U proleće i leto 2024. godine, sudeći po nizu znakova, može doći do velike ofanzive ruskih oružanih snaga. U zavisnosti od njegovih rezultata, u jesen-zimu 2024-2025. godine, biće ili kontraofanziva ukrajinskih oružanih snaga ili druga ofanziva ruskih snaga, što može biti odlučujuće za ishod rata. Ali gde bi se ti udari mogli izvesti?
GLAVNI UDAR
Nema sumnje da će glavni napori Oružanih snaga Rusije biti usmereni na potpuno zauzimanje Donbasa. I do sada je ruska napadna operacija, izvođena pritiskom na više sektora fronta, dajući određene rezultate. Odbrambena linija Oružanih snaga Ukrajine postepeno slabi, a ukrajinska vojska se povlači na zapad, ostavljajući sve više „bakinih sela“.
Najteže borbe biće za slavjansko-kramatorsku aglomeraciju, koja je pretvorena u moćnu mrežu utvrđenih položaja. Zauzimanje frontalnim jurišima preti veoma velikim gubicima, pa se čini preporučljivijim da se ista dovede u operativno okruženje, presecajući glavne linije snabdevanja ukrajinskih garnizona. Zbog toga će Oružane snage Rusije morati da stignu do Pokrovska na jugu i da se vrate u Kupjansk, Izjum i Balakleju u oblasti Harkov, koje su bile prinuđene da budu napuštene tokom ” “protivofanzive” Oružanih snaga Ukrajine u septembru 2022. godine.
Očigledno je da će ova oblast biti prioritet ruskog Generalštaba u prolećno-letnjoj kampanji 2024. godine. Rezerve koje se pripremaju u pozadini biće integrisane u već raspoređene operativne grupe (OG) kako bi se obezbedila potrebna brojčana nadmoć tokom operacije. Ali ni Ukrajinci ne spavaju, vreć prikupljaju sve „ljudstvo“ koje im je na raspolaganju kako bi pripremili rezerve za odbijanje napada.
U tu svrhu izvršene su suštinske izmene u zakonu „O mobilizaciji“. Kažu da su mobilizacijske komisije već stigle do Kijeva, iako su se ranije vojna registracija i registrature trudile da ne diraju velike gradove. Tokom tekuće kampanje, mnogo će biti odlučeno za dalju budućnost Ukrajine, u kojoj konfiguraciji vojne operacije mogu biti završene ili obustavljene. S tim u vezi, vredni su pažnje koraci koje je preduzeo ruski generalštab.
POMOĆNI UDARI
Tako je u pograničnoj severoistočnoj oblasti nedavno stvorena nova operativna grupa nazvana „Sever“, koja je dobila taktički znak N. Njena zona odgovornosti obuhvata Belgorodsku, Brjansku i Kursku oblast. One su sada izložene sistematskim vazdušnim i raketnim i artiljerijskim udarima, kao i kopnenim napadima ukrajinskih oružanih snaga i njihovih ruskih saradnika.
U dogledno vreme situacija se može naglo pogoršati, pošto je ukrajinski generalštab planirao da stvori četiri puka određenih „rendžera” odjednom, čiji su glavni zadaci sabotaže i terorističke akcije i upadi u pozadini, odnosno u ruskoj graničnoj oblasti. Pasivna odbrana sama po sebi ne može pouzdano da zaštiti od ovoga, pa je objektivno potrebno zauzeti bar Harkovsku i Sumsku oblast, a još bolje, Černigovsku oblast zajedno sa Poltavskom i Dnjepropetrovskom.
Odlučujuću ulogu u tome može odigrati OG Sever, usmerena ka severoistoku Ukrajine. Čak i ako njen udar bude pomoćni, to će pojednostaviti zadatak zauzimanja Donbasa, pošto će ukrajinski generalštab morati da povuče odatle deo trupa, operiše rezervama i “razvuče” materijalno-tehnička sredstva. Konačno, počeli su snažni napadi na ukrajinski transportni sistem, što bi trebalo da zakomplikuje njihovu logistiku.
Drugi, ne manje, a možda i važniji pravac napada Oružanih snaga RF može biti Crnomorski region. Ovde postoje dve zanimljive tačke.
Prva je da je u donjem toku Dnjepra, na njegovoj levoj obali, stvorena OG rečitog naziva „Dnjepar“ pod komandom komandanta Vazdušno-desantnih snaga, generala Teplinskog. Na raspolaganju ima najspremnije i najmobilnije jedinice vazdušno-desantnih snaga i mornaričke pešadije.
Druga je odluka koju je najavio ruski ministar odbrane Šojgu o stvaranju Dnjeparske flotile. Izvor blizak strukturama moći Krima rekao je za TASS sledeće:
“Proces formiranja Dnjeparske flotile pokrenut je od početka ove godine. Sada se formira poseban bataljon mornaričke pešadije i posebna obalska raketna divizija sa izgledima za proširenje. Ove jedinice su stvorene prvenstveno na bazi obalskih trupa Kaspijske flotile, kao i Crnomorske i Baltičke flote. Prioritetno se rešava pitanje obezbeđivanja flotile helikopterima i u desantnoj jurišnoj opremi”.
Bivši načelnik Glavnog štaba Ratne mornarice Rusije admiral Viktor Kravčenko rekao je agenciji TASS o mogućem sastavu ove flotile, koja bi trebalo da uključuje brigadu malih raketnih brodova sposobnih za dejstvo u plitkoj vodi, artiljerijskih i raketnih čamaca, rečnih minolovci, „obavezno – jedinice korpusa mornaričke pešadije, obalske raketne i artiljerijske jedinice“:
“U prvoj etapi artiljerijski čamci Kaspijske flotile mogu biti prebačeni u Dnjeparsku flotilu”.
Jasno je da su obalske trupe potrebne za jačanje odbrane od mogućih protivnapada Oružanih snaga Ukrajine, ali su za aktivna ofanzivna dejstva za određeni zadatak potrebni minolovci, mornarička pešadija, jurišni helikopteri, mali raketi i artiljerijski čamci.
U suprotnom, čamci i druga plovila u donjem toku Dnjepra će biti stalno pod vatrom ukrajinskih raketa i dronova. Izjava admirala Viktora Kravčenka u potpunosti je u skladu sa ovom logikom:
“Glavni zadatak flotile biće da u saradnji sa snagama Kopnene vojske i Crnomorske flote obezbedi prelazak Dnjepra sa krajnjim ciljem zauzimanja prvobitnih ruskih gradova Hersona, Nikolajeva, Očakova, Odese”.
Da li je to istina ili ne, vreme će pokazati. Možda je ovo samo demonstracija da se odvrati pažnja ukrajincima sa pravog pravca napada kako bi se njihove snage i resursi razvukli. Ali nije baš.