TREBA LI TOP AVIONU F-35?

Iako je zamišljeno da F-35 uništava neprijateljske ciljeve na velikoj udaljenosti koristeći svoj arsenal raketa, postoji objektivna mogućnost da će se naći u situaciji bliske vazdušne borbe.

U takvom scenariju, piloti ovog aviona će svakako ceniti prisustvo spregnutog topa na svojoj letelici.

F-35 Lightning II predstavlja u neku ruku vrhunac moderne avijacije, razvijen i opremljen najsavremenijom tehnologijom smanjenja radarskog odraza (RCS), naprednim sistemima za elektronsko ratovanje i integrisanim senzorskim mogućnostima. Zahvaljujući ovim osobinama, F-35 se svrstava među najnaprednije taktičke avione današnjice.

američki-f-35-c-lightnig-II-naoružan-sa-protivbrodskim-raketama-agm-158-c-lrasm© U.S. DoD/U.S. Navy/Photo by Dane Wiedmann

Jedna od specifičnosti ovog aviona je postojanje više varijanti, prilagođenih potrebama različitih rodova američke vojske. Tako je F-35A, koji koristi Ratno vazduhoplovstvo, opremljen unutrašnjim topom kalibra 25 mm, što ga razlikuje od mornaričkih i marinskih verzija.

Ključne karakteristike F-35 i njegove misije

Glavna prednost F-35 u odnosu na četvrtu generaciju lovaca je integracija tehnologije nevidljivosti. Ovo omogućava avionu da izvršava misije vazdušne superiornosti uništavajući neprijateljske lovce na velikoj udaljenosti (BVR), kao i da prodire u zone sa jakim protivvazdušnim odbranama radi napada na radarske sisteme i baterije raketa zemlja-vazduh.

Michael Fitzsimmons/Shutterstock© Michael Fitzsimmons/Shutterstock

Istorijski gledano, topovi-mitraljezi su najstarije oružje instalirano na borbenim avionima. Prvobitno su služili za obaranje drugih letelica, što je i dalje jedan od glavnih razloga zbog kojih lovci na raspolaganju imaju i ovu vrstu naoružanja. Pored toga, oni se koriste za napade na zemaljske i mornaričke ciljeve, kao što je slučaj sa avionom A-10 Thunderbolt II, koji nosi veliki top namenjen isključivo ovoj svrsi.

F-35 i top

Korišćenje topova za misije bliskog dometa donekle je u suprotnosti sa potrebom da avion ostane nevidljiv, jer te misije zahtevaju vizuelni kontakt sa metom. Pa zašto je Ratno vazduhoplovstvo ipak odlučilo da F-35A bude opremljen i topom?

Odgovor leži u lekcijama naučenim još tokom Vijetnamskog rata. U tom periodu, američki piloti su leteli avionima F-4 Phantom II, koji su u to vreme bili vrhunsko tehnološko dostignuće, opremljen radarima i raketama sa navođenjem. Ipak, ti avioni nisu imali spregnut top, jer se smatralo da za njim više nema potrebe.

Editorial credit: Mike Mareen / Shutterstock.com© Editorial credit: Mike Mareen / Shutterstock.com

Međutim, tokom borbi, brzi i okretni lovci MiG-21, opremljeni mitraljezima, često su uspevali da obaraju avione F-4 tako što su se približavali na distancu ispod minimalnog dometa njihovih raketa. Ove situacije su naterale vojne stratege da preispitaju koncept vazdušne borbe. Kao rezultat, mitraljezi su vraćeni na F-4 za one situacije u kojima bi piloti bili prinuđeni na blisku borbu.

Iako je primarna taktika F-35 uništavanje protivnika na daljini, postoji mogućnost da se potencijalno nađe i u vizuelnom sukobu. U takvim slučajevima, piloti F-35A će biti zahvalni što imaju top, koji im pruža dodatnu sigurnost i mogućnost uspešnog odgovora u bliskoj borbi.

2 komentara na “TREBA LI TOP AVIONU F-35?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *