MILITARY WATCH MAGAZINE: „РУСИЈА ПРОИЗВОДИ 250 ПРОЦЕНАТА ВИШЕ АРТИЉЕРИЈСКЕ МУНИЦИЈЕ У ОДНОСУ НА ЦЕЛОКУПНИ ЗАПАДНИ БЛОК ЗАЈЕДЕНО“

Foto Shutterstock/ Gal_Rotem

Званичник европске обавештајне службе у разговору за CNN потврдио је да је Русија у стању да произведе артиљеријску муницију у количини која је преко 250 одсто више од стопе производње Сједињених Држава и европских чланица НАТО заједно, са производњом од приближно 3 милиона годишње у поређењу са 1,2 милиона за САД и Европу.

Исход у Украјини зависи од тога колико је свака страна опремљена за вођење овог рата“, додатно је обавестио амерички званичник високи званичник НАТО. Извештаји долазе пошто су се украјинске снаге суочиле са све већим губицима на линијама фронта, и пошто су западни извори који су разговарали са украјинским особљем известили о растућој озбиљности несташице муниције у борбеним капацитетима земље, укључујући и елитније јединице. Европске државе су посебно озбиљно исцрпиле своје залихе муниције да би подржале ратне напоре, компензујући своју неспособност да се приближе одржавању стопе артиљеријске потрошње сопственом производњом. Ово је у фебруару кулминирало тиме што је данска влада обећала да ће потпуно испразнити своје залихе артиљеријских граната како би одржала способност Украјине да се бори, а очекује се да ће друге европске државе следити њихов пример. Артиљерија је играла посебно централну улогу у сукобу од његовог почетка почетком 2022. године, при чему је њена ефикасна употреба била централни допринос огромним жртвама које су претрпеле украјинске копнене јединице.

У децембру 2023 године. украјинско особље које је служило у артиљеријским бригадама пријавило је Washington Post да су били приморани да смање потрошњу муниције за 80-90 процената на само 10-20 граната дневно. Припадник 148. артиљеријске бригаде украјинске армије, која користи хаубице 155 мм које је испоручио Запад, цитирао је Пост о несташици: „Шта можете да урадите са 10 граната дневно? Једва је довољно да одговоримо на њихов напредак – не говоримо ни о нападу на њихове положаје“. Украјински војници су доследно говорили да не виде да руске снаге трпе сличне несташице. Русија је проширила своје предности ватрене моћи увођењем нових прецизних вођених планирајућих бомби у огромним количинама, омогућавајући њеним авионима да пруже подршку у огромном обиму, што је украјинско особље описало као отварање „капија пакла“ на њиховим позицијама. Украјинска ваздушна снага није дала упоредив допринос. Руски арсенал тактичких балистичких ракета је такође значајно повећао своје капацитете за извођење удара на непријатељске положаје због успешног ратног пораста производње ракета за ваздушне и копнене системе.

Неспособност западног света да парира одбрамбеном сектору Русије у производним капацитетима чак и када се уједињују њихови колективни индустријски капацитети има потенцијално веома штетне импликације за њихову способност да успостави војну доминацију, не само у источној Европи, већ и на више других попришта. Ово је било упркос веома значајном паду руског одбрамбеног сектора и његових производних капацитета на само делић нивоа совјетске ере. Западне државе су настојале да компензују ове продуктивне недостатке претражујући глобална тржишта у потрази за муницијом, као и вршећи политички притисак на државе као што су Мароко и Пакистан да обезбеде снабдевање Украјини. Ситуација за украјинске артиљеријске јединице значајно се додатно погоршала, међутим, након избијања сукоба између израелских и палестинских милицијских група у појасу Газе почетком октобра 2023. године, што је довело до преусмеравања америчке муниције која је претходно била намењена Украјини за опремање израелске војске. Русија је, напротив, наводно видела своје залихе артиљеријске муниције допуњене залихама из Северне Кореје, која је пре ескалације рата у Украјини 2022. године имала највеће артиљеријске снаге на свету. Земља наставља да одржава једну од највећих залиха и производних капацитета за артиљеријске гранате. Као додатак огромним капацитетима Русије за производњу тактичких балистичких пројектила, од јануара је такође објављено да је Северна Кореја испоручила своје напредне тактичке ракете Русији за употребу у Украјини.