Министарство одбране Израела званично је представило нови тенк Меркава Барак, који се позиционира као „тенк пете генерације“.
Тенк Меркава Барак (Меркава V) је резултат заједничких напора неколико израелских одбрамбених компанија, као што су Elbit Systems, Rafael и Elta, подружница Israel Aerospace Industries. Тенк је опремљен сензорима за откривање циљева као део интегрисаног система који омогућава размену обавештајних информација у реалном времену између тенка и других војних јединица, најављујући оно што израелска војска назива „истинском револуцијом на бојном пољу“.
Барак је даља надоградња Меркаве IV која користи напредак у заштити оклопа и дигиталном ратовању. Што се тиче конструкције, нова модификација у великој мери понавља свог претходника: седиште возача се налази на левој страни трупа, купола је у његовом задњем делу, а мотор је на предњој страни. Тенк има посаду од четири члана, која укључује возача, командира, нишанџију и пуниоца.
У погледу ватрене моћи, Меркава V задржава исту конфигурацију оружја као Меркава IV: топ глатке цеви калибра 120 мм производ Израелске војне индустрије с могућношћу гађања на удаљености до четири километра пројектилима велике пробојности и вођеном муницијом. Додатно наоружање укључује коаксијални (спрегнути) митраљез калибра 7,62 мм, још један митраљез калибра 7,62 мм постављен на десној страни куполе и минобацач калибра 60 мм с унутрашњим затварачем.
Нова Меркава је такође опремљена напредним ракетним одбрамбеним системом Windbreaker који је развио Rafael. Овај систем је способан да открије долазне противоклопне ракете и изазове њихову детонацију даље од тенка. Ватрена моћ тенка је такође побољшана. Систем за контролу ватре, који је такође развио Elbit, омогућава „прецизно гађање у застанку и у покрету“ и дању и ноћу.
Министар одбране Јоав Галант истакао је симболичан датум представљања тенка: Израел обележава 50 година од рата Јом Кипур 1973. године. Он је навео да тенк Барак представља „изузетан искорак“ у способностима оклопног корпуса и да ће „стално гарантовати квалитативну предност израелске војске, како у дефанзиви тако и у офанзиви“.