НЕМАЧКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ ЖЕЛИ ДА КУПИ 600 НОВИХ ВЕРЗИЈА КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА ТАУРУС НЕО!

Писторијусова жеља остаје да набавка нове верзија крстареће ракете “Таурус Нео” буде укључена већ у буџету за наредну 2025 годину и да би почетна инвестиција могла да износи 379 милиона долара

Немачки министар одбране Борис Писторијус жели да купи 600 примерака нове верзије конвенционалне крстареће ракете за лансирањем из ваздуха типа Таурус, која би требали да пруже велики подстицај способностима земље за дуготрајне ударе.

Оно што је за сада нејасно да ли би ова куповина значила да је дато зелено светло за пребацивање старијх верзија крстарећих ракета Таурус КЕПД 350 у Украјину иако је Берлин чак неколико пута блокирао испоруку ових крстарећих ракета Кијеву који жарко жели ове пројектиле за удар на циљеве у дубини руске територије.

За сада ово остаје жеља министра Писторијуса и његовог ресора јер тек треба да обезбеди средства од владе, наводи се у извештају часописа Шпигл. Извор који је Шпиглу дао ову информацију наводи да би куповина 600 нових пројектила коштало 2,3 милијарде долара и да би прве испоруке могле да уследе тек 2029. године.

Писторијусова жеља остаје да набавка нове верзија крстареће ракете “Таурус Нео” буде укључена већ у буџету за наредну 2025 годину и да би почетна инвестиција могла да износи 379 милиона долара.

Немачка има у свом оперативном наоружању 600 пројектила Таурус КЕПД 350, које имају домет већи од 500 километара. У саставу Луфтвафеа ови пројктили се лансирају са борбеног авиона Панавиа Торнадо. За сада Немачки Јурофајтери ЕФ-2000 су тестирани за употребу крстарећих ракета Таурус, али не нонесе пројектиле.

За сада остаје нејасно са које би платформе Таурус Нео био лансиран, али предстојеће пензионисање Торнадо флоте чини ово много мање вероватним да ће се користити ови борбени авиони. Потенцијална интеграција Ф-35А, као носача крстареће ракете “Таурус нео” који је Немачка такође наручила, изгледа веома мало вероватна, с обзиром да је ракети потребан значајан редизајн како би се чак уклопила у унутрашњи одељак за оружје на авиону америчке производње.

Немачка би могла да планира да дода пројектил “Таурус Нео” ловцу са посадом који ће бити у центру програма развоја борбених авиона следеће генерације који спроводе Белгија, Француска, Немачка и Шпанија, познатог као будући борбени ваздушни систем, или ФЦАС.

Оригинални Таурус КЕПД 350 је конструисан да уништи циљеве високе вредности дубоко иза непријатељских линија, укључујући командне бункере, складиште муниције и горива, аеродроме и мостове.

Конструисан да пробије противваздушну одбрану летећи на веома ниској висини Таурус покреће турбомлазни мотор. Овај пројектил носи двостепену бојеву главу познату као МЕФИСТО. МЕФХИСТО бојева глава се такође може програмирати да детонира на одређеном унапред изабраном спрату дате зграде.

Систем за навођење пројектила је заснован на инерцијалном навигационом систему (ИНС) који се континуирано испоручује са модификацијама ГПС-а. Постоји и референтни систем праћења терена заснован на слици, који пружа могућност напада на оно што произвођач описује као „полустационарне мете“.

За сада нема доступних детаља о планираним побољшањима за “Таурус Нео”, иако би потенцијалне промене могле укључивати повећани домет, деструктивнију бојеву главу, слабо видљиве карактеристике, нови трагач. Мање вероватно, али и потенцијално у разматрању, могла би бити повећана брзина, можда у комбинацији са одбрамбеним противмерама за боље савладавање напредних система противваздушне одбране. Друге модификације за побољшање шанси за продор у непријатељску противваздушну одбрану могле би да укључују мере електронске подршке (ЕСМ) како би се избегла подручја највеће опасности.

Такође постоји могућност нове производне верзије пројектила са релативно мањим изменама у поређењу са оригиналним КЕПД 350.

Говорећи овог лета, Томас Готшилд, генерални директор компаније МБДА Деутсцхланд ГмбХ, која производи ракету, потврдио је да, иако тренутно није у производњи, линија за монтажу може бити поново активирана у кратком року.

„Оно што нам је потребно је налог да активирамо наш ланац снабдевања, десетак добављача доприноси сложеној ракети као што је Таурус. Ови добављачи почињу да раде за нас тек са наруџбом“, рекао је Готтсцхилд.

Међутим, високи трошкови укључени у програм сугеришу да ће Таурус Нео вероватно имати неколико побољшања у односу на свог претходника.

Вест о немачким плановима Таурус Нео долази само два дана након потписивања значајног одбрамбеног споразума између Немачке и Уједињеног Краљевства.

две земље су се сложиле да раде заједно на „брзом развоју“ новог продуженог оружја за дубоке ударе. Иако није саопштено више детаља, планирано је да такво оружје лети даље и напада циљеве са већом прецизношћу од крстареће ракете Сторм Схадов коју користе Краљевске ваздухопловне снаге Уједињеног Краљевства.

Тај споразум је уследио након најаве на састанку министара одбране НАТО-а у Бриселу прошле недеље да се Уједињено Краљевство придружује иницијативи Европског приступа дуготрајним ударима (ЕЛСА), напорима који предводе Француска и који укључују Немачку, Пољску и Италију. У претходним саопштењима се наводи да ЕЛСА предвиђа ракету домета између 1.000 и 2.000 километара и да би требало да буде у употреби до 2030-их. Нејасно је како би се Таурус Нео тачно уклопио у било који од ових програма, али пружа више доказа о растућем интересовању за оружје дугог домета у Европи.

Сједињене Државе и Немачка су такође најавиле да ће америчке ракете дугог домета бити стациониране у Немачкој на „епизодиној“ основи од 2026. године, укључујући вишенаменску ракету СМ-6 и крстарећу ракету Томахавк, као и „развојно хиперсонично оружје, ”.

Обновљени фокус на ударе дугог домета вођен је, пре свега, развојем руских тактичких нуклеарних пројектила, које се постављају у све напреднијим облицима.

Чињеница да је Немачка одлучила да јој у овом тренутку треба крстареће ракете са лансирањем из ваздуха такође може бити још један фактор против тога да Украјина добије старије оружје Таурус КЕПД 350. Тренутне залихе КЕПД 350 ће вероватно бити дуже задржане, до увођења Таурус Неа. Од оригиналних 600 Таурус КЕПД 350 пријављених у немачком инвентару, каже се да чак половина њих није спремна за оперативну употребу након што им је истекао сертификат. Залихе ће такође бити исцрпљене током година кроз примере који се троше на тестове или вежбе, смањујући број који би био доступан Украјини.

Уколико немачко министарство одбране добије средства која су му потребна за програм Таурус Нео, то би осигурало да ваздушни капацитети за конвенционалне ударе дугог домета земље буду у корак са ширим развојем у ваздушном рату.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *