USS Džeral Ford najnoviji nosač aviona mornarice SAD i ujedno jedan od najvećih površinskih brodova na svetu i ponos američke ratne mornarice iz sastava Atalnske flote koja se bazira u Norfolku u Virdžiniji uskoro će uploviti u norvešku prestonicu Oslo.
Brod je 2. maja krenuo iz Norfolka u prvu pravu borbenu missiju koja će se odvijati u Severnom i Norveškom moru. Brod kao deo Udarne grupe nosača aviona UGNA prate tri razarača USS Ramadž, USS MekFaul i USS Tomas Hunder.
Tokom svoje šestomesečne misije nosač aviona Džeral Ford posetiće i Mediteran, ali i Afriku.
Prva stanica na njegovom putu biće Oslo, prestonica Norveške u koju će uploviti u četvrtak.
S druge strane razlog zašto je ovaj nosač upućen u Severno more je učešće u pomorskim NATO vežbama. Brod je bio već blizu obala Danske, a na otvoreno more pre nekoliko dana isplovio je i britanski nosač aviona Kraljica Elizabeta.
S druge strane Rusija veruje da je cilj pomorskih vojnih vežbi taj da se vidi koliko su brodovi NATO marnarica spremni da blokiraju ruske pomorske efektive u Kalinjingradu i na Baltičkom moru.
Nova klasa nosača aviona Džerald R. Ford kad se uporede sa poslednjim nosačem aviona klase Nimic Džordž H. Buš CVN-77 ima u odnosu na njega 500 do 700 članova posade manje. Smanjenje broja članova posade. Kao i prethodni nosači aviona tako će i nova klasa Ford biti izgrađena u Gruman Njuport šipbilding. Novi nosač je opremljen novim borbenim sistemima i opremom. Od nove opreme nosač ima tridimenzionalne računarske programe i aplikacije. Granja nosača će biti modularna i slična Nimicu po broju paluba. Nagradnja ostrva gde se nalazi kontrolni toranj biće pomerena prema krmi u odnosu na Nimic.
Komandni most će biti prebačen pod palubu, a unutrašnjost broda će biti promenjena u odnosu na klasu Nimic i poseduje sve potrebne priključke koji će omogućiti ekonomično korišćenje prostora. Novi nosač će takođe imati jedan lift manje za dizanje letelica. Za samoodbranu biće naoružani novim sistemom “si seprou” koji treba omogući odbranu od brzih protivbrodskih krstarećih raketa. U upotrebi će biti i nov raketi sistem RIM-116-RAM nastao kao zajednički razvoj Amerikanaca i Nemaca.
Pomeranjem komandnog mosta unazad i smanjenja broja liftova sa četiri na tri povećana je površina palube za poletanje i sletanje letelica. Za nosač je razvijen elektormagnetni katapult koji će koristiti linearne elektormagnentne motore za povećanje brzine prilikom poletanja letelice. Umesto pare za grejanje biće korištena energija iz nuklearnih reaktora koji će imati i funkciju ploveće elektrane čime će se povećati još više njegova samostalnost, a smanjiti troškovi.