НА ДАНАШЊИ ДАН 1942. ПОЧЕЛА ОПЕРАЦИЈА “УРАН” – ОПКОЉАВАЊЕ НЕМАЦА КОД СТАЉИНГРАДА

Операција “Уран” је била преокрет у Стаљинградској бици али и самом рату. Операција је започела 19. новембра 1942. године као велики совјетски контраудар током Стаљинградске битке. Стратешки план замишљен је да уништи немачку Шесту армију генерала Фридриха Паулуса, која је била дубоко укопана у Стаљинграду. Совјетска команда је идентификовала слабости у боковима немачких снага, које су штитиле слабије опремљене румунске, мађарске и италијанске јединице. Ова контраофанзива је први пут показала руску артиљерију са њеном синхронизованом масовном применом, па се 19.11. славио као Дан артиљерије.

Руси су прикупљали снаге за Операцију Уран концентрисањем великих јединица Црвене армије на скривеним позицијама северно и јужно од Стаљинграда. Вешто су крили свако кретање и концентрисање снага. Логистика је побољшана изградњом мостова. Пребацивање преко Волге вршено је по ноћи. Унапред је допремљена велика количина артиљерије и муниције ради почетне масовне ватрене припреме.

Совјетске снаге, под командом маршала Георгија Жукова и генерала Александра Васиљевског, искористиле су слабости немачких сателита и у 7:30 започели масовну артиљеријску припрему. Око 8:40 уследио је координисани напад са северне и јужне стране Стаљинграда. Артиљерија је тукла изнад руских оклопних и механизованих снага у јуришу.

Првог дана офанзиве совјетске снаге пробиле су румунске одбрамбене линије, наносећи тежак пораз. Захваљујући брзини напредовања, совјетске тенковске јединице су брзо затвориле обруч око Стаљинграда, чиме је немачка Шеста армија остала потпуно окружена. До 23. новембра, совјетски северни и јужни фронт сусрели су се у близини Калача, завршивши опкољавање.

Немачке снаге у обручу, које су бројале више око 300.000 војника, остале су без снабдевања, хране и муниције. Упркос апелима Паулуса, Адолф Хитлер је наредио да се Шеста армија не повлачи, већ да издржи. Совјетска стратегија обухватала је нападе на логистичке правце и авиобазе које су снабдевале опкољене снаге.

Операција Уран означила је преломну тачку у Другом светском рату. Совјети су не само успели да опколе немачке снаге, већ су задали и тежак морални и материјални ударац Вермахту. Совјетске победе у Стаљинграду и касније у Курску отвориле су пут за ослобађање територија и контраофанзиву на Источном фронту.

Опсада Стаљинграда трајала је све до фебруара 1943. године, када је Паулус коначно капитулирао. Преко 90.000 немачких војника предало се, али је само мали број преживео рат. Операција Уран остала је упамћена као један од највећих тријумфа Црвене армије и почетак краја за нацистичку Немачку. Садјество артиљерије и нападних јединица је први пут пимењено на страни Совјета у таквом обиму. Врло успешно. Одлуком Стаљина дан почетка операције је проглашен за Дан артиљерије. О овој епизоди рата, као и многим другим, гледајте на нашем ТВ и Јутјуб каналу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *