РУСИ ШАЉУ ПОРУКУ УКРAЈИНЦИМА ДА ЧЕКАЈУ ЊИХОВЕ Ф-16 НА НЕБУ КАО И РАКЕТНИ АРСЕНАЛ КОЈИ ЋЕ ДА УПОТРЕБЕ: 2 Р-37 И 2 Р-77

На снимку Министарства обране приказан је Су -35С са следећом конфигурацијом ракета: две ракете ваздух-ваздух великог домета Р-37М са активним радарским самонавођењем, две ракете средњег домета Р-77-1 средњег домета са активним радарским самнавођењем и једна противрадарска ракета Х-31ПМ

Иако украјинских Ф-16 нема још увек ни на видику, али се опасно закувава када је на самиту НАТО пакта обелодањено да је кренула испорука, супротна руска страна веће је започела припреме, а то су и славодбитно објавили.

Све је више снимака на којима Руси поручују противничкој страни шта их чека кад дође до сусрета сада већ украјинских Ф-16 у верзији АМ и Руских Су-35С.

На снимку Министарства обране приказан је Су -35С са следећом конфигурацијом ракета: две ракете ваздух-ваздух великог домета Р-37М са активним радарским самонавођењем, две ракете средњег домета Р-77-1 средњег домета са активним радарским самнавођењем и једна противрадарска ракета Х-31ПМ.

Руска војска већ дуже време објављује слике борбених авиона и њихов ракетни арсенал са којим ће се суочити са украјински Ф-16 који ће се појавити на небу изнад Украјине.

Ракета Р-37

Развој ове ракете започео је средином 1980 тих година 20 века како би се разменила ракета ваздух-ваздух великог домета Р-33 како би добио пројектил домета до 130 км за остваривање превласти у ваздух на ловцима Су-27 и Су-30.

Економске недаће које су притисле Совјетски Савез 1988-1991, а затим и распад и слом, недостатак новца успорили су развој нове ракете великог домета. Тек 2006. године стручњаци конструкторског бироа Вимепл поново су оживели програм развоја ракете великог домета намењена за обарање ваздушних циљева који лете на великим удаљеностим попут летећих авио танкера (KC-10, KC-135, Airbu A-330 MRTT i KC-130 и летећих осматрачких радарских осматрачких станица Е-3 Sentry, E-2C Hokeye, E-8, EC-135…

За Русију питање неутрализације ових летелица које лете удаљене од фронта на даљинама од чак 400 км постао је императив, јер су ове летелице као осматрачке станице пружале информације о противнику од момента полетања и лета до циља, тако да је фактор изненађења фактички изостао.

Конструкоти Випела су одлучи да је обоновом пројекта Р-37 на основу модернизације ракете Р-33 потребно повећати домет и до дупло са 200 на 400 км колико лете и НАТО радарске и осматрачке станице.

Прво је рађена модернизација Р-33 и са њом су били наоружани ловиц МиГ-31, а онда са модернизацијом на верзију БМ у оперативну потребу 2018 појавила се ракета Р-37М.

Оно што је до сад познато о овој ракети јесте да има домет од 400 км, брзина је већа од 5 маха.

Од 2018 године после ловца Миг-31БМ почело је прилаогђавање ловаца Су-35 за ношење ракета великог домета. Та интеграција постигнута је захваљујући ПЕСА радару (пасина електронска антена) ИРБИС -Е. Тек 2020 Су-35С проглашен је оперативнм у оквиру руског ратног ваздухопловства да може да користи ракете Р-37.

Захваљуујући овом радару противнички авион може да се гађа на даљини од 200 км директним лансирањем и 400 км на циљ са велике висине у клизној варијанти са чиме тек остварује домет од 400 км када је достигао брзину од 5 маха. Ракета није никад извезена ван Русије, а о њој има и даље јако мало информација.

Запад спекулише да ова ракета служи за остваривање превласти у ваздуху и напад на циљеве далеко од визуелног домета. Неостатак информација и нагађања отежавају како се адекватно борити против овог пројектила. Због тога ова ракета се калсификуке као специјализовани пројктил за обрање стратешких летелица и авиона лоших меневарских особина.

Оно што највећу претњу Украјиницима представља јесте радар ИРБИС-Е који омогућава откривање украјински Ф-16 на удаљеностима од 200 км посебно комбинација ракета Р-37, Р-77.

Западни стратеге управо највише и бирине ова ракета ваздух-ваздух, јер њихови Ф-16 неће имати пандама руској Р-37. То није случај са ракетама средњег домета Р-77, пошто ће украјинске 16 носити америчку АИМ-120АМРААМ.

Већ сада спекулише се да је највећи број украјинских ловаца МиГ-29 и СУ-27 оборен био са Р-37. Статистички преск указује да је било кориштено дневно до 6 ракета ван визуелног домета, као и да је само у 2023 било уништено до 10 авиона управо овом ракетом.

Украјинцима као средство парирања остаје америчка ракета АИМ-120 АМРААМ и могућност да се нанатерају руске летелице да приђу на средњу даљину одакле би ове ракете могле да делују.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *