STANJE UKRAJINSKE ARMIJE NA POČETKU GRAĐANSKOG RATA U UKRAJINI 2014. GODINE

Osvrt na ukrajinsku vojsku pre deset godina, kada se suočila sa građanskim ratom u Ukrajini posle Majdana, ruskom aneksijom Krima i borbama u Donbasu. Na papiru, ukrajinska vojska je imala značajne snage koje je komanda mogla da rasporedi za zaštitu državne granice. Vojsku su činile dve tenkovske brigade, sedam mehanizovanih brigada, jedna brdska pešadijska brigada, šest artiljerijskih brigada i…

Situacija na Krimu i u graničnim oblastima Ukrajine pogoršala se preko granice onoga što je ukrajinska vlada mogla da ignoriše. Ruske snage su anektirale Krim i blokirale ukrajinske trupe stacionirane tamo, proruske snage su pokušale da zauzmu vladine zgrade u Donjecku, Lugansku, Marijupolju, Harkovu, Hersonu i Dnjepru, a ruska vojska je stacionirala velike snage u blizini ukrajinske granice. Dana 8. marta 2014. godine ukrajinska vojska je podignuta na uzbunu.

Na papiru, ukrajinska vojska je imala značajne snage koje je komanda mogla da rasporedi za zaštitu državne granice. Vojsku su činile dve tenkovske brigade, sedam mehanizovanih brigada, jedna brdska pešadijska brigada, šest artiljerijskih brigada i pukova, četiri aeromobilne i vazdušno-desantne brigade, dva puka specijalne namene i jedna brigada obalske odbrane. Međutim, to je bilo samo na paparu.

stanje-ukrajinske-armije-na-početku-građanskog-rata-2014-godine1© shutterstock/Fotokon

U stvarnosti, ukrajinske snage su se suočile sa mnogim problemima. Raspoređivanje vojnih jedinica nasleđeno je iz Sovjetskog Saveza i orijentisano na zemlje članice NATO. Većina ukrajinskih jedinica nalazila se na zapadnim i severnim teritorijama, dok u Lugansku i Donjeckoj oblasti tamo nije bila stacionirana ukrajinska jedinica. Vojna taktika i organizacija takođe su zavisile od sovjetske doktrine. Štaviše, ukrajinska vojska je nekoliko godina bila sistematski destabilizovana i oslabljena.

U februaru 2014. godine ukrajinski najviši vojni i politički zvaničnici pobegli su u Rusiju, a država se suočila sa gotovo potpunom paralizom.

stanje-ukrajinske-armije-na-početku-građanskog-rata-2014-godine© @spatialgrounds/https://militaryland.net/

Kao što možete videti na mapi, ukrajinska vojska je imala sledeće jedinice na raspolaganju:

Zapadna i severna teritorija

1.tenkovska brigada, 8. puk specijalne namene, 15. raketno-artiljerijski puk, 24. mehanizovana brigada, 26. artiljerijska brigada, 27. raketno artiljerijski puk, 30. mehanizovana brigada, 51. mehanizovana brigada, 72. avio-brigada, 72. avio-mobilna brigada, 9. meh. 128. planina pešadijske brigade.

Južna teritorija

3. puk specijalne namene, 17. tenkovska brigada, 28. mehanizovana brigada, 79. aeromobilna brigada, 107. raketno-artiljerijski puk.

Krim
36. brigada obalske odbrane sa 1. i 501. zasebnim bataljonom marinaca.

Istočna teritorija

25. vazdušno-desantna brigada, 55. artiljerijska brigada, 92. mehanizovana brigada, 93. mehanizovana brigada. Pored toga, Ukrajina je imala i 54. i 74. izviđački bataljon, te 7. brigadu taktičke avijacije, 11. brigadu kopnene avijacije i 16. brigadu kopnene avijacije. Bili su u lošem stanju, ali ipak u izvesnoj meri borbeno sposobnije.

stanje-ukrajinske-armije-na-početku-građanskog-rata-2014-godine2© shutterstock/Fotokon
Antiteroristička operacija u Ukrajini i ulazak u građanski rat

Proruski specijalci zauzeli su vladine zgrade širom Donjecka i Luganske oblasti u februaru i martu 2014. godine. Ukrajina je 13. aprila 2014. godine, pokrenula Antiterorističku operaciju (ATO) u istočnim regionima Ukrajine. Operacija je proglašena nakon što su proruski specijalci bez obeležja zauzeli zgrade uprave i policije u Slavjansku, Kramatorsku, Bahmutu i ​​Donjecku. Put u građanski rat, bio je otvoren.

Građanski rat je u Ukrajini trajao dugih osam godina i završio se kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu 24. februara 2022. godine.

Jedan komentar na “STANJE UKRAJINSKE ARMIJE NA POČETKU GRAĐANSKOG RATA U UKRAJINI 2014. GODINE

  1. Proruske snage su tih prvih mjeseci uspjeli zaplijeniti(a neke jedinice vojske su dobrovoljno prešle na stranu pobunjenika),i izvući dosta oružja,municije i opreme iz kasarni,skladišta,remontnih zavoda,itd.koji su im dobro došli da se odupru napadima Ukro vojske,do pristizanja značajnije Ruske pomoći.Na kraju krajeva,ti ljudi(pogotovo rudari,radnicib),su bili visoko motivisani za borbu,jer su branili svoj zavičaj,porodice,rodjake i prijatelje od Naci hunte iz Kijeva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *