Na snimku Ministarstva obrane prikazan je Su -35S sa sledećom konfiguracijom raketa: dve rakete vazduh-vazduh velikog dometa R-37M sa aktivnim radarskim samonavođenjem, dve rakete srednjeg dometa R-77-1 srednjeg dometa sa aktivnim radarskim samnavođenjem i jedna protivradarska raketa H-31PM
Iako ukrajinskih F-16 nema još uvek ni na vidiku, ali se opasno zakuvava kada je na samitu NATO pakta obelodanjeno da je krenula isporuka, suprotna ruska strana veće je započela pripreme, a to su i slavodbitno objavili.
Sve je više snimaka na kojima Rusi poručuju protivničkoj strani šta ih čeka kad dođe do susreta sada već ukrajinskih F-16 u verziji AM i Ruskih Su-35S.
Na snimku Ministarstva obrane prikazan je Su -35S sa sledećom konfiguracijom raketa: dve rakete vazduh-vazduh velikog dometa R-37M sa aktivnim radarskim samonavođenjem, dve rakete srednjeg dometa R-77-1 srednjeg dometa sa aktivnim radarskim samnavođenjem i jedna protivradarska raketa H-31PM.
Several stills from a newly released Russian MoD video showing one or more VKS Su-35S multirole fighters armed with two R-37Ms, two R-77-1s and one Kh-31PM. The video appears to have been filmed at Khanskaya AB, north-west of Maykop (thanks to @StefanB2023 for IDing the base). pic.twitter.com/SUWhA7TVpl
— Guy Plopsky (@GuyPlopsky) July 20, 2024
Ruska vojska već duže vreme objavljuje slike borbenih aviona i njihov raketni arsenal sa kojim će se suočiti sa ukrajinski F-16 koji će se pojaviti na nebu iznad Ukrajine.
Raketa R-37
Razvoj ove rakete započeo je sredinom 1980 tih godina 20 veka kako bi se razmenila raketa vazduh-vazduh velikog dometa R-33 kako bi dobio projektil dometa do 130 km za ostvarivanje prevlasti u vazduh na lovcima Su-27 i Su-30.
Ekonomske nedaće koje su pritisle Sovjetski Savez 1988-1991, a zatim i raspad i slom, nedostatak novca usporili su razvoj nove rakete velikog dometa. Tek 2006. godine stručnjaci konstruktorskog biroa Vimepl ponovo su oživeli program razvoja rakete velikog dometa namenjena za obaranje vazdušnih ciljeva koji lete na velikim udaljenostim poput letećih avio tankera (KC-10, KC-135, Airbu A-330 MRTT i KC-130 i letećih osmatračkih radarskih osmatračkih stanica E-3 Sentry, E-2C Hokeye, E-8, EC-135…
Za Rusiju pitanje neutralizacije ovih letelica koje lete udaljene od fronta na daljinama od čak 400 km postao je imperativ, jer su ove letelice kao osmatračke stanice pružale informacije o protivniku od momenta poletanja i leta do cilja, tako da je faktor iznenađenja faktički izostao.
Konstrukoti Vipela su odluči da je obonovom projekta R-37 na osnovu modernizacije rakete R-33 potrebno povećati domet i do duplo sa 200 na 400 km koliko lete i NATO radarske i osmatračke stanice.
⚡️🇷🇺World's most feared combat aircraft goes on patrol – Su-35 pic.twitter.com/4RUjrLGugi
— SIMPLICIUS Ѱ (@simpatico771) July 20, 2024
Prvo je rađena modernizacija R-33 i sa njom su bili naoružani lovic MiG-31, a onda sa modernizacijom na verziju BM u operativnu potrebu 2018 pojavila se raketa R-37M.
Ono što je do sad poznato o ovoj raketi jeste da ima domet od 400 km, brzina je veća od 5 maha.
Od 2018 godine posle lovca Mig-31BM počelo je prilaogđavanje lovaca Su-35 za nošenje raketa velikog dometa. Ta integracija postignuta je zahvaljujući PESA radaru (pasina elektronska antena) IRBIS -E. Tek 2020 Su-35S proglašen je operativnm u okviru ruskog ratnog vazduhoplovstva da može da koristi rakete R-37.
Zahvaljuujući ovom radaru protivnički avion može da se gađa na daljini od 200 km direktnim lansiranjem i 400 km na cilj sa velike visine u kliznoj varijanti sa čime tek ostvaruje domet od 400 km kada je dostigao brzinu od 5 maha. Raketa nije nikad izvezena van Rusije, a o njoj ima i dalje jako malo informacija.
Zapad spekuliše da ova raketa služi za ostvarivanje prevlasti u vazduhu i napad na ciljeve daleko od vizuelnog dometa. Neostatak informacija i nagađanja otežavaju kako se adekvatno boriti protiv ovog projektila. Zbog toga ova raketa se kalsifikuke kao specijalizovani projktil za obranje strateških letelica i aviona loših menevarskih osobina.
Ono što najveću pretnju Ukrajinicima predstavlja jeste radar IRBIS-E koji omogućava otkrivanje ukrajinski F-16 na udaljenostima od 200 km posebno kombinacija raketa R-37, R-77.
Zapadni stratege upravo najviše i birine ova raketa vazduh-vazduh, jer njihovi F-16 neće imati pandama ruskoj R-37. To nije slučaj sa raketama srednjeg dometa R-77, pošto će ukrajinske 16 nositi američku AIM-120AMRAAM.Već sada spekuliše se da je najveći broj ukrajinskih lovaca MiG-29 i SU-27 oboren bio sa R-37. Statistički presk ukazuje da je bilo korišteno dnevno do 6 raketa van vizuelnog dometa, kao i da je samo u 2023 bilo uništeno do 10 aviona upravo ovom raketom.
Ukrajincima kao sredstvo pariranja ostaje američka raketa AIM-120 AMRAAM i mogućnost da se nanateraju ruske letelice da priđu na srednju daljinu odakle bi ove rakete mogle da deluju.