КАКО ЈЕ СРУШЕН МИТ О НЕУНИШТИВОСТИ БРИТАНСКОГ ТЕНКА ЧЕЛИНЏЕР 2 У ИРАКУ 2006-2007 И НА ПОЉИМА ЗАПОРОЖЈА?! СВЕ ЗАБЛУДЕ МЕДИЈСКЕ ПРОПАГАНДЕ

Фото: Принтскрин Твитер

Вади Салуки, август 2006. године Други либански рат остаће упамћен по томе што је у њему после 35 година скинут ореол, срушен мит о неуништивости тенка Меракава верзија Мк3 и Мк4 са којима су Израелци кренули да се обарчунају са Хезболахом. Двадесет и седам година касније после десетина књига написаних о тенковима срушен је мит о неуништвиости британског поноса тенка Челинџер 2.

Истина, неколико меркава било је уништено у Првом либанском рату, али и у време операције Телик- британски назив за агресију на Ирак која је започела 19. на 20. март 2003 године. Али коме веровати? Онима који су уништили тенк и били су већ тад проглашени „лошим момцима“, а њима и онако неико не верује јер су проказани.

У сваком слчају десило се и то да је непобедиви и неуништиви изазивач „Челинџер 2“ уништен у пољима Запорожја.

Фото: Принтскрин Твитер

Прво се појавио један снимак, а онда и други детаљнији на коме се види да је на тенку откинута купола.

Постоје три верзије како је уништен Челинџер према једној посао је одрадила артиљерија са којом је тенк прецзино погођен. За сада остаје енигма да ли је класични артиљеријски пројектил или је у питању ласерско-вођени пројектил Красонопљ М.

Друга опција јесте да је тенк добио погодак противоклопне ракете корнет. Али не једне, него можда чак неколико са чела и са бока и да су удари изведени истовремено, као у случају меркава у Либану.

И трећа опција која може да говори да је тенк стао на противтенковску мину, али је та верзија најмање вероватна.

Посада је наводно преживела. То тврде и Британци и Украјинци. У сваком случају тенк је уништен и велики ударац.

Нови шок уследио је када се огласио и новопостављени министар одбране Уједињеног Караљевства Грант Шапс који је у разговору за Скај Њуз хуктао и уздисао на помен тенка Челинџер 2 и да Британија која је Украјини донирала 14 тенкова, а испоручила само 6 више неће слати замену за уништене тенкове. Тако да ће Украина заправо остати сада на 13 тенкова Челинџер, а сваким кваром и уништењем остаће на бојном пољу. Шарп је додао да се твакве ствари дешавају као и да је разговарао са њима како војно помоћи на другачији начин.

Иначе у свом обраћању Шапс је навео да је тенк Челинџер 2 погодила руска артиљерија и то чак два пута. први пут, и други пут када је тенк спремао одговор.

Иначе ово није први губитак тенка Челинџер 2, већ се један десио много раније и то 2007 године, али Британци упркос писњу медија нису то никада признали.

Фото: Принтскрин Твитер

Губици Челинџер који никад нису били признати

Поменути инцидент о коме су писали и наши војни часописи догодио се у пролеће 2007 године у граду Ал Амра када су ирачки устаници лансирали ракету из ручног ракетног бацача РПГ-29, који је пробио доњу челичну плочу- О томе је писао и британски Дејли Телеграф.

Дејли Телеграф у свом тексту записао је да је Министарство одбране Уједињеног краљевства тврдило да је напад из априла месеца 2007 који је пробио оклоп тенка био први те врсте у четири године рата у Ираку.

Али према писању Дејли Телеграфа још један Челинџер 2 је пробијен противоклопном ракетом у августу 2006 током напада који је однео део стопала једног војника и повредио неколико других.

Породица повређеног војника тада је оптужила је Владу за заташкавање и захтевала да зна зашто војници на тенковима Челенџер 2 нису били упозорени на недостатке оклопа тенка.

Лијам Фокс, тадашњи секретар за одбрану у сенци (конзервативац), рекао је да ће питати владу коју су тад држали лабуристи зашто је Министарство одбране (МоД) очигледно обмануло јавност када је реч о времену првог инцидента у којем је пробијена изузетно снажни оклоп Челинџера.

„Очигледно, ниједан оклоп није неуништив и нема сумње да побуњеници имају све софистициранију технологију, али је важно за одржавање поверења јавности да Министарство одбране и Влада говоре истину британској јавности“, рекао је тада Фокс.

Телеграф наводи да Челинџер 2 важи за један од најсофистициранијих тенкова на свету, а они које британска војска користи у Ираку направљени су од Дорчестер оклопа, чији је састав строго поверљив. Тенк је такође опремљен експлозивним реактивним оклопом (ЕРА) на свом предњем делу који би требало да одбије свако оружје испаљено на његов труп.

Министарство одбране је како је навео Дејли Телеград тада коначно потврдио да је оклоп тенка пробијен прошлог августа и саопштило да је спроведена истрага како би се открило зашто се чини да ЕРА није успела сачува тенк. Међутим, одељење је одбило да коментарише своје налазе, позивајући се на безбедносне разлоге.

У августовском нападу, који се догодио током операције хапшења водећег побуњеника у граду Ал-Амарах, у јужном Ираку, Челинџер је оштећен када је руска ракета граната као РПГ-29, прпобила ЕРА оклоп и продрла на место возача. Током напада, војник Шон Ченс, 20-годишњак који је служио у Краљичиним краљевским хусарима, изгубио је половину левог стопала, а још два члана посаде су повређена.

Фото: Принтскрин Твитер

Командир јединице описао је тренутак када је тенк погођен пројектилом у писму које је написао рањеном војнику у марту.

„Сећам се да сам виде и помислио: ‘О Христе, то је лоше.’

„Док је ударио у труп, подигао ме је ударни талас експлозије и бацио на задњи зид куполе. Експлозија ми је опржила обрве и лагано опекла лице. Тенк је био пун једког дима и испарења. Постао сам свестан да вичем, ‘Погођен сам, погођен сам. Нога ми је откинута.’

Портпарол МО Велике Британије поводом овог случаја је рекао: „Никада нисмо тврдили да је Челинџер 2 непробојан. Нема говора о заташкавању. Свака сугестија да је ово био први успешан напад на тенк Челинџер 2 дата је у доброј намери на основу информације доступних у то време.

Дана 6. априла 2007, први Челинџер 3 је оштећен бомбом поред пута у Басри. У том нападу један војник је изгубио обе ноге. Детаљи инцидента објављени су тек 23. априла 2007, када не британско министарство одбране тврдило: „Ово је био први успешан напад на Челинџер 2. То је прва бомба која га је оштетила.“

Оклоп тенка Челинџер 2

Иначе британска филозофија тенковске школе после Другог светског рата примат је давала оклопно заштитит тенка над покретљивошћу. То је примењено било и код тенка Челинџер 1 и 2. О тенку смо већ говорили, а овде ћемо се мало фокусирати на оклоп. Тенк Челинџер 2 користи према британским подацима оклоп друге генерације, који пружа добру заштитут од свих врста противоклопног оружја кумулативних бојевих глава и противоклопних ракета. У питању је Чхобхам оклоп који је добио назив по месту у Енглеској и који се почео развијати крајем 1960 тих година. први је из серије вишеслојних оклопа који су познати и као сендвич, где се користи и титанијум као композитни материјал. Неке процене говоре неиво заштитие овог оклопа је три пута већа од класичног челичног. Чхобхам оклоп осим тенкова фамилије Челинџер имају и тенкови Леклоерк, Абрамс. Такав оклоп се не може савијати па зато су куполе прављене варењем челичних плоча, које су закочене. Ниво заштите на челу износи од 600 до 1000 мм од кумулативних и 959/1150 мм у заштити од пројектила APFSDS/HEAT на куполи