Lični osvrt, Piše: Danko Borojević
Ubrzo po završetku operacije Maestral, osokoljeno uspešnom operacijom političko rukovodstvo Hrvatske pokrenuće operaciju u Pounju. Ta operacija poznata kao Una-95, pokazaće se brzopletom i pogrešno izvedenom, koja će prouzrokovati težak poraz HV posle operacije Oluja.
STANJE NA POLOŽAJIMA VRS 17. SEPTEMBRA 1995. GODINE
Komande jedinica 1. KK pratile su situaciju na terenu, znalo se da se moglo očekivati borbeno delovanje snaga HV u rejonu Pounja. Komandant OG-10, još 13. avgusta 1995. godine obavestio je potčinjene jedinice o mogućim aktivnostima snaga HV prema jedinicama OG-10 u tom rejonu.
Prednji kraj jedinica OG-10 protezao se manjim delom kopnom od sela Budimlić Japra do sela Donja Blatna, a većim delom desnom obalom reka Una i Sava od sela Blatna do sela Trstenci. Jedinice su se nalazile u svojim zonama i rejonima odbrane prema ranije dobijenim zadacima. Komande jedinica vršile su obilazak jedinica, izdavale dopunska naređenja za izviđanje i utvrđivanje položaja, dok su pripadnici jedinica naglasak dali na inženjerijskom uređenju svojih položaja u zonama odgovornosti.
U dolini reka Una i Sava magla je bila dosta gusta i niska, zbog čega je vidljivost bila smanjena na 50 m. Magla se dizala posle 12:00 časova, pri čemu se vidljivost pojačavala na 200-300 metara, ali početkom sumraka, već oko 17:00 časova, gustina magle se ponovo pojačavala i smanjivala se vidljivost.
Zbog ograničenih vremenskih uslova osmatranje bojišta i aktivnosti HV, na hrvatskim obalama Une i Save, bilo je izuzetno otežano, a veći deo dana onemogućeno, osim osluškivanja zvučnih efekata.
Na osnovu skromnih, na ovaj način prikupljenih podataka, kao i obaveštajnih podataka (aktivnosti radio prislušnih grupa na Kozari i Vranovcu), zaključeno je da su pojačani pokreti pripadnika HV u odnosu na prethodni dan. Posebno su uočeni češći pokreti motornih vozila, oklopno-mahanizovanih snaga, kao i veća buka sredstava borbene tehnike. Mogao se čuti i intenzivniji razgovor vojnika HV. Ovo se posebno uočavalo na prilazima reci Uni u selima Kozibrod i Volinja u Hrvatskoj Kostajnici, selu Slabinja, Hrvatskoj Dubici i Jasenovcu. Takođe su primećeni izviđači HV na Uni u rejonu sela Matijevići (Dvor na Uni), sela Kozibrod, mosta na Uni u Kostajnici, selu Baćin i u rejonu sela Mlake.
Bilo je jasno da se nešto sprema, stoga je komandant OG-10 upozorio da sve komande, jedinice i pripadnici dodatno pojačaju budnost na položajima na Uni i Savi, zbog ograničene vidljivosti i pojačane aktivnosti HV.
STANJE NA POLOŽAJIMA HV 17/18. SEPTEMBRA 1995. GODINE
Marševanje artiljerijskog diviziona 16. trbr HV iz Bjelovara prema Novskoj direktno na vatrene položaje počelo je iza ponoći 17./18. septembra u 03:30 časova. Vatrene položaje artiljerija zaposeda u ranim jutarnjim satima 18. septembra i oko 09:30 bilo je spremno za artiljerijsku pripremu napada. Artiljercima 18. topničkog diviziona bilo je lakše izvršiti zadatak i zauzeti vatrene položaje, jer su na novljansko-novogradiškom rejonu već bili u borbenoj gotovosti.
Izviđačko-diverzantske jedinice HV, koristeći gustu maglu i noć, uslove ograničene vidljivosti, neprimećeno su, gumenim čamcima prešli Unu u noći 17/18. septembra 1995. godine u prigradskom naselju Tunjice (nizvodno od Novog Grada), u rejonu
sela Grdanovac u rejonu Kozarske Dubice (zapadno prema selu Špilja na ušću Binjačke u Unu). Na tim položajima ostali su u toku noći sa zadatkom da početkom opšteg napada HV omoguće ostvarenje mostobrana na desnoj obali Une, a zatim da prihvate snage 1. gbr i 2. gbr, prošire mostobrane, uvedu sveže snage i nastave napad na pravcima: Novi Grad-Prijedor-Kostajnica-selo Knežica-Prijedor i Kozarska Dubica-selo Božić-Moštanica-planina Kozara (Mrakovica).
nastavak sledi
Za izradu teksta korišćena je sledeća literatura:
Danko Borojević, Dragi Ivić, Vojska Republike Srpske, 12. maj 1992. godine-31. decembar 2005. godine, SRVČ, Beograd, 2014,
Magazin Vidovdan, Danko Borojević, Dragi Ivić, Otrovni ujed šejtanovih mambi, 31. jul 2011,
Danko Borojević, Una-95, odbrana Republike Srpske 1995. godine, autorsko izdanje, Beograd, 2023.
General Janko Bobetko, Sve moje bitke, treće izdanje, vlastita naklada, Zagreb, 1996,
Milan H. Gulić, Poslednji dani Krajine – Republika Srpska Krajina između Bljeska i Oluje, Institut za savremenu istoriju, Beograd, Vojnodelo 2/2007,
Balkan Battlegrounds: A Military History of the Yugoslav Conflict, 1990-1995,Holbrook, Richard, Završiti rat, Sarajevo 1998,
Dušan Kukobat, Bojan Dimitrijević, 2. krajiški korpus Vojske Republike Srpske, Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Banja Luka, 2019.
Dragoslav Ilić, Marko Janković, Milena Mihaljević, Boris Radaković, Predrag Lozo, Mirko Cvijanović, Neđo Malešević, Dušan Pavlović i Jovica Rudić, Republika Srpska u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, istorijski pregled, drugo izmenjeno izdanje, Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Banja Luka, 2018,
Davor Marijan (Hrvatski institut za povijest, Zagreb UDK 355.42 (497.5-3 Bjelovar) Izvorni znanstveni rad Primljeno: 31. 1. 2008.), Zborno područje Bjelovar u operaciji Una, scrinia slavonica 8 (2008),
Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade, 2. grb Gromovi u akciji „Una-95“, Ponedjeljak, rujan 19th, 2016,