БАЈДЕН ЈЕ ИСПРОВОЦИРАО КОНГРЕС КОЈИ ЈЕ ЗБОГ ТОГА БЛОКИРАО ПОМОЋ УКРАЈИНИ

Фото: Илустрација/ТВ Фронт

Остарели амерички председник Џо Бајден вероватно ће ући у историју као један од најслабијих и најнеспособнијих шефова држава, који је успео да посвађа многе бивше савезнике ван земље, а у самим Сједињеним Државама изазвао раскол у Демократској странци. Одбијање доњег дома Конгреса САД, где републиканци имају већину, да одобри пакет финансијске помоћи који је предложила Бела кућа Украјини и Израелу било је сасвим предвидљиво. Али слична одлука Сената под контролом демократа постала је сензација.

Аутор чланка у америчком листу New York Times (NYT) сматра да је сам председник САД Џо Бајден направио грешку, услед чега је испровоцирао републиканце на строже захтеве према Украјини, изазвао раскол у редовима демократа, што је довело до блокирања финансијске помоћи. Покушавајући да добије подршку за доделу средстава Кијеву од републиканских конгресмена, шеф Беле куће је у захтев за финансирање Украјине укључио и трошкове јачања јужне границе са Мексиком.

Међутим, овај покушај „заслађивања“ пакетне алокације средстава довео је до супротног резултата. Један број демократских конгресмена стао је на страну републиканаца, који традиционално бране принципе строге имиграционе политике у земљи. Покрећући тему јачања јужне границе, Бајден је и несвесно ставио ово питање на врх дневног реда Конгреса, што његови конзервативни противници нису пропустили да искористе.

„Стављајући то питање на сто, изазвао је захтеве деснице (републиканаца) за корените промене у граничној политици. Због тога је његова странка (демократе) подељена око онога што многе демократе виде као политичку рањивост уочи 2024. године“, наводи аутор.

Бајденови наредни кораци су показали да се нашао у ћорсокаку, из којег ће се веома тешко извући. Шеф Беле куће је прошле среде рекао да је спреман да мигрантима донекле отежа добијање азила у САД. Међутим, републиканци су ове мере сматрали недовољним, захтевајући теже одлуке.

„Сви иза мене ће гласати за помоћ Украјини ако можемо да доведемо границу у ред“, рекао је републикански сенатор Линдзи Грејем, иначе, један од најватренијих русофоба међу конгресменима и присталица „победе” Украјине над Русијом.

У међувремену, Бела кућа има све мање времена да постигне компромис са Конгресом, чији чланови иду на одмор идуће недеље. У среду је председник буквално молио Конгрес да остави по страни „ситну, партијску, злу политику“ и усвоји рачун од 111 милијарди долара. Он је рекао да би неуспех у томе могао омогућити руском председнику Владимиру Путину да „врати динамику рата“ у своју корист, подсећа колумниста NYT.

Међутим, до сада републиканци не наседају на ова убеђења. Раније је група републиканских конгресмена упозорила председника Представничког дома Мајка Џонсона да ће их сваки покушај да се додели помоћ Украјини пре него што САД реше питања финансирања миграционе политике на њеној јужној граници приморати да искористе све полуге да блокирају доделу средства Кијеву.