Pistorijusova želja ostaje da nabavka nove verzija krstareće rakete “Taurus Neo” bude uključena već u budžetu za narednu 2025 godinu i da bi početna investicija mogla da iznosi 379 miliona dolara
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus želi da kupi 600 primeraka nove verzije konvencionalne krstareće rakete za lansiranjem iz vazduha tipa Taurus, koja bi trebali da pruže veliki podsticaj sposobnostima zemlje za dugotrajne udare.
Ono što je za sada nejasno da li bi ova kupovina značila da je dato zeleno svetlo za prebacivanje starijh verzija krstarećih raketa Taurus KEPD 350 u Ukrajinu iako je Berlin čak nekoliko puta blokirao isporuku ovih krstarećih raketa Kijevu koji žarko želi ove projektile za udar na ciljeve u dubini ruske teritorije.
🚨BREAKING🚨
It's been just reported that German Minister of Defense Boris Pistorius wants to procure up to 600 modernized "Taurus Neo" air-launched cruise missiles.
Total cost up to 2.1 billion euros, with first deliveries expected by 2029.
I'll share my thoughts later. pic.twitter.com/V8UOOU1nBg— Fabian Hoffmann (@FRHoffmann1) October 25, 2024
Za sada ovo ostaje želja ministra Pistorijusa i njegovog resora jer tek treba da obezbedi sredstva od vlade, navodi se u izveštaju časopisa Špigl. Izvor koji je Špiglu dao ovu informaciju navodi da bi kupovina 600 novih projektila koštalo 2,3 milijarde dolara i da bi prve isporuke mogle da uslede tek 2029. godine.
Pistorijusova želja ostaje da nabavka nove verzija krstareće rakete “Taurus Neo” bude uključena već u budžetu za narednu 2025 godinu i da bi početna investicija mogla da iznosi 379 miliona dolara.
Nemačka ima u svom operativnom naoružanju 600 projektila Taurus KEPD 350, koje imaju domet veći od 500 kilometara. U sastavu Luftvafea ovi projktili se lansiraju sa borbenog aviona Panavia Tornado. Za sada Nemački Jurofajteri EF-2000 su testirani za upotrebu krstarećih raketa Taurus, ali ne nonese projektile.
Za sada ostaje nejasno sa koje bi platforme Taurus Neo bio lansiran, ali predstojeće penzionisanje Tornado flote čini ovo mnogo manje verovatnim da će se koristiti ovi borbeni avioni. Potencijalna integracija F-35A, kao nosača krstareće rakete “Taurus neo” koji je Nemačka takođe naručila, izgleda veoma malo verovatna, s obzirom da je raketi potreban značajan redizajn kako bi se čak uklopila u unutrašnji odeljak za oružje na avionu američke proizvodnje.
Nemačka bi mogla da planira da doda projektil “Taurus Neo” lovcu sa posadom koji će biti u centru programa razvoja borbenih aviona sledeće generacije koji sprovode Belgija, Francuska, Nemačka i Španija, poznatog kao budući borbeni vazdušni sistem, ili FCAS.
Originalni Taurus KEPD 350 je konstruisan da uništi ciljeve visoke vrednosti duboko iza neprijateljskih linija, uključujući komandne bunkere, skladište municije i goriva, aerodrome i mostove.
Konstruisan da probije protivvazdušnu odbranu leteći na veoma niskoj visini Taurus pokreće turbomlazni motor. Ovaj projektil nosi dvostepenu bojevu glavu poznatu kao MEFISTO. MEFHISTO bojeva glava se takođe može programirati da detonira na određenom unapred izabranom spratu date zgrade.
Sistem za navođenje projektila je zasnovan na inercijalnom navigacionom sistemu (INS) koji se kontinuirano isporučuje sa modifikacijama GPS-a. Postoji i referentni sistem praćenja terena zasnovan na slici, koji pruža mogućnost napada na ono što proizvođač opisuje kao „polustacionarne mete“.
