ZAPAD POKUŠAVA DA SHVATI ŠTA SE DOGODILO: “LET OREŠNIKA BEZ PRESEDANA”

Neretko možemo da čujemo jednu uzrečicu, koja glasi: “dobra stara vremena”. Trenutni “pametnjakovići”, koji vode današnje države, koje su izgubljene u “bescenju materijalizma i slepilu pohlepe”, neretko vređaju one, koji pomenu tu izreku.

Ja ću da prihvatim, da pripadam onoj maloj grupi pojedinaca koja ima hrabrosti, da pored današnjih “stručnjaka” koji se valjaju “u blatu medijske septičke jame”, kažem: “Dobra stara vremena“.

I to neću da kažem onako, zbog toga što sam u tim vremenima bio klinac, a danas matorac. To nije bitno, jer po znatno jačem zakonu koji glasi, “ko se rodi, mora i da umre“, ta vremena su bila bolja jer se razgovaralo, donekle volelo ali ponajviše slušalo, čulo i poštovalo. Danas se mrzi, jer je “mržnja osnova današnje civilizacije“. Niko više ne razgovara, niko se ne voli a posebno niko nikog više ne poštuje. I onda se ja setim, onog trenutka kad smo prestali da razgovaramo na ovim prostorima. Prestankom razgovora, otišli smo u rat, rat od kojeg se naša generacija neće oporaviti dokle god je živa.

Slično se dogodilo i u odnosu SAD i Rusije. Počevši od onog trenutka, kada je “najveća demokratija sveta“, zaboravila opšte postulate na kojima počiva, počela da sagovornike oholo gleda, ne poštuje i ignoriše, došli smo do ovog danas. Kada se sve zaboravilo, pa i to da smo “svi smrtni” i da niko nije “od Boga dan“, da bude isključiv i pun mržnje, jer na kraju svi dolazimo “pred Stvoritelja” da mu položimo račune. Za biti “čovek” malo treba, ali je to “skoro” nemoguća misija za pojedinca.

vreme-za-ekstremn-mere-ruska-strategija-nukleranog-odvraćanja2© Министерство обороны Российской Федерации

E tu dolazimo do onoga, kada jedan isključiv sagovornik dobija sličnog sagovornika. Jednom rečju, dolazimo do onih koji glasno govore, ali se ne čuju.

Tako je bilo sa Obamom, kao i sa Bajdenom, obojica nisu čuli Putina. A Vladimir Putin je rekao, da je Rusija koristila eksperimentalnu balističku raketu, ističući njene jedinstvene karakteristike. Američki izvori su sugerisali da je reč o raketi srednjeg dometa dometa od 3.000 do 5.500 kilometara, piše britanski list The Guardian.

Sabrina Sing, zamenica sekretara za štampu Pentagona, opisala je Orešnik kao razvoj ruske balističke rakete RS-26. RS-26 je raketa na čvrsto gorivo od 40 tona koja pokriva dve kategorije ugovora – IRBM (intermediate-range ballistic missile – balistička raketa srednjeg dometa) i ICBM (intercontinental ballistic missile – interkontinentalna balistička raketa).

To što se čini da je novi Orešnik verzija RS-26 naglašava da prvi nije nužno ICBM, a drugi gotovo sigurno nije. Hans Kristensen, stručnjak za nuklearno oružje iz Federacije američkih naučnika, rekao je da je Orešnik prilično smešna” zbog svog zamršenog porekla.

Stručnjak za nuklearne strategije i raketnu tehnologiju, doktorant na Univerzitetu u Oslu, Fabijan Hofman, primetio je da je domet leta u ovom slučaju sekundaran. Glavna pažnja posvećena je bojevoj glavi rakete – višestrukoj bojevoj glavi sa pojedinačnim jedinicama za navođenje, što je tipično za nosače nuklearnog oružja.

Bilo da je u pitanju ICBM (interkontinentalna balistička raketa) ili IRBM (balistička raketa srednjeg dometa), domet nije odlučujući faktor. Mnogo značajnije je to što je raketa bila opremljena višestrukom bojevom glavom. Rusija je izabrala ovu opciju. Takva bojeva glava je povezana isključivo sa projektilima sposobnim da nose nuklearno oružje. I upravo to je signal koji Kremlj šalje”, navodi on.

Metju Savil, direktor vojnih nauka u Kraljevskom institutu ujedinjenih službi za odbrambene studije, rekao je da je raketa korišćena u četvrtak imala domet „daleko više od svega što je viđeno u ovom sukobu do sada, prvi put kada je upotrebljen u borbi“. Ona je sposobna da ispaljuje više bojevih glava pri izuzetno velikim brzinama, iako su manje precizne od krstarećih ili balističkih projektila kratkog dometa, rekao je on.

