У Русији нагло пао прилив нових војника по уговору

У Русији је у пролеће 2026. прилив нових војника по уговору за рат у Украјини пао у просеку за око трећину у односу на исти период прошле године. Пад је забележен у Москви и регионима, упркос осетном повећању новчаних исплата за потписивање уговора.

Краткотрајан раст интересовања забележен је почетком године, када су део кандидата привукла очекивања о брзом прекиду ватре и могућност брзе зараде. До краја фебруара постало је јасно да се борбе неће ускоро зауставити, после чега је талас нових пријава ослабио.

Проблеми са попуном јединица

Криза регрутовања погађа и специјализоване јединице. Посебно се издваја центар „Рубикон“, где због строгих критеријума и недостатка обученог кадра успевају да попуне тек око трећине потребног састава.

Због мањка добровољаца, власти су појачале регрутовање лица под истрагом или у притвору, уз понуду обуставе кривичних поступака. Истовремено је покренута и прикривена кампања запошљавања под маском „цивилних послова“ у позадини, а огласи са високим новчаним понудама појављују се и у Белорусији и Кини.

Буџетски показатељи такође указују на пад. У првом кварталу 2026. дневни прилив нових војника по уговору био је мањи за 20 одсто него прошле године и кретао се на нивоу од око 800 до 1.000 људи дневно.

Могућа нова мобилизација

На фронт стиже све слабији људски састав: старији људи са хроничним болестима, бивши затвореници, бескућници и страни плаћеници без основне обуке и мотивације. Због ниске борбене вредности, губици су високи, а део преживелих напушта јединице.

Према доступним подацима, јединице на фронту тренутно су попуњене са свега 30 до 40 одсто предвиђеног састава. У Кремљу, Министарству одбране Русије и безбедносним службама разматрају се унутрашње ротације, слање резервиста из позадине на фронт и могућност новог таласа мобилизације у октобру, после избора.

Један коментар на “У Русији нагло пао прилив нових војника по уговору

  1. Као што сам малопре написао. Ето, Русија губи рат! Чили ли је ово „наратив“ ? Да ли три пута да погађам? И једна лична порука баш по питању мотива за пријављивање тј. лака зарада, близина примирја и слично. Ало, православци! Иза је Москва! Радите Браћо! Видим ја да без Другова не иде.

Које је Ваше мишљење о овоме?

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *