КОЛИКО ВИСОКО ЛЕТЕ ВОЈНИ ДРОНОВИ?

Преглед ограничења висине према типу и намени беспосадних летелица.

Оружане снаге Сједињених Америчких Држава постепено прелазе са традиционалних летелица са посадом, као што су борбени авиони, на дронове, познате и као беспилотне летелице (UAV), чиме се смањује ризик у борбеним мисијама. Када је дрон оборен, нема ризика по људски живот, што је веома пожељно. Међутим, ангажовање у борбеним мисијама није једини задатак дронова. Они се такође користе за извиђачке мисије, прикупљање информација путем уграђених камера о противницима и преношење тих информација у базу. Када војска бира UAV који ће усвојити, разматра неколико аспеката.

Ниједан дрон није конструисан исто. Неки UAV-ови су велики попут борбених авиона, дизајнирани за борбу и разне друге мисије, док се други могу носити у ранцу и имају само једну сврху. Брзина којом дрон може летети је важна приликом одабира дрона за војни арсенал, али подједнако важна је и његова максимална висина лета. Што летелица може више да лети, посебно ако је намењена за надзор, то бољи поглед може имати на своју мету испод. Постизање одређених висина може пружити значајну предност, од тога да буде непримећена од стране копнених трупа до јасног погледа на мету. Поред тога, већа висина може помоћи дроновима да избегну откривање. Хајде да погледамо неколико дронова и максималне висине које могу достићи.

Northrop Grumman производи дронове са великим висинама лета

Неки подаци о дроновима нису експлицитно наведени од стране произвођача – вероватно ради заштите осетљивих података или националне безбедности – али понекад дају грубу процену. Northrop Grumman има неколико дронова на терену, па хајде да погледамо машине које продају. MQ-4C Triton компаније Northrop Grumman “…може летети на висини од преко 15.240 метара, што је значајно више од комерцијалних авиона или летелица средње висине и дугог домета (MALE).” Дизајниран је за надзор на великим висинама, што чини ову висину неопходном.

Shutterstock / Michael Fitzsimmons© Shutterstock / Michael Fitzsimmons
MQ-4C Triton

Одбрамбени уговорц не наводи максималну висину за свој RQ-4 Global Hawk, али америчко ратно ваздухопловство (USAF) то чини. Према USAF-у, може летети до висине од 18.288 метара, што је нешто мање од 12 миља. Northrop Grumman-ов дрон RQ-180, који по дизајну подсећа на B-21 Raider, дизајниран је за прикривеност и извиђање, што значи да мора бити способан да лети довољно високо како би прикупљао обавештајне податке, и у томе успева. Може достићи висину од 21.336 метара, омогућавајући јасан поглед на земљу у радијусу од неколико стотина миља. Није веома велики авион – има само 20 метара распон крила – што га чини тешким за уочавање голим оком.

На крају, ту је Grumman-ов X-47B дрон, дизајниран као јуришни борбени авион за америчку морнарицу. Може летети до висине од 12.192 метра. Нема намеру да се оперативно користи, али подржава морнарицу у плановима за будуће беспилотне летелице на носачима авиона.

(c) Mike Mareen/Shutterstock© (c) Mike Mareen/Shutterstock
X-47B
Други произвођачи такође праве дронове који могу летети на високим висинама

Најпознатији UAV који користи USAF је MQ-9 Reaper, који производи General Atomics. Иако је његова примарна мисија надзор над несумњивим метама, може бити наоружан ласерски навођеним пројектилима када је потребна прецизна интервенција. Његова максимална висина је 15.240 метара. Други UAV који General Atomics испоручује војсци је MQ-20 Avenger. Овај дрон, као и Reaper, може обављати различите задатке, од надзора до борбених мисија. General Atomics га је дизајнирао за летење на средњим до великим висинама, са плафоном лета од 15.240 метара. Не треба заборавити ни Lockheed Martin, који је пројектовао и изградио више летелица за америчку војску, као што је шпијунски авион SR-71.

(c)Tupungato/Shutterstock© VanderWolf Images/Shutterstock
MQ-9 Reaper

Lockheed-ово искуство у изградњи оваквих шпијунских авиона вероватно је било корисно приликом дизајнирања RQ-170 Sentinel-а. USAF тестира Sentinel систем за снимање фотографија у реалном времену које може забележити на висини од 15.240 метара. Један од мање познатих произвођача овде је Skydio, који производи дрон Skydio X2. То је дрон за кратке раздаљине који користи америчка војска и довољно је мали да га војници могу носити ручно. Због својих мањих димензија, не досеже исте висине као поменути дронови, али може достићи скромну висину од 457 метара.

2 коментара на “КОЛИКО ВИСОКО ЛЕТЕ ВОЈНИ ДРОНОВИ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *