PRIŠTINA POKAZALA NOVO NAORUŽANJE PRED NATO VEŽBU: Protivoklopne rakete, mitraljeze i minobacače

Severnoatalsnka alijansa u okviru multinacionalne vojne vežbe “Defender Europe 2023” koju realizuje Evropska komanda SAD (EUCOM) kako bi se stvorila ineteroperabilnost (saradnja) između SAD, NATO i partnerskih zemalja svoj deo ima i u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji, gde se održava jedan deo vežbe u kojoj učestvuju u snage takozvane KBS (“Kosovskih bezbednosnih snaga”) kojima upravljaju privremene takozvane prištinske institucije.

Takozvana KBS na vežbi “Defender Europe 2023” angažovala je 1.300 pripadnika sa odgovarajućim naoružanjem, koje je pre nekoliko dana uoči svečanosti javno prikazano po prvi put. Naime radi se o puškomitraljezima, protivoklopnim raketama i automatskim minobacačima montiranim na vozila MRAP i laka oklopna vozila. Uglavno sva oprema osim lakih oklopnih vozila M 1117 i Hamvi su turskog porekla.

Inače vojna vežba “Defender Europe 2023” počela 22. aprila, a završiće se 23. juna, učestvuje 17 hiljada vojnika iz više od 20 zemalja. Deo u kome učestvuje takozvana KBS zajedno sa vojskama Albanije i Crne Gore, Severne Makedonije završiće se 2. juna 2023. godine

Naime Turska je postala jedan od najznačajnijih dobavljača opreme za takozavane KBS koje oprema složenom borbenom tehnikom poput taktičkih bespilotnih borbenih letelica tipa Bajraktar TB-2 koje su borbeno primenjene kako na severu Afrike, tako i na sad u Ukrajini. Tu su laka oklopna vozila Kobra konfiguracije 4h4 i vozila Vuran koja su iskorištena kao platforma za automatske minobacače.

Protivoklopna raketa OMTAS

Priština je u poslednje vreme opremila svoje takozvane KBS sa novim protivoklopnim sredstivma. Iako se govorilo o “Javelinu” i “NLAW” ipak je izabran proizvod raketni sistem srednjeg dometa OMTAS koji je razvila kompanija ROKETSAN, koji je po prvi put prikazan tamošnjoj javnosti na svečanoj ceremoniji početka vežbe sa NATO paktom.

Inaše takozvane prištinske vlasti su nedavno obelodanile da su kupile ovaj protivoklopni sistem. Za sad nema podataka, odnosno kriju se informacije o nabavnjenim lanserima i broju raketa zapakovanih u lansirne kontejnere. Ono što je jedino obelodanjeno jeste ugovor o nabavic raketa, ali nei drugi detalji.

Protivoklopni raketni sistem OMTAS kompanije ROKETSAN nastao je kao plod domaće turske pameti u pitanju je skraćenica reči “Protivoklopni raketni sistem srednjeg dometa” namenjen za neutralizaciju oklopnih jednica protivnika. Izrađuje se u dve verzije kao stacionarni lanser i lanser koji se montira na borbeno oklopno vozilo načešće točkaš konfiguracije 4h4 i 8h8.

Od informacija o ovom raketnom sistemu jeste da raketa ima prečnik 160 mm, minimalni domet 200 i maksimalni od 4 km. Vođenje projektila je lasersko gde IC tragač zahvati cilj i do njega posle lansiranja vodi raketu. Projektil se zbog toga ože koristiti i danju i noću i u složenim meteo uslovima.

Raketa deluje po sistemu ispali i zaboravi kada se cilj zaključa, ali ima opciju korekcije informacija o cilju tokom leta rakete koji se prenose do njene bojeve glave. Mehanizam korekcije vatre izvodi se tako što projektil snima sliku IC bojevom glavom i sliku prenosi operateru preko sistema za prenos podataka. Operater zatim određuje novu metu na osnovu dobijene slike i drugih parametara koji se očitavaju na lanseru. Sistem vraća istim putem izmeđene podatke do bojeve glave rakete, što omogućava da se pogodi meta.

Jedan od prednosti protivoklopnih raketnih sistema OMTAS navodi se i to što nudi mogućnost lansiranja rakete, a da se operater ne izlaže riziku da bude pogođen. Odnosno raketa se može lansirati kao iz vozila, tako i iza zaklona, ako je u pitanju stacionarna verzija, što omogućava preživljavanje i omogućava da projektil bude zaključan na bilo koju metu posle lansiranja. Takođe operater može i da napusti zonu dejstva. Truski proizviođač navodi da ovaj projektil ima tu prednost što ikao je IC ne mora operater da nastavi da usmerava raketu dok ona ne pogodi metu.

ROKETSAN navodi da ova raketa ima kumulativnu bojevu glavu koja probija sve poznate ERA oklope, a napad može doći na dva načina jedan direktni, a drugi iz vazduha i termobaričnu bojevu glavu.

Turska svoja laka oklopna vozila PARS 4h4 i OMTAS opremljena su za korištenje.

Foto: Printskrin Jutjub

Taktičko tehnički podaci o raketi OMTAS

Prečnik 160 mm
Dužina 1,8 m
Težina 35 kg (Projektil + lansirna cev)
Domet 0,2 – 4 km
Tip bojeve glave Tandem visokoeksplozivna protivtenkovska fragmentacija, termobarična
Režimi napada: Direktan napad ili iz lansiran iz vazduha
Režimi rada: Ispali i zaboravi, ili ispali i ažuriraj

Lako oklopno vozilo VURAN 4h4

Takozvane kosvske bezbednosne snage pred početak vojne vežbe promovisale su i lako oklopno vozilo VURAN konfiguracije 4h4 na koje je montiran minobacač kalibra 120 mm. Sistem je razvijen u saradnji sa dve kompanije BMC i ASLESANOM.

