Prvi čečenski rat počeo je pre tačno 30 godina. Bio je to krvavi sukob između Ruske Federacije i samoproglašene Čečenske Republike Ičkerije, koja je nakon raspada Sovjetskog Saveza proglasila nezavisnost. Konflikt je izbio kada je ruska vlada odbila da prizna nezavisnost Čečenije, smatrajući je delom Ruske Federacije. Rat je zvanično počeo u decembru 1994. godine. Rusija je započela vojnu intervenciju s ciljem da vrati Čečeniju u svoj ustavni poredak.
Ruske trupe, koje su brojale preko 40.000 vojnika, suočile su se sa snažnim otporom čečenskih gerilaca. Borbe su bile posebno intenzivne u Groznom, prestonici Čečenije, gde je ruska vojska 1995. godine pokušala da zauzme grad. Bitka za Grozni, smatrana najtežom i najkrvavijom u ratu, rezultirala je velikim gubicima na obe strane. Prvi čečenski rat obeležila je upravo ta bitka.
Uprkos vojnoj nadmoći, ruska armija se suočila sa velikim logističkim problemima i niskom moralom. Čečenski borci, koristeći gerilsku taktiku i skloništa u planinama, uspeli su da odolevaju napadima. Oni su bili potpomognuti međunarodnim terorističkim i nacionalističkim organizacijama iz arapskih zemalja. Bila je tu i ukrajinska UNA-UNSO, turski Sivi vukovi i mudžahedini. Najveći šok za javnost bio je incident u Budjonovsku, gde su čečenski borci zauzeli bolnicu, što je rezultiralo brojnim žrtvama.
Do avgusta 1996. godine, čečenski borci su ponovo preuzeli Grozni. Rusija je, nakon značajnih gubitaka i rastućeg pritiska javnosti, bila primorana da započne pregovore. Mir je postignut Hasavjurtovskim sporazumom u septembru iste godine, kojim je okončan rat. Čečenija je dobila de fakto nezavisnost, ali je ostala bez međunarodnog priznanja.
Tokom rata, procenjuje se da je poginulo između 30.000 i 35.000 ljudi, uključujući i preko 5.000 ruskih vojnika, a gubici kod čečenskih snaga se procenjuju na 2.700. Rat je ostavio Čečeniju u ruševinama, izazvao masovno raseljavanje, naročito ruskog stanovništva i ostavio duboke ožiljke na obe strane. Uprkos privremenom miru, konflikt je bio samo uvod u Drugi čečenski rat koji je usledio 1999. godine.
Za taj rat je posebno vezana tragična sudbina Ruske 131.motorizovane brigade”Maikop!”Klasičan primjer kako Zapadne nomenklature,nakon što otkriju slabosti odredjene države,ubace virus nesloge,lažnih obećanja,samoobmana i na kraju dolazi do krvavog epiloga,sa nesagledivim posljedicama!Zbog toga nužna je neprestana budnost i jezik sile(koji uostalom jedini i razumiju).