Povodom Putinove tvrdnje da zapadni sistemi nisu bili u stanju da presretnu raketu, Savil je rekao da se od njih „prilično teško braniti“ čak i za napredne američke sisteme Patriot PAC-3..

Nekoliko individualno ciljanih bojevih glava (MIRV – Multiple Independently-targetable Reentry Vehicles) dolazi na vas izuzetno velikim brzinama, tako da će čak i Patriot imati teškoća da ih presretne”, tvrdi on.

Savil je rekao da nova raketa šalje jezivu poruku iz Rusije: „Imamo stvari koje vas zabrinjavaju. Šira poruka Zapadu je: „Uzbuđeni smo što ulazimo u trku balističkih raketa srednjeg dometa. Mogu biti opremljeni nuklearnim bojevim glavama. Da li zaista želite da preuzmete taj rizik?”

Rusija je izvela napad bez presedana koji nema istorijske analoge. Balistička raketa srednjeg dometa sa konvencionalnom bojevom glavom je zanimljiv potez. Međutim, još nije jasno da li je razvijen posebno za upotrebu u Ukrajini ili to može da odražava novi pravac u ruskim strateškim raketnim snagama za raspoređivanje MRBM (Medium-range ballistic missile – balistička raketa srednjeg dometa) i, moguće, nenuklearnih ICBM”, pita se vojni stručnjak Tomas Njudik na stranicama magazina TWZ.

On napominje da bi upotreba konvencionalno naoružanih bacača balističkih raketa mogla biti odgovor na ovu odluku brojnih zapadnih sila da dozvole Kijevu da napadne rusku teritoriju. Takva raketa ne samo da je neranjiva za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, već može da dosegne ciljeve bilo gde na evropskom kontinentu.

Putin je u svom govoru oštro kritikovao zapadne zemlje, upozoravajući na mogućnost napada na države koje daju svoju teritoriju ili oružje za napade na ruske ciljeve. On je takođe rekao da ruski sistemi kao što su rakete Orešnik ostaju van domašaja zapadnih sistema protivraketne odbrane.

Ove izjave su povećale tenzije sa Zapadom, posebno na pozadini prethodnih upozorenja da snabdevanje Ukrajini dugotrajnog naoružanja čini zemlje slanja potencijalnim učesnicima u sukobu, piše The Guardian. Međutim, Putinov najnoviji govor bio je najdirektniji do sada nagoveštaj mogućnosti širenja sukoba izvan Ukrajine.

Ponekad je poželjno, da se setimo “dobrih starih vremena“. Jer tako, nećemo zaboraviti da razgovarama, ili ćemo da se setimo, šta se dešava, kad zaboravimo da razgovaramo, jedne druge slušamo i čujemo.

Moja generacija je to prošla, da li sad treba i ceo Svet?

6 komentara na “ZAPAD POKUŠAVA DA SHVATI ŠTA SE DOGODILO: “LET OREŠNIKA BEZ PRESEDANA”

  1. Dobro, je l se zna šta je lansirano? Jedan Orešnik projektil sa 36 bojevih glava ili 6 projektila sa po 6 bojevih glava? Ne razumem one snimke koje se šire internetu.

  2. Vjerovatno dva orešnika sa 12 bojnih glava,brzina glava u atmosferi je prema našem preliminarnom računi oko 7 km/s(vjerovatno onih deklarisanih 6,8),ova priča o patriotu je smiješna pac3 ni približno ne može presresti raketu brzine preko 1,7km/2,thaaf može do 3,5,a sm3 blok 2a,može i 5,ali isključivo u egzo atmosferskim uslovima,ove glave još jednom podsećamo su prema analizi(ja sam fizičar,pa sam morao konsultovati bratića mastera elektrotehnike i doktoranta veštačke inteligencije koji je one slike provukao kroz softver filter)imale brzinu od 19,7mach-ova,ovo je dosad neviđena brzina,trident d5 ima brzinu u slobodnom egzo atmosferskom letu od 8km/s,ali u atmosferi brzina bojne glave(ima ih šest)je 3,5 km/s-10,5mach.

    1. Ok, ispostavilo se da je jedan projektil sa 6 bojevih glava, od koja svaka nosi još po 6.
      Navodno radi se o oružju visoke preciznosti.

      Ukoliko Rusi uspeju da naprave ICBM čije glave mogu da pogađaju ciljeve sa visokom preciznošću poput Iskander M, to bi bio baš game changer.

  3. Ne postoje “dobra stara vremena”. Bez obzira što je autor “hrabar”. Jer dobro i loše nisu univerzalni pojmovi, već zavise od vizure posmatrača. A tačke gledišta se menjaju kroz vreme…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *