КАКО ЈЕ ПРЕ 32 ГОДИНЕ У БЕЛОВЕШКИМ ШУМАМА НЕСТАО СОВЈЕТСКИ САВЕЗ! КОЗИРЈЕВ ЈЕ ПОЗВАО БУША СТАРИЈЕГ

FOTO: Shutterstock

Тог 8. децембра 1991. тачно пре 32 године у Беловешким шумама (Белорусија), државном комплексу нестао је заувек са геополитичке карте Совјетски Савез.

У том шумском комплексу стастала су се сад већ тројица покојних лидера: Русије Борис Јељцин, Украјине Леонид Крвачук и Белорусије Станисалв Шушкевич како би потписали споразум према коме Совјетски Савез као геополитичка творевина више не постоји.

О овом судбоносном догађају за који је актуелни председник Русије Владимир Путин неколико пута рекао да је била историјска грешка, писали су Борис Јељцин, али и сам Михаил Горбачов, који је и данас једини живи сведок времена када се распао СССР-а а он проглашен главним и једним кривцем.

Горбачов је у својим мемоарима изнео је детаље у поглављима „Вероломство“ и „Црни дани Совјетског Савеза“, док је Јељцин о томе посветио само једно поглавље под називом „Беловешки честар“.

Некадашњи украјински председник Леонид Кравчук је касније са поносом говорио и писао како је баш он био најзначајнији противник Совјетског Свеза и споразума.

„Јељцин је положио на сто текст споразума.Стручњаци су радили на њему читаве ноћи и пренео Горбачовељево питање: „Хоћете ли ви да потпишете овај документ, са изменама или без њих?“ И ја сам рекао да ће га потписати после мене. На тај начин судбина целог споразума зависила је од Украјине. Одговорио сам „Не“.. Стручњаци су радили читаве ноћи. Брзо смо потписали документ без икаквих расправа и усаглашавања. Испоставља се да све може бити оперативно решено, ако на путу нема брвна, које се назива „Центар“.

Текст је накуцан на две странице и у преамбули пише:

“Ми, Републике Белорусија, Руска Федерација и Украјина као државе оснивачи Савеза СССР-а, потписници Споразума 1922. године, у даљем тексту именовне као Највише Споразумне Стране, констатујемо да Савез СССР-а као субјекат међународног права и геополитичка реалност више не постоји”.

Члан 1. Споразума је гласио: Највише Споразумне Стране формирају Заједницу Независних Држава. Члан 2: “Од момента потписивања данашњег споразума на територијама држава које га потписују не дозвољава се усвајање норми трећих држава, па ни бившег Савеза СССР-а. Чланом 14. установљава се средиште координационих органа Заједнице Независних Држава и одређује град Минск, Икао и да се на територији држава чланица Заједнице прекида рад органа бившег СССР-а.

Интересантно је да је делегацију Русије у Белорисији представљала следећа имена: Борис Јељцин, Генадиј Бурболис, Сергеј Шахрај, Јегор Гајдар, Андреј Козирјев и Јељцинов помоћник Виктор Иљушин.

У име Белорусије тамо су били премијер Вјачаслав Кебич и председник Станислав Шушкевич, а у име Украјине председник Леонид Кучма и премијер Владимир Фокин.

Иначе, потписници су после потписа директно из шуме Вискулин о ликвидацији СССР-а и формирању Заједнице Независних Држава телефоном прво јавили председнику САД Џорџу Бушу старијем, а онда и Михаилу Горбачову. Иначе редослед позива био је унапред предвиђен.

Част да позове Буша старијег припала је Андреју Козирјеву који је касније постао руски министар спољних послова. Веза је успостављена преко обичне међуградске линије, док веза преко специјала са Горбачовом није функционисала. Једна од потписаних ствари била је и судбина Михаила Горбачова…

На чуђење страних тако и домаћих посматрача вест о крају СССР-а дочекана је сасвим мирно и у Москви, али и у осталим градовима Савеза. У једном делу друштва осећао се чак и олакшање. Од савезних власти више нико ништа није очекивао.

Како је записао Василиј Липицки један од тадашњих опозиционих лидера “ демонтажа Савеза прошла је зачуђујуће глатко, без отпора. Републике су биле затечене, а у Русији је опозиција доживљавала размимоилажења и двоумљења.

Врховни совјет Украјине ратификовао је Беловешки споразум 10. децембра. У гласању је учествовало 367 депутата. За споразум се изјаснило њих 288, портив је било 10, а уздржано 7, 62 депутата нису учествовала у гласању.

Истог дана Беловешки споразум ратификован је у Минску. За усвајање гласала су 263 депутата, уздржалао се двоје, а у гласању није учествовало 27 депутата који су били присутни у сали. Против споразума једино је гласао садашњи председник Белорусије Александар Лукашенко.

Врховни савет Руске Федерације расправљао је 12. децембра о Беловешком споразуму и Јељцинов кратак извештај дочекан је аплаузом. Дискусија је трајала дуже од два сата. Из фракције комуниста није говорио нико. Против споразума изјаснио се једини Сергеј Бабурин из Руског општенародног савеза .