САД унапредиле THAAD новим радаром за хиперзвучне ракете

Америчка Агенција за ракетну одбрану (MDA) добила је први модернизовани AN/TPY-2 радар, опремљен револуционарном галијум нитридном (GaN) технологијом, који значајно повећава могућности одбране од хиперзвучних ракета. Овај систем, који је развио Raytheon (део RTX корпорације), представља значајан технолошки напредак у детекцији и праћењу најсавременијих ракетних претњи.

Нова технологија – дупло већи домет

Нови радар користи напредне GaN полупроводнике који му омогућавају дупло већи домет у односу на претходне генерације, што знатно продужава време за реакцију. Ова технологија такође побољшава енергетску ефикасност и отпорност на електронске сметње, чинећи радар поузданијим у сложеним условима.

Према Џону Норману, потпредседнику Raytheon-а, овај систем омогућава раније откривање хиперзвучних ракета, што је кључно за успешно пресретање пре него што ракета почне са маневрисањем. AN/TPY-2 је дизајниран да ради у сарадњи са различитим противракетним системима, укључујући THAAD, Patriot и Aegis, чиме се повећава његова стратешка вредност.

Овај развој је посебно важан у светлу наглог развоја хиперзвучног оружја у Русији и Кини, као и у контексту планова САД за изградњу националног ракетног штита. Raytheон је већ испоручио сличне системе Саудијској Арабији, а у плану су и даље испоруке савезничким земљама.

Додатна средства у буџету

МДА је у буџету за 2025. годину издвојила 8 милиона долара за одржавање система и додатних 29 милиона долара за набавку GaN модула, што указује на озбиљност коју САД придају овом пројекту. Ова технологија се у САД сматра кључном за одржавање америчке технологијске надмоћи у области противракетне одбране у наредној деценији.

Аналитичари истичу да AN/TPY-2 са GaN технологијом представља значајан корак у борби против све сложенијих ракетних претњи, посебно у светлу све чешће употребе хиперзвучног оружја у савременим конфликтима. Овај систем не само што побољшава одбрамбене могућности САД, већ и њихових савезника, јер се планира његова шира имплементација у међународним пројектима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *