MILITARY WATCH: „ЗАШТО БИ ВАШИНГТОН ДОПУСТИО КОЛАПС УКРАЈИНЕ?“

Міністерство оборони України

После вишенедељног оштрог противљења пружању даље помоћи украјинској влади од стране републиканаца у америчком Сенату, Бела кућа је упозорила да јој је остало довољно средстава за још један пакет помоћи који ће бити објављен касније ове недеље. Портпарол Савета за националну безбедност Беле куће Џон Кирби обавестио је новинаре 18. новембра да после овога „нећемо више имати на располагању овлашћења за допуну“.

Ово је уследило после изјаве раније тог дана контролора Пентагона Мајкла Мекорда да је, након што је Министарство одбране пренело нешто више од милијарду долара са различитих апропријацијских рачуна за замену опреме и услуга које су пружене Украјини, „одељење исцрпило средства која су нам доступна за безбедносну помоћ у Украјину“. Кирби и Мекорд су апеловали на Конгрес да усвоји предлог закона о додатној потрошњи за националну безбедност Бајденове администрације од 106 милијарди долара, од чега је 61 милијарда долара додељена за војну помоћ Украјини. Иако су други делови закона добили значајну двостраначку подршку, укључујући војну помоћ Израелу, финансирање војне зграде усмерене на Кину у источној Азији и обезбеђивање безбедности на америчко-мексичкој граници, помоћ Украјини постала је посебно контроверзни камен спотицања.

Неуспех покушаја украјинске масовне офанзиве на руске положаје од јуна, и све већи извештаји о екстремним нивоима корупције у земљи и огромној неефикасности у начину на који је водила своје ратне напоре, били су међу осталим факторима који су довели до губитка воље Вашингтона да финансира даље ратне напоре Кијева. Осим тога, значајна стопа по којој је Бајденова администрација акумулирала дуг по први пут у 2023. године, довела је до тога да је плаћање камата за опслуживање потрошње америчке владе скупље за савезну владу од целокупног буџета Пентагона, уз стопу акумулације дуга коју су конзервативци критиковали као потпуно неодржив. Финансирање је постало још веће како су се Сједињене Државе од октобра посветиле великом порасту својих војних операција на Блиском истоку, што укључује распоређивање у циљу активне подршке израелским ратним напорима против разних палестинских милицијских група са седиштем у појасу Газе. Немогућност подизања нивоа потрошње за одбрану изнад онога што је био 2022. године приморала је Пентагон да направи значајне резове на другим местима како би финансирао овај пораст. Све несигурнија финансијска позиција Америке значајно је допринела могућности да Украјина буде одсечена од финансирања, што би значило колапс не само војних операција, већ и основних државних услуга, будући да су сопствени приходи ове источноевропске државе занемарљиви, а њено функционисање отежано. у великој мери је олакшано финансирањем из целог западног света. Још више елитних јединица на линији фронта у земљи све чешће пријављују велике недостатке опреме који ометају њихове операције, што је у комбинацији са екстремним жртвама у стотинама хиљада узетих од почетка офанзива почетком јуна довело до тога да предвиђања за будуће војне изгледе постану све суморнији.