Стижу нови дронова који ће летети у пару са F-22 и F-35 – YFQ-44A и YFQ-42A

Америчко ратно ваздухопловство и компанија Anduril представили су први прототип беспилотне летелице YFQ-44A, познате и као Fury, док је General Atomics објавио нову слику своје летелице YFQ-42A.

Компанија General Atomics Aeronautical Systems, Inc. званично је добила нову ваздухопловну ознаку од америчког Ратног ваздухопловства за своју беспилотну борбену летелицу – YFQ-42A. Компанија Anduril је представила своју беспилтону летелицу YFQ-44A.

Летелице су део програма Collaborative Combat Aircraft, који представља почетак нове генерације беспилотних летелица дизајнираних за деловање у високо ризичним условима. Председник GA-ASI је истакао да ова летелица наставља дугу традицију компаније која је започета још 1990-их. Ту се мисли на моделе Predator и Reaper. Не може се рећи да је те летелице већ прегазило време, али Хути (Иран) свакако јесу. Програма Collaborative Combat Aircraft има за циљ увођење полуаутономних “дронова-ловаца” у употребу. Ове летелице би радиле у пару са напредним авионима америчке авијације којима пилотира људска посада.

YFQ-44A дрон одликује се напредним карактеристикама као што су камера на носу, могућност интеграције пасивних IC сензора, и дизајн прилагођен за ниску уочљивост (стелт). Дужине је 6,1 м, има распон крила 5,2 м и полетну тежину од 2.268 кг. Погоњен је мотором Williams FJ44-4M, са максималном брзином од 1133 km/h на висини од 15 km. Прототип је припремљен за први лет током лета 2025. године, а компанија Anduril тврди да ће ово решење бити масовно производљиво и исплативо за модерно ратовање.

С друге стране, General Atomics-ова летелица YFQ-42A надограђује претходне технологије из XQ-67A дрона. Карактеришу га издужени труп, реп у облику слова V и унутрашњи простори за ракете AIM-120 AMRAAM. Посебан акценат стављен је на модуларни софтвер и лаку интеграцију са ловцима попут F-22 и F-35.

У периоду 2025–2029. године за CCA програм планиран је буџет од 8,89 милијарди долара. До 2028. планирана је производња 200 дронова по цени од 25–30 милиона долара по јединици. Оба модела представљају нову генерацију беспилотних платформи које ће се интегрисати у постојећи ваздушни арсенал. Циљ је да САД одрже технолошку корак у будућим сукобима, пре свега, са Кином.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *