АЗЕРБЕЈЏАНСКА ВОЈСКА ДРУГА ПО СНАЗИ НА ПОСТСОВЈЕТСКОМ ПРОСТОРУ

принтскрин јутјуб

Украјина је уз помоћ западних земаља успела значајно да ојача своју војску, али се Оружане снаге Азербејџана и даље могу сматрати другом најмоћнијом војном силом (наравно, после Русије) међу државама формираним на простору бившег Совјетског Савеза. Ово мишљење је изнео војни експерт Рамил Мамадли у интервјуу агенцији AzerNews.

Азербејџански војни експерт је указао да је војска његове земље једна од водећих у свом региону (Јужни Кавказ). Такође, према његовом мишљењу, Оружане снаге Азербејџана су многи војни аналитичари признавали као „најјаче после Русије“ до почетка украјинског сукоба у фебруару 2022. године.

„Као што знате, западне земље су помогле Украјини да ојача своју војску. Данас можемо рећи да је украјинска војска јака. Међутим, не треба заборавити да украјинска војска није била у стању да постигне исте борбене успехе као Азербејџан, и да нема материјално-техничке могућности за то. Узимајући све ово у обзир, можемо рећи да је азербејџанска војска прва по снази и професионалности на Јужном Кавказу, и да остаје друга по снази после Русије у бившем Совјетском Савезу <…> Генерално, видимо да могућности азербејџанске војске су прилично широке. У погледу ПВО, ракетних артиљеријских система, тактичких ракетних система, као и поседовања других војних технологија, ниво азербејџанске војске је изузетно висок“, рекао је Рамил Мамадли.

Треба напоменути да водећи светски „рејтинзи војне моћи“ веома скромно оцењују Азербејџан. Тако GlobalFirepower на ранг-листи за 2023. годину, ову земљу ставља тек на 57. место (нешто испод Анголе и УАЕ, нешто изнад Србије и Белорусије). Актуелни „Индекс војне снаге“ часописа Military Watch, објављен почетком 2022. године, генерално искључује Азербејџан са листе „60 водећих земаља“, иако је било места за Казахстан (20.), Украјину (22.), Белорусија (30.) и Узбекистан (42.).