Prelet dva strateška bombardera B-1B Lanser američkog ratnog vazduhoplovstva koji su poleteli iz baze Ferford u Velikoj Britaniji zapalio je region posebno BiH. Dok su Srbi preletanje iznad BiH shvatili kao provokaciju, drugi pre svega u Sarajevu su sa oduševljenjem pozdravili taj let i predstavili ga kao diplomatiju bombardera.
Sarajevski analitičari ceo dan sa ushićenjem pričaju o ovom bombarderu kao glavnom adutu protiv Srbije i Republike Srpske apostrofirajući njegove ubojne karakteristike i mogućnosti nošenja preciznog naoružanja.
“Rukovodstvo RS treba shvatiti ovaj prelet kao egzemplaran primjer “diplomatije topovnjača”, ali u ovom slučaju diplomatije bombardera”, izjavio je za Avaz Dean Džebić vojni analitičar iz Sarajeva za Avaz
Inače ovi bombarderi B-1B su inače denukelrizovani i za sada jedino mogu da nose konvencionalne krstareće rakete i precizna ubojna sredstva.
Borbenu primenu ovaj bombarder imao je inače u operaciji Pustinjska lisica, inače kratkotrajno bombardovanje Iraka u decembru 1998 godine. Četiri meseca kasnije ovaj bombarder pojavio se na nebu iznad Savezne Republike Jugoslavije. Nad SRJ ukupno je korišteno 8 bombardera B-1B iz sastava 77. bombarderske esakdrile “Ratni orlovi”. U pitanju je bila verzija Blok D. Inače izbor nije bio slučajan jer su letelice te eskadrile prošle program konverzije CMUP koji su omogućili avionima da osim nukelarnih obavljaju i čisto konevncionalen zadatke.
Tipična misija na nebu iznad SRJ trajala je 7-8 sati. Bombarderi B-1B su nosili 84 avio bombe Mk-82, kasetne avio bombe CBU-87, CBU-89 i CBU-97B, kao i nošenje 24 GPS vođene bombe GBU-37 JADAM. Bombarderi su nad SRJ obavili 90 misija napadajući ciljeve gde nije bila potrebna velika preciznost. Borbene misije su vodili sa manjih visina pa su se susreli i sa jugoslovenskom PVO
Danko Borojević, Dragi Ivić, Željko Ubović i Zoran Vukosavljević u svojoj knjizi “Nembeski štit sa zemlje, samohodni raketni sistem 2K12Kub-M/Kvadrat na strani 189 opisali su sukob raketnog sistema KUB i bombardera B-1B Lanser. Pomenuti događaj dogodio se kako autori navode 2. aprila 1999 iznad severne Srbije gde je posada B-1B Lanser odradila jednu misiju bombardovanja. Kada su završili misiju jedan od spremnika za bombe se nije zatvorio. Letelica je uočena nišanskim radarom i lansirana je raketa sa raketnog sistema KUB. Prva raketa je promašila letelicu, lansirana je i druga kojoj je posada B-1B umakla. U tom manevrisalju posada bombardera potrošila je dosta goriva i nisu mogli da se vrate na svoj matični aerodrom Ferford u Velikoj Britaniji nego su iznad Nemačke podignute avio cisterne i letelica je dopunjena gorivom. Da nesreća bude gora tokom misije bombardenjr je udario grom i odvalio deo horizontalnog stabiliaztora.
Četvorica autora navode da se radilo o bombarderu sa oznakom 85-0075 koji je 11. aprila zbog mehaničkih problema napustio bazu Ferford i odleteo u SAD na opravku. Iz ove knjige se može saznati i da su bombarderi B-1B imali radarske mamce AN/ALE-50. O susretu sa raketnim sistemom KUB svoje iskustvo opisao je i general Džon Džamper penzionisani američki general vazduhoplovstva koji opisuje da su avioni leteli preko Crne Gore i da su ih tamo pratili osmatrački radari iznad Jadranskog mora. Džamper navodi da su na njih letele rakete raketnog isstema KUB, ali su one pogađale vučne mamce AN/ALE-50 na zadnjem kraju letelice.
Inače jednice elektronskog osmatralja Vojske Jugoslavije navode da su posade bombardera B-1B izbacili na SRJ odnosno teritoriju Srbije oko 500 tona ubojnog tereta.