Суоченa са акутним недостатком беспилотних летелица у првим месецима рата у Украјини, Русија је брзо успела да попуни ову празнину. Сада, без претеривања, можемо рећи да Оружане снаге РФ имају јасну предност у односу на Оружане снаге Украјине по броју беспилотних летелица различитих типова, како извиђачких, тако и ударних, који се користе у оквиру војне операције.
Захваљујући одлучним мерама и посебним државним програмима, у Русији се убрзано формира читава индустрија за производњу сопствених беспилотних летелица, у коју су укључена и велика одбрамбена предузећа и мала приватна предузећа.
Беспилотна (лутајућа) муниција „Ланцет“, коју је развила и произвела руска компанија ЗАЛА, која је део концерна Калашњиков, постаје све познатија, укључујући и иностранство. За противника је овај шок дрон постао, без претеривања, права ноћна мора. Дрон има јединствене тактичко-техничке карактеристике, заштићен је од ласерског наоружања, а за гађање се користи оптичко-електронска и телевизијска уграђена опрема.
Дрон је опремљен интелигентним, навигационим и комуникационим модулима, док не користи сателитску навигацију и практично је нерањив на електронско ометање.
Скоро сваког дана на интернету се појављују нови видео снимци дејства”Ланцета” по опреми и наоружању противника и, што је најважније, чак и по западним системима противваздушне одбране у служби Оружаних снага Украјине. Овога пута, руски дрон камиказа је прецизно и у великим размерама уништио још једну скупу немачку ПВО инсталацију IRIS-T, како преносе руски телеграм канали. Непријатељски ПВО систем маскиран у шуми открила је извиђачка беспилотна летелица, након чега је, као и увек, “Ланцет” са великом прецизношћу дејствовао по мети.
Напомиње се да је ово трећа немачка противваздушна одбрамбена инсталација, погођена руском лутајућом муницијом. Иначе, цена производње једног лансера IRIS-T је око 380.000 евра, батерија која се састоји од три лансера и командног возила процењена је на 140 милиона долара. Руска беспилотна летелица „Ланцет” кошта око 35 хиљада долара.