Za sada nema dostupnih detalja o planiranim poboljšanjima za “Taurus Neo”, iako bi potencijalne promene mogle uključivati povećani domet, destruktivniju bojevu glavu, slabo vidljive karakteristike, novi tragač. Manje verovatno, ali i potencijalno u razmatranju, mogla bi biti povećana brzina, možda u kombinaciji sa odbrambenim protivmerama za bolje savladavanje naprednih sistema protivvazdušne odbrane. Druge modifikacije za poboljšanje šansi za prodor u neprijateljsku protivvazdušnu odbranu mogle bi da uključuju mere elektronske podrške (ESM) kako bi se izbegla područja najveće opasnosti.
Takođe postoji mogućnost nove proizvodne verzije projektila sa relativno manjim izmenama u poređenju sa originalnim KEPD 350.
Govoreći ovog leta, Tomas Gotšild, generalni direktor kompanije MBDA Deutschland GmbH, koja proizvodi raketu, potvrdio je da, iako trenutno nije u proizvodnji, linija za montažu može biti ponovo aktivirana u kratkom roku.
„Ono što nam je potrebno je nalog da aktiviramo naš lanac snabdevanja, desetak dobavljača doprinosi složenoj raketi kao što je Taurus. Ovi dobavljači počinju da rade za nas tek sa narudžbom“, rekao je Gottschild.
Međutim, visoki troškovi uključeni u program sugerišu da će Taurus Neo verovatno imati nekoliko poboljšanja u odnosu na svog prethodnika.
Vest o nemačkim planovima Taurus Neo dolazi samo dva dana nakon potpisivanja značajnog odbrambenog sporazuma između Nemačke i Ujedinjenog Kraljevstva.
dve zemlje su se složile da rade zajedno na „brzom razvoju“ novog produženog oružja za duboke udare. Iako nije saopšteno više detalja, planirano je da takvo oružje leti dalje i napada ciljeve sa većom preciznošću od krstareće rakete Storm Shadov koju koriste Kraljevske vazduhoplovne snage Ujedinjenog Kraljevstva.
Taj sporazum je usledio nakon najave na sastanku ministara odbrane NATO-a u Briselu prošle nedelje da se Ujedinjeno Kraljevstvo pridružuje inicijativi Evropskog pristupa dugotrajnim udarima (ELSA), naporima koji predvode Francuska i koji uključuju Nemačku, Poljsku i Italiju. U prethodnim saopštenjima se navodi da ELSA predviđa raketu dometa između 1.000 i 2.000 kilometara i da bi trebalo da bude u upotrebi do 2030-ih. Nejasno je kako bi se Taurus Neo tačno uklopio u bilo koji od ovih programa, ali pruža više dokaza o rastućem interesovanju za oružje dugog dometa u Evropi.
Obnovljeni fokus na udare dugog dometa vođen je, pre svega, razvojem ruskih taktičkih nuklearnih projektila, koje se postavljaju u sve naprednijim oblicima.
Činjenica da je Nemačka odlučila da joj u ovom trenutku treba krstareće rakete sa lansiranjem iz vazduha takođe može biti još jedan faktor protiv toga da Ukrajina dobije starije oružje Taurus KEPD 350. Trenutne zalihe KEPD 350 će verovatno biti duže zadržane, do uvođenja Taurus Nea. Od originalnih 600 Taurus KEPD 350 prijavljenih u nemačkom inventaru, kaže se da čak polovina njih nije spremna za operativnu upotrebu nakon što im je istekao sertifikat. Zalihe će takođe biti iscrpljene tokom godina kroz primere koji se troše na testove ili vežbe, smanjujući broj koji bi bio dostupan Ukrajini.
Ukoliko nemačko ministarstvo odbrane dobije sredstva koja su mu potrebna za program Taurus Neo, to bi osiguralo da vazdušni kapaciteti za konvencionalne udare dugog dometa zemlje budu u korak sa širim razvojem u vazdušnom ratu.