ВЕЛИКА БРИТАНИЈА И ФРАНЦУСКА ПОВЕЋАЛЕ УКРАЈИНСКЕ ЗАЛИХЕ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА СПРЕМНИХ ЗА ВЕЛИКЕ ДУБОКЕ НАПАДЕ НА РУСИЈУ

Уједињено Краљевство и Француска извршиле су велике испоруке крстарећих ракета Storm Shadow и SCALP-EG украјинским снагама, при чему је до 150 ракета испоручено непосредно пре давања одобрења 19. новембра за њихову употребу против међународно признатих руских територија. Више европских држава дуго је снажно лобирало за неограничене нападе дубоко у Русију, а Лондон и Париз су међу најактивнијима у том погледу. Отпор САД овим захтевима својих тврђих савезника је са закашњењем ослабио после новембарских председничких избора.

Иако је украјинско ратно ваздухопловство почело да користи ракете Storm Shadow за нападе на руске снаге још у мају 2023. године, оне су биле ограничене за употребу против циљева на територијама које је западни свет признао као украјинске – односно спорним регионима Донбаса и Кримом који су тврде и Москва и Кијев. Експанзија ракетних напада, који су вођени огромним мрежама западних сателита и подржани великим распоређивањем саветника Западног блока и других стручњака на терену, како би погодили циљеве широм већег дела Русије, стога представља велику ескалацију, са првим таквим нападом коришћењем крстарећих ракета које су лансиране 20. новембра.

lansiranje-raketa-storm-shadow-sa-frontovskog-bombardera-su-24-ukrajinske-avijacije-foto© Міністерство оборони України

Storm Shadow и SCALP-EG су деривати истог заједнички развијеног англо-француског дизајна крстарећих ракета и интегрисани су у украјинску флоту совјетских фронтовских бомбардера Су-24М и ловаца за превласт у ваздуху Су-27 од 2023. године, омогућавајући им да гађају циљеве. знатно дубље иза руских линија. Очекује се да ће француске ракете SCALP бити интегрисане у ловце Mirage 2000, који би требало да буду испоручени украјинском ваздухопловству из Француске у јануару. И ракете Storm Shadow и SCALP су више пута погађане ПВО системима и обаране електронским путем од стране руских снага, при чему се сматра да је хватање ракета релативно нетакнуто олакшало развој ефикаснијих електронских противмера. Западни и украјински извори су у прошлости више пута изражавали знатну фрустрацију ефикасношћу руских способности за електронско ратовање у спречавању да се широк спектар класа вођених ракета ефикасно користи на фронту, међу којима су две европске класе крстарећих ракета. Упркос томе што се руска одбрана од напада крстарећим пројектилима показала ефикасном у прошлости, међутим, одбрана огромне руске унутрашњости од напада крстарећим ракетама представљаће знатно већи изазов од заштите ограничених позиција на линији фронта.

napokon-se-pojavili-lovci-f-16-nanebu-ukrajine© Стопкадр з відео Володимира Зеленського/Міністерство оборони України

С обзиром на то да је украјинска ловачка флота озбиљно исцрпљена, очекује се да ће поред Mirage 2000, ловци F-16 који ће бити испоручени 2025. године од стране бројних европских држава такође имати интегрисане ракете. Европске државе које су донирале F-16 су у више наврата јасно ставиле до знања да подржавају употребу својих авиона за гађање циљева широм Русије, а не само на спорним територијама. Земље широм Европе су такође наставиле да лобирају код Сједињених Држава да пренесу свој еквивалент Storm Shadow/SCALP, крстарећој ракети JASSM са ваздушним лансирањем, у Украјину. Ове ракете би могле бити лакше интегрисане у украјинске F-16. Председник Џо Бајден је 1. августа изјавио да испорука нове класе ракета остаје могућност, а Политико је прецизирао да је JASSM класа о којој се разговара. F-16 који су обећани Украјини су нарочито застареле варијанте из доба хладног рата и не сматрају се да имају било какву изводљиву шансу у борби ваздух-ваздух против руских ловаца 21. века са радарима са фазном решетком и модерним системима за ометање. Стога се дуго спекулисало да ће летелице бити распоређене првенствено као лансирне платформе за ракете великог домета за напад на руске циљеве са безбедних удаљености веома удаљених од линија фронта, као што су то учинили украјински ловци из совјетске ере.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *