„Foxhound” – Један од најбржих авиона на свету, носи ракету још већег домета КС-172.
Првобитно развијен током Хладног рата за пресретање стратешких бомбардера при надзвучним брзинама на великим висинама, МиГ-31 улази у нову фазу развоја борбених способности које би могле редефинисати концепт ваздушне доминације на великим даљинама.
Авион способан за брзине до 2,83 Маха и висине веће од 20.000 метара, опремљен радаром „Заслон“ чија унапређена верзија региструје противничке летелице на више од 300 км и који може да уочи 24 објекта, а компјутер да бира осам најопаснијих циљева и наводи на њих ракете великог домета, првобитно је био упарен са ракетом Р-33, домета до 300 км, а касније са ракетом Р-37М, домета од 150–400 км, има сада већу моћ.
Према речима руског војног стручњака Константина Сивкова, КС-172 нуди импресиван домет од преко 400 километара.
Ова ракета драматично проширује домет МиГ-31, омогућавајући му да дејствује на стратешке циљеве као што су авиони АWACS, танкери за допуну горивом у ваздуху и стелт платформе пре него што могу ефикасно да делују.
Током деценија, платформа је прошла кроз неколико фаза модернизације, а најзначајније су варијанте МиГ-31БМ и МиГ-31К, од којих је ова друга прилагођена за ношење хиперсоничне ракете Кинжал.
Пројекат ракете КС-172, који се у почетку суочавао са застојима у развоју и буџетским препрекама, сада се поново појавио као део ширег руског напора да побољша могућности свог РВ.
За разлику од својих западних пандана, као што су амерички AIM-120D или кинески PL-15, домет КС-172 је спектакуларан. Док AIM-120D нуди максимални домет од око 160-180 км, а PL-15 достиже 300 км, домет КС-172 од 400 км чини ракету класом за себе.
Интеграција ракете КС-172 значајно јача руску стратегију одвраћања у регионима као што су Арктик, Источна Европа и Пацифик.
Крајем априла, током акције пресретања руских дронова, изнад Черкаске области оборен је украјински СУ-27.
Могући узроци пада „пријатељска ватра“ ПВО или пројектил испаљен из украјинског F-16 .
Једна од могућности је да су за уништавање авиона коришћене најновије ракете „ваздух-ваздух“ КС-172.
Ако су руски пилоти лансирали ракету из подручја под контролом Херсонске области, до Черкаске области је нешто више од 300 км.