Ilon Mask, nedavno postavljen od strane novoizabranog predsednika Donalda Trampa na čelo „Ministarstva za efikasnost “, kritikovao je program borbenog aviona F-35. Mask je avion nazvao zastarelim i neefikasnim u poređenju sa bespilotnim sistemima. On je ponovio svoje uverenje da su lovci sa pilotima zastareli u doba dronova. To je stav koji iznosi još od 2020. godine. Podsećamo, program F-35 je trenutno “pojeo” 1,5 biliona dolara.
Ilon Mask smatra da je projekat F-35 rezultat lošeg sistema zahteva koji su stavljeni pred letelicu. Avion je “trebao da bude sve, za suviše ljudi”. To, tvrdi ne pruža dobru vrednost za uložena sredstva. A ta sredstva iznose vrtohlavih 1,5 biliona dolara. Program F-35, ipak, ostaje ključni element odbrambenih strategija SAD i saveznika. Usvojen je u 20 zemalja i hvaljen zbog svojih naprednih mogućnosti. Lokid Martin, proizvođač ovog aviona, brani njegovu ulogu kao temelj modernog ratovanja, ističući globalnu rasprostranjenost i sve veću upotrebu, sa preko 700 jedinica koje se očekuju u Evropi u narednoj deceniji. Podržavaoci ističu da je F-35 neophodan za NATO operacije i zajedničke vojne napore.
Maskov uticaj, ako bude usmeren protiv programa, mogao bi uticati na buduće finansiranje, posebno s obzirom na njegovu savetodavnu ulogu u nastojanjima da se smanje federalni rashodi. Ipak, izmene u programu F-35 bi naišle na značajne izazove, uključujući odobrenje Kongresa i obaveze prema međunarodnim partnerima. Ipak, možda u jednom momentu treba znato kad je dosta.
Iako je Ilon Mask kritičan, Tramp je tokom svoje kampanje pohvalio F-35, nazivajući ga „prelepim“ i „nevidljivim“ za radar, te ističući njegovu važnost za američke vojne operacije.