XIAN Н-20: “НОВИ КИНЕСКИ БОМБАРДЕР, ОПАСНОСТ ЗА САД”?

Кинески Xian Х-20, очекивани стелт бомбардер Ваздухопловства Народне ослободилачке армије, представља скок у кинеским стратешким способностима, потенцијално проширујући свој домет на америчке базе на Гуаму и Хавајима, као и на аустралијске градове.

Конструисан са могућностима скривености и дугог домета, Н-20 би могао да носи терет од 40 тона са борбеним дометом од преко 5000 миља. Налик на амерички B-2 Spirit и предстојећи B-21 Raider, Н-20 могуће је, да је развијен под утицајем америчке технологије.

Међутим, кашњења у производњи и пријављени инжењерски изазови спречили су његов званични деби, што је навело аналитичаре да доводе у питање стварну способност бомбардера.

Профил бомбардера Н-20

У проучавању хемије, Н-20 је хемијска формула за воду (H2O), једињење које покрива седамдесет процената површине Земље, главни је састојак течности свих познатих живих организама и од виталног је значаја за све познате облике живота.

У проучавању војног ваздухопловства, Н-20 је средство за суочавање са смрћу, потенцијални подзвучни стелт бомбардер за ваздушне снаге Кинеске народноослободилачке армије који – заједно са ловцем пете генерације Chengdu J-20 – треба да подстаћи агенду те земље за регионално застрашивање и глобалну пројекцију моћи, ако не и директну доминацију. Реците Nihao-ma to the Xian H-20 (AKA Hong-20, Xian H-X), који представља први потенцијални стратешки бомбардер дугог домета Народне Републике Кине (НРК).

Н-20 Почетна историја и наводне спецификације

Конструисан од стране Xian Aircraft Industrial Corporation, AKA Xian Aircraft Company Limited (XAC)) са седиштем у истоименом граду Сиан, главном граду кинеске провинције Шенси, планови за Н-20 су први пут објављени. 2016. године од стране генерала Ма Сјатјана, који је у то време служио као командант РВ Кине. Две године касније, и годину дана, након што је Маа наследио генерал Сјуј Цилјанг, портпарол РВ Кине, потврдио је да развојна фаза програма остварује „велики напредак“.

XAC је такође компанија која је произвела стари Н-6 бомбардер из педесетих година прошлог века, лиценцирану верзију чувеног совјетског бомбардера Тупољев Ту-16.

Пошто ова перспективна ратна птица тек треба да се званично манифестује, било какве техничке спецификације и витални статистички подаци о авиону су у овом тренутку чисте спекулације; према тврдњама Брандону Ј. Веичерту у чланку за The National Interest очекује се да бомбардер има носивост од четрдесет тона и да има борбени домет до 8.077 километара, или 5.018 миља, без допуњавања горива, што би му лако омогућило да угрози војни потенцијал САД на Гуаму, као што је Андерсен ваздухопловна база. Могао би чак доћи до заједничке базе Пеарл Харбор-Хикам или касарне Шофилд на Хавајима, дајући могућности пројекције снагеНародне Републике Кине које се протежу до другог ланца острва.

Нешто изгледа чудно познато?

Стварни изглед бомбардера је такође чиста спекулација. Међутим, како је потврдио аутор defense Томас Њудик, „сага о кинеском бомбардеру нове генерације Н-20 можда је добила веома занимљив нови заокрет, са појавом најмање два модела који показују нови дизајн авиона, или барем концепт, чини се да има велике сличности са оним како се очекује да Н-20 изгледа.”

Да поновимо оно што смо приметили у ранијем снимцима кинеске ТВ, модели, нека врста тест модела сребрног металног авиона, имали су упадљиво случајну сличност са два америчка стелт бомбардера, наиме:

(1) Northrop B-2 Spirit, који је и данас једини оперативни стелт бомбардер на свету,

(2) Нортхроп Грумман Northrop Grumman B-21 Raider, који је намеравани наследник шесте генерације који је очигледно Spirit. Међутим, „С обзиром на склоност Кине ка копирању или потпуној крађи америчке војне технологије и обрнутом инжењерингу те технологије, ова сличност на површини са В-2 не би требало да изгледа изненађујуће.

Пут напред?

Срећом по Сједињене Државе и њене савезнике у индо-пацифичком региону који с правом дрхте пред изгледом кинеске доминације, није све било сјајно и успешно за програм Н-20. Као прво, авион који је био веома изгледан није представљен на Airshow China 2023, као што је првобитно планирано.

Још је у март 2024. године, заменик команданта РВ Кине генерал Ванг Веј, најавио на четрнаестом Националном народном конгресу да ће њихов стелт бомбардер бити приказан „врло брзо“. Међутим, седам месеци касније, сви још увек очекују.

Штавише, као што је анонимни званичник Пентагона цитиран у Breaking Defense априла месеца: „Ситуација са Н-20 је када погледате дизајн система, вероватно није ни близу тако добра као америчке LO (ниско видљиве]) платформе, посебно напредније које имамо… Наишли су на много изазова инжењерског дизајна, у смислу како да учините да та способност система функционише слично као, на пример, В-2 или В-21.”

Један коментар на “XIAN Н-20: “НОВИ КИНЕСКИ БОМБАРДЕР, ОПАСНОСТ ЗА САД”?

  1. Kad je Kina vojno izasla van svoje teritorije?

    NIkad.

    Niti ce.

    To kinesko ekonomsko chudo je nastalo pre svega zbog toga sto je cena proizvodnje izuzetno niska zbog nenormalne jeftine radne snage.
    Sa druge strane tehnologija koju je Amerika uvezla u Kinu se savrseno poklopila sa masovnom jeftinom proizvodnjom.
    Kruzi odavno prica da Kinezi ako nesto ne mogu da naprave onda to kupe, pa rastave i onda …

    ali to ne moze uvek..
    ….
    ne mogu da naprave svoj Ajfon…

    mogu samo da ga sklapaju

    ne zaboravite da je Intel napravio novu fabriku chipova u Oklahomi

    dakle, kad napusti kinesko trzistte, bice… joj, decki da me mama vidi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *