90 секунди. После ватреног удара, ватрени положај ова хаубица може да напусти за мање од 3 минута.
Брзина паљбе из ове хаубице због аутоматског СУВ-а износи 8 граната у минути за прва 3 минута паљбе. Домет хаубице са обичним пројектилима је 11,6 км.
Филозофија 2-CT Hawkeye 105mm је брзи долазак, изненадни ватрени удар и напуштање ватреног положаја. Елевација овог артиљеријског система је слична аутоматском минобацачу калибра 120 мм, али је једноставнија због погодне шасије.
Главни недостатак ове самоходне хаубице је лоша заштита посаде која је откривена и лако изложена дјеству и контрабатеријској борби. По томе ова хаубица је слична француској CAESAR и украјинској BOGDANA.
Главни разлог слања ове хаубице у Украјину лежи у провери техничких решењеа и отклањаљу недостатака пре него што почне серијска производња ове хаубице.
Ова самоходна хаубица монтирана је на теренац HUMVEE 2-CT са двоје врата. Описана је од произвођача као најлакша самоходна хаубица на свету.
Систем се састоји од два теренска возила без приколице, што резултира великом покретљивошћу.
Уз примену дигиталног система за управљање ватром. Такође у саставу батерије се налази и возило за подршку у коме смештај имају четири помоћна војника који помажу у дејству овом хаубицом осим возача и командира који управља СУВ-ом.
Укупна тежина ове хаубице је 6.395 кг. Максимална тежина корисног терета је 1.420 кг са већим пуњењем, а са мањим 803 кг.