KOLIKO VISOKO LETE VOJNI DRONOVI?

Pregled ograničenja visine prema tipu i nameni besposadnih letelica.

Oružane snage Sjedinjenih Američkih Država postepeno prelaze sa tradicionalnih letelica sa posadom, kao što su borbeni avioni, na dronove, poznate i kao bespilotne letelice (UAV), čime se smanjuje rizik u borbenim misijama. Kada je dron oboren, nema rizika po ljudski život, što je veoma poželjno. Međutim, angažovanje u borbenim misijama nije jedini zadatak dronova. Oni se takođe koriste za izviđačke misije, prikupljanje informacija putem ugrađenih kamera o protivnicima i prenošenje tih informacija u bazu. Kada vojska bira UAV koji će usvojiti, razmatra nekoliko aspekata.

Nijedan dron nije konstruisan isto. Neki UAV-ovi su veliki poput borbenih aviona, dizajnirani za borbu i razne druge misije, dok se drugi mogu nositi u rancu i imaju samo jednu svrhu. Brzina kojom dron može leteti je važna prilikom odabira drona za vojni arsenal, ali podjednako važna je i njegova maksimalna visina leta. Što letelica može više da leti, posebno ako je namenjena za nadzor, to bolji pogled može imati na svoju metu ispod. Postizanje određenih visina može pružiti značajnu prednost, od toga da bude neprimećena od strane kopnenih trupa do jasnog pogleda na metu. Pored toga, veća visina može pomoći dronovima da izbegnu otkrivanje. Hajde da pogledamo nekoliko dronova i maksimalne visine koje mogu dostići.

Northrop Grumman proizvodi dronove sa velikim visinama leta

Neki podaci o dronovima nisu eksplicitno navedeni od strane proizvođača – verovatno radi zaštite osetljivih podataka ili nacionalne bezbednosti – ali ponekad daju grubu procenu. Northrop Grumman ima nekoliko dronova na terenu, pa hajde da pogledamo mašine koje prodaju. MQ-4C Triton kompanije Northrop Grumman “…može leteti na visini od preko 15.240 metara, što je značajno više od komercijalnih aviona ili letelica srednje visine i dugog dometa (MALE).” Dizajniran je za nadzor na velikim visinama, što čini ovu visinu neophodnom.

Shutterstock / Michael Fitzsimmons© Shutterstock / Michael Fitzsimmons
MQ-4C Triton

Odbrambeni ugovorc ne navodi maksimalnu visinu za svoj RQ-4 Global Hawk, ali američko ratno vazduhoplovstvo (USAF) to čini. Prema USAF-u, može leteti do visine od 18.288 metara, što je nešto manje od 12 milja. Northrop Grumman-ov dron RQ-180, koji po dizajnu podseća na B-21 Raider, dizajniran je za prikrivenost i izviđanje, što znači da mora biti sposoban da leti dovoljno visoko kako bi prikupljao obaveštajne podatke, i u tome uspeva. Može dostići visinu od 21.336 metara, omogućavajući jasan pogled na zemlju u radijusu od nekoliko stotina milja. Nije veoma veliki avion – ima samo 20 metara raspon krila – što ga čini teškim za uočavanje golim okom.

Na kraju, tu je Grumman-ov X-47B dron, dizajniran kao jurišni borbeni avion za američku mornaricu. Može leteti do visine od 12.192 metra. Nema nameru da se operativno koristi, ali podržava mornaricu u planovima za buduće bespilotne letelice na nosačima aviona.

(c) Mike Mareen/Shutterstock© (c) Mike Mareen/Shutterstock
X-47B
Drugi proizvođači takođe prave dronove koji mogu leteti na visokim visinama

Najpoznatiji UAV koji koristi USAF je MQ-9 Reaper, koji proizvodi General Atomics. Iako je njegova primarna misija nadzor nad nesumnjivim metama, može biti naoružan laserski navođenim projektilima kada je potrebna precizna intervencija. Njegova maksimalna visina je 15.240 metara. Drugi UAV koji General Atomics isporučuje vojsci je MQ-20 Avenger. Ovaj dron, kao i Reaper, može obavljati različite zadatke, od nadzora do borbenih misija. General Atomics ga je dizajnirao za letenje na srednjim do velikim visinama, sa plafonom leta od 15.240 metara. Ne treba zaboraviti ni Lockheed Martin, koji je projektovao i izgradio više letelica za američku vojsku, kao što je špijunski avion SR-71.

(c)Tupungato/Shutterstock© VanderWolf Images/Shutterstock
MQ-9 Reaper

Lockheed-ovo iskustvo u izgradnji ovakvih špijunskih aviona verovatno je bilo korisno prilikom dizajniranja RQ-170 Sentinel-a. USAF testira Sentinel sistem za snimanje fotografija u realnom vremenu koje može zabeležiti na visini od 15.240 metara. Jedan od manje poznatih proizvođača ovde je Skydio, koji proizvodi dron Skydio X2. To je dron za kratke razdaljine koji koristi američka vojska i dovoljno je mali da ga vojnici mogu nositi ručno. Zbog svojih manjih dimenzija, ne doseže iste visine kao pomenuti dronovi, ali može dostići skromnu visinu od 457 metara.

2 komentara na “KOLIKO VISOKO LETE VOJNI DRONOVI?

  1. a koliko leti ruski dron

    hahahahhah

    ne postoji

    znate li da rusi imaju veliki broj gumenih naduvanih maketa aviona koji su kao parkirani na nekakvim laznim aerodromima

  2. Navedene letelice dominiraju prema periodu razvoja, kolicini proizvodnje i borbenoj upotrebi. Rusija posle Groznog nije imala borbenog iskustva…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *