Sjedinjene Države planiraju veliki projekat izgradnje nuklearnih podmornica i brodova. Najveći graditelji Huntington Ingalls Industries planira da proširi svoje proizvodne kapacitete kako bi ubrzao i pojednostavio proizvodnju nuklearnih podmornica. Plan – novih 300 brodova za 30 godina.
U svetlu aktuelnih kašnjenja, rastućih troškova i problema sa radnom snagom, Amerika kaska u proizvodnji savremenih brodova. Kompanija Huntington Ingalls Industries, počela je da širi svoje proizvodne kapacitete u drugim saveznim državama. Entuzijazam za brodogradnju dolazi nakon obećanja Donlada Trampa da će povećati proizvodnju brodova. Sada je pred Amerikancima veliki i ambiciozni plan. Kompanija HII je najavila je kupovinu proizvodnog pogona kompanije W International u Južnoj Karolini za izgradnju modula za podmornice i nosače aviona. „Moramo ići tamo gde je radna snaga kako bismo povećali produktivnost,“ rekao je Kastner. „Verujem da ćemo značajno povećati produktivnost u 2024. i 2025. godini. To moramo uraditi dok kontrolišemo troškove, jer je moj fokus na 2025. godini poboljšanje troškova i vremenskog planiranja u našim programima brodogradnje. To radimo kroz povećanje produktivnosti i održavanje kontrole troškova u svim programima.“
Proizvodnja podmornica zaostaje poslednjih godina, što je dovelo do višegodišnjeg kašnjenja dva glavna programa mornarice—klase Virdžinija i klase Kolumbija. Jedan od razloga za to, kako navodi Kastner, je „artritični“ lanac snabdevanja koji stvara zaostatke i rezultuje dužim rokovima i višim troškovima.
Očekuje se da će zahtevi i troškovi proizvodnje brodova za mornaricu značajno porasti u narednim decenijama. Navodno oko 40 milijardi dolara godišnje, prema analizi Kancelarije za kongresni budžet. Plan mornarice za 2025. uključuje dodavanje 94 broda postojećoj floti od 296 ratnih brodova do 2054. godine, uključujući podmornice, nosače aviona, borbene brodove, amfibijske brodove, brodove za logistiku i druge.
HII želi da sva njena brodogradilišta i postrojenja usvoje alate zasnovane na podacima i veštačkoj inteligenciji kako bi se programi odvijali po planu i u okviru budžeta.