Председник Доналд Трамп је у последње време значајно појачао војно присуство Сједињених Држава дуж читаве 3.100 километара дуге границе са Мексиком, што многи посматрају као припреме за потенцијално још радикалне мере у борби против наркокартела. У мартовском говору пред Конгресом, Трамп је без околишања најавио ,,ратовање” (wage war) против мексичких нарко-картела, које је описао као ,,екзистенцијалну претњу” за америчку националну безбедност.
Зона националне одбране
Овај ескалаторни приступ почео је још у јануару ове године када је Трамп, непосредно након повратка у Белу кућу, прогласио ванредно стање на јужној граници и наредио распоређивање додатних припадника Националне гарде. Ситуација је добила нову димензију у марту када је Пентагон послао и два ратна брода у подршку граничним операцијама, док је креирана и специјална ,,зона националне одбране” ширине 170 миља (263 км) која омогућава армији да директно подржава граничне јединице.
,,Мексико очигледно не може сам да се избори са овим проблемом,” изјавио је Трамп у интервјуу за конзервативни медиј The Blaze, додајући загонетно: ,,Можда ће се у једном тренутку морати догодити нешто више.” Ове нејасне али узнемирујуће наговештаје многи аналитичари тумаче као припремну фазу за потенцијалну употребу ваздушних удара, укључујући и мисије беспилотних летелица.
Ванда Фелбаб-Браун, аналитичарка Брукингс института, сматра да је ,,претња дрон нападима потпуно реална, посебно с обзиром на то колико је ова опција била популарна међу републиканским законодавцима.” Међутим, она истиче да такве акције носе и значајне ризике: ,,Лабораторије се могу брзо обновити, а политичке последице би могле бити катастрофалне по билатералне односе.”
Мексико појачао заплену дроге
Мексичка председница Клаудија Шеинбаум одговорила је одлучном изјавом да ће се њена земља ,,одлучно супротставити било каквим унилатералним војним акцијама” на својој територији. Истовремено, Мексико је значајно појачао сопствене безбедносне мере, распоређујући додатне трупе у пограничним областима и објавивши импресивне резултате у заплени дрога – укључујући невероватних 144 тоне наркотика и преко два милиона таблета смртоносног фентанила само у последњих неколико месеци.
Амерички дронови изнад Мексика
Интересантан детаљ је откриће да америчке обавештајне службе већ дуже време користе беспилотне летелице за извиђање над територијом Мексика, што се објашњава као део дугогодишње сарадње две земље у борби против организованог криминала. ,,Ове мисије су прикупиле огромну количину података који ће олакшати идентификацију кључних мета,” објаснио је Ињиго Гевара, експерт за одбрамбене послове у компанији Janes.
Историјска перспектива додаје додатни слој сложености овом питању. Гевара подсетио је на инвазију америчких трупа у Мексико 1916. године у потрази за револуционаром Панчом Виљом, истичући да би било какво савремено војно деловање на мексичком тлу представљало ,,повратак у прошлост од пре целог века.”
Иако Трампова оштра реторика несумњиво изазива тензије, многи посматрачи истичу да се у оперативном смислу сарадња између два народа наставља, укључујући и програм обуке мексичких официра у Сједињеним Државама. Као што је Гевара образложио: ,,Трамп обично започиње са максималистичким захтевима како би присилио противника на брзе потезе, али на терену увек постоји простор за прагматичну сарадњу.”