Ovo lako oklopno vozilo je jedno iz plejade koju proizvodi turska kompanija BMC. Priština je takođe skoro sa ovom turskom kompanijom potpisala ugovor o kupovini ovog oklopnog vozila sa integrisanim minobacačkim sistemom. Ugovor predviđa u prvoj fazi isporuku dva vozila, što je i učinjeno, i oni su izloženi bili pred sam početak NATO vežbe.

Vuran spada u oklopno vozilo konfiguracije 4h4, koje ima odličnu oklopnu, odnosno balističku zaštitu, pokretljivost, oklopnu kabinu, zaštićene prozore, sedišta koja omogućavaju amortizovanje udara, oružanu stanicu, daljinski upravljivu, otvor za izlazak u slučaju nužde i zaštitu od većine balističkih pretnji. Vozilo je opremljeno i sistemom za automatsko gašenje požara, sistem za regulaciju pritiska na točkovima. Spada u kategoriju višenamenskih oklopnih vozila.

Kompanija BMC kupcima nudi vozilo u tri verzije: klasično oklopno sa daljinski upravljivom borbenom stanicom, nosačem protivoklopnih raketa i ugrađenim minobacačem.

Foto: Printskrin Jutjub

Naš fokus u ovom tekstu je vozilo koje ima ugrađen minobacač.

U prospektima kompanije se navodi da vozilo ima brzinu od 110 kilometara na čas i uključuje ugrađene minobacače od 120 mm. Kako se navodi vozilo je sposobno da prođe kroz vodu dubine 800 mm, da se popne na prepreke visine 400 mm.

Taktičko tehnički podaci

Dimenzije dužina 6300 mm, širina 2550 mm, visina 2.800 mm

Težina: 19.960 kg

Performanse: Maksimalna berzina 110 km/h

Maksimalni radijus kretanja 600 km

Vozilo može delovati na temperaturama od -32 do 49 stepeni celzijusovih

Zaštita : Balistička STANAG 4569, Zaštita od mina, IED zaštita
Motor: Cummins ISL e3 375 PS

Naoružavanje: 120 mm minobacač

ALKAR 120 MM

Alkar je u pitanju minobacač kalibra 120 mm koji ima minimalni domet od 1,5 km do 8 km u zavisnosti od tipa cevi. Vreme pripreme minobacača traje manje od 1 minuta i da promeni vatreni položaj od 10 sekundi.

U pitanju je automatski minobacač koji se puni uz pomoć posebno minobacača. Kružno polje delovanja je 360 stepeni. MInobacač se pokreće elektromehanički i omogućava da gađa ciljeve pod velikim uglom.

Foto: Printskrin Jutjub

Mitraljez MKE AS PMT-76/57A.

Kosovskim bezbednosnim snagama (FSK) isporučeni su mitraljezi MKE AS PMT-76/57A.

Jedan od zanimljivih detalja koje su takozvane KBS snage predstavile uoči NATO vežbe je mitraljez sa platformom MKE AS PMT-76/57A. Očekuje se da će se verzija PMT-76/57A koristiti u SARP i SARP-DUAL sistemima daljinskog upravljanja (UKSS) integrisanim u taktička oklopna vozila na točkovima Kobra konfiguracije 4h4 koja do sada nisu imala naoružanje.

Mitraljez je kalibra 5,56h51 mm, čija brzina zrna 840 m/s. Težina mitraljeza je 12.50 kg. Dužina su 1.250 mm.

Lako oklopno vozilo M1117 Guardian

M1117 Guardian je lako oklopno vozilo koje su takozvane KBS dobili u maju 2021. godine. Do sad njihovo brojno stanje je 55 vozila.

M1117 Guardian (ASV – oklopno sigurnosno vozilo) je konstruisala i proizvela američka kompanija Textron Marine & Land Systems, vozilo od 14 tona razvijeno je iz čuvenog oklopnog transportera iz ere Vijetnamskog rata, koji je prvobitno razvijen za SAD. vojna policija.

Razvijen je kasnih 1990-tih za službu u američkim vojnim policijskim snagama. Prvi prototipovi pojavili su se u februaru 1997. godine, a serijska proizvodnja M1117 počela je između 1999. i početkom 2000. godine.

Ova vozila obeležila su sve sukobe i vojne intervencije u kojima su SAD učestvovale. Ostalo je upamćeno da su na kraju korištene za čuvanje baza u Iraku i Avganistanu.

Posle sloma Avganistanske armije veliki broj ovih vozila preuzeli su talibani. Ukupno, američka vojska je kupila 2.058 jedinica M1117 i 844 nadograđene verzije M1200.

Oklopna zaštita je efikasna za kalibre veće od 12,7 mm. Osim toga vozilo poseduje i protivminsku zaštitu.

Bajraktar TB-2

U pitanju je taktička bespilotna letelica naoružana vođenim raketama, koja je upotrebljavana u dejstvima u Libiji, Siriji i Iraku i Nagorono-Karabahu. Takozvane Kosovske bezbednosne snage su nabavile navodno 5 ovih letelica, ali one još uvek javnosti nisu prikazane. Za sada su tu informaciju naveli prištinski mediji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *