Геополитички земљотрес на Блиском истоку: Саудијска Арабија у преговорима за 200 америчких дронова MQ-9B

Како се Сједињене Државе и Саудијска Арабија налазе у финалним фазама преговора о монументалној одбрамбеној трансакцији вредној 142 милијарде долара, геополитичке последице овог споразума могу дати нови смер односима моћи на Блиском истоку. У средишту ове трансакције налази се потенцијална набавка чак 200 напредних америчких беспилотних летелица MQ-9B SkyGuardian и SeaGuardian, што би представљало не само највећу продају дронова у историји компаније General Atomics већ и јасан геостратешки сигнал у региону где се амерички, кинески и руски утицаји све више сукобљавају.

Борба за утицај: Амерички дронови против кинеских и турских алтернатива

Овај споразум долази у критичном тренутку када Саудијска Арабија, дуго ослоњена на мешавину западних и источних добављача оружја, изгледа спремна да се одлучи за дугорочнију стратешку сарадњу са Вашингтоном. Краљевина је у последњих неколико година значајно диверзификовала своје одбрамбене набавке, куповином кинеских Wing Loong II и турских Bayraktar Akıncи дронова, што је изазвало забринутост у Пентагону. Међутим, садашњи преговори указују на могућу промену курса, са Ријадом који изгледа спреман да се више веже за америчке системе, што би значајно ојачало позицију Вашингтона у региону.

Персијски залив као театар новог хладног рата технологије

Интерес Саудијске Арабије за MQ-9B није случајан – ова платформа нуди ниво оперативних способности који далеко надмашује кинеске и турске конкуренте, посебно у домену поморског надзора и дуготрајних извиђачких мисија. SeaGuardian варијанта, опремљена напредним радарима за откривање подморница и бродова, могла би да постане кључни елемент у саудијској стратегији заштите виталних поморских рута у Црвеном мору и Персијском заливу, где се непрестано интензивирају тензије са Ираном. Овај потег очигледно одражава све већу забринутост краљевине због иранске подморничке флоте и наоружаних брзих чамаца који представљају сталну претњу саудијској нафтној инфраструктури.

Дипломатија дронова: Трампов печат на америчко-саудијским односима

Чини се да овај споразум носи јасан печат Трампове администрације, која је од почетка свог мандата тежила јачању војних веза са савезницима у Заливу, често заобилазећи конгресне ограничења и забринутости око људских права. Док су претходне администрације биле опрезније у извозу напредних система у регион, садашњи преговори указују на радикалну промену приступа, где се геополитички интереси стављају испод свих других разматрања. Ово посебно добија на значају у контексту све већег кинеског присуства у региону, где је Пекинг већ успео да учврсти своје позиције кроз продају дронова и друге војне сарадње са земљама Залива.

Шта следи?

Ако се споразум и реализује у планираном обиму, његове последице ће се осетити далеко изван граница Саудијске Арабије. Очекује се да ће Иран, традиционални ривал Ријада, убрзати сопствени развој беспилотних технологија и тражити јаче гаранције од својих савезника, посебно Русије и Кине. Уједињени Арапски Емирати, који су већ у преговорима о сличним системима, вероватно ће појачати своје напоре да не остану заостали у овој технолошкој трци. Израел, са друге стране, који већ посматра иранско присуство у Сирији као егзистенцијалну претњу, мораће да преиспита своје стратегије у светлу овог новог фактора. Једно је сигурно – набавка овог размера неће проћи без одговора других актера у региону, што ће вероватно довести до новог круга наоружавања и још већег заоштравања тензија на већ нестабилном Блиском истоку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *