Операција Искра представља један од најзначајнијих војних подухвата Црвене армије током Другог светског рата. Спроведена између 12. и 30. јануара 1943. године, операција је имала за циљ пробијање немачке блокаде Лењинграда, која је трајала од септембра 1941. године. Блокада је довела до масовних жртава и незамисливих патњи становника града. Иако Немци нису одступили од града све до 27. јануара 1944. године.
Блокада Лењинграда, коју су спровеле немачке снаге уз подршку савезничких финских јединица, представљала је једну од најдужих и најтежих опсада у историји. Град је био одсечен од остатка Совјетског Савеза, што је изазвало глад и масовно страдања цивила. Покушаји да се успоставе коридор за снабдевање преко језера Ладога и „Пута живота“ ублажили су кризу, али нису могли да спрече епопеју у потпуности.
До почетка 1943. године, Црвена армија је стекла довољно снаге за покретање координисаног напада с циљем пробијања блокаде. План за операцију “Искра” је укључивао сарадњу између Лењинградског и Волховског фронта, који су требали да нападну немачке положаје код Шлиселбурга, стратешког града на обали језера Ладога.
Ток операције
Операција Искра започела је 12. јануара 1943. године снажном артиљеријском припремом. Напредовање је било тешко због снажне немачке одбране, сурових зимских услова и тешког терена. Ипак, до 18. јануара, снаге Лењинградског и Волховског фронта су се спојиле у близини Шлиселбурга, чиме је блокада града ефективно пробијена.Совјетске снаге су успоставиле уски копнени коридор ширине од 8 до 10 километара, који је омогућио пренос хране, муниције и других залиха у град. Овај успех је био од кључног значаја за опстанак становништва и наставак совјетског отпора.
Иако блокада није у потпуности уклоњена све до јануара 1944. године, операција Искра представљала је прекретницу у бици за Лењинград. Она је значајно олакшала услове у граду и показала способност Црвене армије да пробије немачке линије одбране.
Совјетске снаге су претрпеле велике губитке у људству и техници, али је морал након победе значајно порастао. С друге стране, немачке снаге су изгубиле кључне положаје и почеле да се повлаче.
Операција Искра је симбол храбрости и упорности совјетских војника и грађана Лењинграда. Њен успех је спасио стотине хиљада живота. Преко милион становника града је умрло током опсаде. Црвена армија је овом офанзивом показа да је способна да преузме иницијативу у рату. Како на југу, тако и на северу. Данас се ова операција памти као један од најважнијих догађаја Другог светског рата.