„Foxhound” – Jedan od najbržih aviona na svetu, nosi raketu još većeg dometa KS-172.
Prvobitno razvijen tokom Hladnog rata za presretanje strateških bombardera pri nadzvučnim brzinama na velikim visinama, MiG-31 ulazi u novu fazu razvoja borbenih sposobnosti koje bi mogle redefinisati koncept vazdušne dominacije na velikim daljinama.
Avion sposoban za brzine do 2,83 Maha i visine veće od 20.000 metara, opremljen radarom „Zaslon“ čija unapređena verzija registruje protivničke letelice na više od 300 km i koji može da uoči 24 objekta, a kompjuter da bira osam najopasnijih ciljeva i navodi na njih rakete velikog dometa, prvobitno je bio uparen sa raketom R-33, dometa do 300 km, a kasnije sa raketom R-37M, dometa od 150–400 km, ima sada veću moć.
Prema rečima ruskog vojnog stručnjaka Konstantina Sivkova, KS-172 nudi impresivan domet od preko 400 kilometara.
Ova raketa dramatično proširuje domet MiG-31, omogućavajući mu da dejstvuje na strateške ciljeve kao što su avioni AWACS, tankeri za dopunu gorivom u vazduhu i stelt platforme pre nego što mogu efikasno da deluju.
Tokom decenija, platforma je prošla kroz nekoliko faza modernizacije, a najznačajnije su varijante MiG-31BM i MiG-31K, od kojih je ova druga prilagođena za nošenje hipersonične rakete Kinžal.
Projekat rakete KS-172, koji se u početku suočavao sa zastojima u razvoju i budžetskim preprekama, sada se ponovo pojavio kao deo šireg ruskog napora da poboljša mogućnosti svog RV.
Za razliku od svojih zapadnih pandana, kao što su američki AIM-120D ili kineski PL-15, domet KS-172 je spektakularan. Dok AIM-120D nudi maksimalni domet od oko 160-180 km, a PL-15 dostiže 300 km, domet KS-172 od 400 km čini raketu klasom za sebe.
Integracija rakete KS-172 značajno jača rusku strategiju odvraćanja u regionima kao što su Arktik, Istočna Evropa i Pacifik.
Krajem aprila, tokom akcije presretanja ruskih dronova, iznad Čerkaske oblasti oboren je ukrajinski SU-27.
Mogući uzroci pada „prijateljska vatra“ PVO ili projektil ispaljen iz ukrajinskog F-16 .
Jedna od mogućnosti je da su za uništavanje aviona korišćene najnovije rakete „vazduh-vazduh“ KS-172.
Ako su ruski piloti lansirali raketu iz područja pod kontrolom Hersonske oblasti, do Čerkaske oblasti je nešto više od 300 km.