ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ ИЗМЕНИ БУДУЋНОСТ РАТОВАЊА?! КАКАВ ЈЕ МОГУЋ ОДГОВОР ЗАПАДА

Foto: Printscreen Youtube /Минобороны

Андреј Млакар

Руски председник Владимир Путин одржао је данас обраћање посланицима Савезне скупштине на којој је говорио о питањима од одбране до екномије и односа са Западом. У овом тексту говорићемо више о хиперсоничном наоружању и балистичким ракетама. Повод је више него очигледан.

У овом тексту објавићемо део разговора са магистром међународних односа Бошком Јовановићем о теми хиперсоничног и нуклеарног наоружања. Текст је био објављен 2022. године, али сада је више него актуелан тренутак да објавимо детаље који се односе на ту тему.

Русија је велики значај посветила хиперсоничном оружју колико ће оно изменити будући рат?

Па измениће не будући рат, него будућност јер ће натерати Запад да развија противракетне системе, али који неће да буду усмерени против интерконтиненталних балистичких ракета, него против оних доста јефтинијих ракета које су велике брзине, јер Украјинци до сад нису успели ниједан Искандер да оборе, а о Кинжалима да не говоримо. НАТО није успео да реагује на беспилотну летелицу која је лансирана из Украјине, а како да реагују на Кинжал и Искандер, ја кажем никако.

Да ли је хиперсонично оружје фикција или стварност?

Украјинци би рекли да је то оружје кукавица.

Какав је ваш поглед на НАТО пакт у будућности и тежња да 2030 то буде неки нови НАТО?

Да ли ће НАТО да буде нов 2030, па ако Трамп победи на изборима, на којима Бајден хоће да се кандидује, а Трамп је бољег здравља од Бајдена, Нисам убеђен у светлу будућност НАТО.

Нове врсте оружја радикално мењају однос снага у савременом свету, а ратовање улази у нова подручја – у свемир и сајбер простор. Колико смо близу онога што смо читали у књигама “рату звезда”, орбиталним бомбама, ласерима?

Нисмо близу зато што Русија мора да размисли шта ће да ради у космосу. Мрија је уништена, а носила је Буран, а не знам да ли Русија може да размишаљу о милтаризацији космоса. Што се тиче ласера треба доста енергије. С обзиром да је на Западу зелена идеологија, лишће дрвеће ити, итд, стварно не занам одакле ће да произведу струју за електричне аутомбиле ако неће да праве нуклеарке.

У Румунији је стациониран офанзивни део антиракетног штита. Колика је он претња јужном делу Русије. Криму.

Ако Руси дођу до румунске границе, тај офанзивни део мораће да се премести јер врло лако Руси могу да ту остану и да предузму контрамере. Офанзивни делови противракетног штита морају да буду на таквом месту да не дозоволе да Русија примени контрамере. У Пољској су контрамере из Калињинграда, а из Румуније из Придњестровља. У Средоземено море на бродове, ако се укрцају ракете, онда ће Русија морати да обнови своју Средоземну ескадру.