ТРАМПОВ ПЛАН ЗА УКРАЈИНУ ДОЛАЗИ У ЖИЖУ: “ТЕРИТОРИЈАЛНИ УСТУПЦИ БЕЗ УЛАСКА У НАТО”

Саветници Доналда Трампа јавно и приватно износе предлоге да се оконча рат у Украјини који би у догледној будућности уступио велике делове земље Русији, наводи Reuters у анализи њихових изјава и интервјуа са неколико људи блиских новоизабраном председнику САД.

Предлози три кључна саветника, укључујући Трамповог долазећег изасланика за Русију и Украјину, пензионисаног генерал-потпуковника Кита Келога, деле неке елементе, укључујући и негирања чланства Украјине у НАТО.

Трампови саветници би покушали да натерају Москву и Кијев на преговоре шаргарепом и штапом, укључујући заустављање војне помоћи Кијеву осим ако не пристане на разговор, али би појачали помоћ ако руски председник Владимир Путин одбије.

Трамп је током своје предизборне кампање више пута обећавао да ће окончати скоро трогодишњи сукоб у року од 24 часа од његове инаугурације 20. јануара, ако не пре тада, али тек треба да каже како.

Аналитичари и бивши званичници националне безбедности изражавају озбиљне сумње да Трамп може да испуни такво обећање због сложености сукоба.

Међутим, све заједно, изјаве његових саветника сугеришу потенцијалне контуре Трамповог мировног плана.

glavna-obaveštajna-uprava-ministarstva-odbrane-ukrajine-prikazala-je-snimak-oslobađanja-ukrajinskog-sela-od-strane-ukrajinske-vojske© Міністерство оборони України

Украјински председник Володимир Зеленски, суочен са недостатком војника и растућим територијалним губицима, наговестио је да би могао бити отворен за преговоре.

Иако још увек намерава да постане члан НАТО, он је ове недеље рекао да Украјина мора да пронађе дипломатска решења да поврати неке од својих окупираних територија.

Али Трамп би могао сматрати да Путин није вољан да се ангажује, кажу аналитичари и бивши амерички званичници, јер он држи Украјинце на зачељу и можда има више да добије даљим отимањем земље.

Путину се не жури“, рекао је Јуџин Румер, бивши највиши амерички обавештајни аналитичар за Русију, који сада ради у истраживачком центру Карнеги задужбине за међународни мир.

Руски лидер, рекао је он, не показује спремност да одустане од својих услова за примирје и преговоре, укључујући Украјину одустајање од НАТО мисије и предају четири провинције за које Путин тврди да су део Русије, али их не контролише у потпуности, што је захтев који је Кијев одбацио.

Путин ће, рекао је Румер, вероватно чекати време, заузети више места и чекати да види које уступке, ако их уопште има, Трамп може да понуди да би га намамио за преговарачки сто.

Reuters је у мају известио да је Путин спреман да заустави рат договореним прекидом ватре којим се признају тренутне линије фронта, али да је спреман да настави борбу ако Кијев и Запад не одговоре.

Русија већ контролише цео Крим, једнострано га је одузела Украјини 2014. године и од тада је заузела око 80% Донбаса – који се састоји од Доњецка и Луганска – као и више од 70% Запорожја и Херсона, и мале делове Николајевске и Харковске области.

Више од једног плана

Од прошле недеље, Трамп тек треба да сазове централну радну групу за израду мировног плана, према четири саветника који су тражили анонимност како би описали приватна разматрања. Уместо тога, неколико саветника је изнело идеје међу собом на јавним форумима и – у неким случајевима – Трампу, рекли су.

На крају крајева, мировни споразум ће вероватно зависити од директног личног ангажмана Трампа, Путина и Зеленског, рекли су саветници.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да “није могуће коментарисати појединачне изјаве без представе о плану у целини“.

Портпарол Трампа Каролин Ливит истакла је да је Трамп рекао да ће „учинити оно што је неопходно да обнови мир и обнови америчку снагу и одвраћање на светској сцени“.

Представник Трампа није одмах одговорио на накнадно питање о томе да ли новоизабрани председник још увек планира да реши сукоб у року од једног дана од преузимања дужности.

Украјинска влада није одмах одговорила на захтев за коментар.

suhoj-su-24-ratnik-koji-se-ne-predaje© Министерство обороны Российской Федерации

Један бивши Трампов званичник за националну безбедност укључен у транзицију рекао је да постоје три главна предлога: нацрт Келога, један од изабраног потпредседника Џеј Ди Венса и други који је изнео Ричард Гренел, бивши Трампов вршилац дужности шефа обавештајне службе.

Келогов план, који је коаутор са бившим званичником Савета за националну безбедност Фредом Флејцом и представљен Трампу раније ове године, позива на замрзавање тренутних борбених линија.

Келог и Флеиц нису одговорили на захтеве за коментар. Њихов план је први пренео Reuters.

Трамп би Кијеву испоручио више америчког оружја само ако би пристао на мировне преговоре. Истовремено, он би упозорио Москву да ће повећати америчку помоћ Украјини ако Русија одбије преговоре. Чланство Украјине у НАТО би било стављено на чекање.

Украјини би такође биле понуђене безбедносне гаранције САД, које би могле да укључују повећање снабдевања оружјем након постизања споразума, према том предлогу.

ukrajinska-vojska-izvela-napad-iz-pravca-sumske-oblasti-vode-se-borbe-na-ruskoj-granici© Міністерство оборони України

У јунском интервјуу за Times Radio, британску дигиталну станицу, Себастијан Горка, један од Трампових нових заменика саветника за националну безбедност, рекао је да му је Трамп рекао да ће натерати Путина на разговоре претећи невиђеним испорукама оружја Украјини ако Путин одбије.

Горка, до којег смо дошли телефоном, назвао је Reuters „лажним ђубретом“ и одбио да прецизира.

Венс, који се као амерички сенатор противио помоћи Украјини, изнео је посебну идеју у септембру.

Он је рекао америчком подкастеру Шону Рајану да ће споразум вероватно укључити демилитаризовану зону на постојећим линијама фронта која ће бити „јако утврђена“ како би се спречили даљи руски напади. Његов предлог би Кијеву ускратио чланство у НАТО.

Представници Венса нису ставили на располагање за коментар, а он тек треба да понуди додатне детаље.

Гренел, Трампов бивши амбасадор у Немачкој, залагао се за стварање „аутономних зона“ у источној Украјини током Bloomberg округлог стола у јулу, али није износио детаље. Он је такође сугерисао да чланство Украјине у НАТО није у интересу Америке.

Гренел, који није одговорио на захтев за коментар, тек треба да обезбеди место у новој администрацији, иако и даље има Трампов слух за европска питања, рекао је Reuters виши саветник Трампа за спољну политику.

Та особа је рекла да је Гренел био један од ретких људи на септембарском састанку Трампа и Зеленског у Њујорку.

Вероватан повратак

Елементи предлога ће се вероватно суочити са одбијањем Зеленског, који је позивницу за НАТО учинио делом свог сопственог „Плана победе“, као и европских савезника и неких америчких законодаваца, кажу аналитичари и бивши званичници националне безбедности.

Прошле недеље, украјински министар спољних послова послао је писмо својим колегама из НАТО позивајући их да издају позив за чланство на састанку министара спољних послова у уторак.

Неки европски савезници изразили су спремност да појачају помоћ Украјини, а председник САД Џо Бајден наставља да шаље оружје. То би Трампа могло коштати неке полуге да гурне Кијев за сто.

Келогов план, који зависи од повећања помоћи Украјини ако Путин не дође за сто, могао би се суочити са повратком у Конгресу, где се неки од Трампових најближих савезника противе додатној војној помоћи за ову источноевропску нацију.

Мислим да нико нема реалан план за окончање овога“, рекао је Румер, бивши амерички обавештајац.

19 коментара на “ТРАМПОВ ПЛАН ЗА УКРАЈИНУ ДОЛАЗИ У ЖИЖУ: “ТЕРИТОРИЈАЛНИ УСТУПЦИ БЕЗ УЛАСКА У НАТО”

  1. jel su ovo vlazni snovi rusofila>

    tolika borba i izgibija i…
    ….
    a sad jedno zdravo razumsko pitanje?

    sta ce Rusiji Ukrajina?
    ….
    zbog zita, jel da?

    dobro, to je ok.

    ali moglo su lepo da ga KUPE…. od Ukrajine.

    a sto da ga kupe kad mogu da ga OTMU (ko sto su ga i dosad otimali)


    ej, a sto ne ponudimo Rusima Vojvodinu> kao zamenu za Ukrajinsko zito!

    1. Što će Rusima ukrajinsko žito? Rusi imaju dovoljno žita za sebe i za izvoz, da ne uzimaju ili otimaju od bilo koga. Rusija je najveći izvoznik žita na svijetu (ima učešće od 16,5% u ukupnom svjetskom izvozu žita). Ukrajina jeste veliki proizvođač i izvoznik žita, ali ne u onoj mjeri u kojoj se to prikazuje u medijima – na šestom je mjestu po izvozu u svijetu sa učešćem od 4,9%. Ispred Ukrajine su Australija, Kanada, Amerika i Francuska.
      Ukrajina je bila dio Rusije do 1918-te sve dok mrski im komunisti ne rasturiše Rusku Imperiju i formiraše SSSR, a sljedstveno tome i Ukrajinsku SSR. To je paradoksalno bila prva Ukrajinska država.

  2. Западњаци упорно, у свом арогантном и игноранском маниру узвишених, изабраних бића, превиђају једну просту ствар. Русији никада ниje циљ билa територије него оно што је још на почетку СВО објавио председник. Денацификација, демилитаризација, неутрални статус украјине. Нигде се не помиње ништа попут денацификације, демилитаризације и неутралног статуса дела украјине него украјине. То подразумева целе украјине а не некаквих парчића па да се остатак може на овај или онај начин прикачити уз нато и/или запад и/или неку појединачну државу запада. Руси ће наравно прихватити разговоре и западњачко цинцулирање уз сопствено цинцулирање схватајући да никакво половично решавање циљева СВО не долази у обзир. Нема прекида ватре, нема никаквих “мировњака” (поготово са запада), нема никакве трговине у којој ће запад добити нешто Словенско (логиком запада, ти мени твоје све а ја теби моје ништа ). Једноставно, ко не жели да припада Словенском корпусу, слободно може да иде у земље својих недозрелих пубертетских снова и илузија. Али са собом не може да понесе Словенску земљу нити на њу да натандркачи било какве институције несловенских освајача.

      1. A što ćemo sa Amerikom? Oni su prvo bili samo savez 13 država, bivših britanskih kolonija na istoku današnje Amerike, a onda su krenuli u istrebljivanje svih starosjedilaca danas u iameričkoj istoriografiji tobož pokajnički nazvanih: native Americans. Starosjedioci su danas u rezervatima (i u Kanadi isto), a doseljenici “kolo vode”.
        Ima ona čuvena anegdota iz antiratnog pokreta u Americi 60-ih i 70-ih (upotrijebljena u filmu Kosa) – Što je to regrutacija? Regrutacija je kad Bijeli šalju u rat Crne da se bore protiv Žutih za zemlju koju su ukrali od Crvenih.
        Uzgred, Rusi su Sloveni, to je i genetika pokazala, ali imaju u sebi i krvi Vikinga i drugih neslovenskih naroda (zavisno od oblasti). Volio bih da vidim naciju koja se može pohvaliti da je 100% homogena ili da nije imala miješanja ili dodira sa drugim nacijama.

          1. Naravno da ne mogu – iz Vase (americke) perspektive. To je ta “novoistorija”. Teksasu Spanci dali ime, bio njihov pa meksicki, tek sredinom XIX vijeka postao samostalna republika i to vagali do zadnje u’re da li da se prikljuce Americi ili da ostanu samostalni.

    1. A koji ce kilobajt Rusiji neutralni status Ukrajine?

      Sta ima od toga?

      NATO i Amerika su svud okolo, jedna zemlja manje ili vise u NATO ne menja stvar.

      ali
      ….
      promena drustvenog sistema u Ukrajini, pristup EU, uvodjenje demokratije…. sve to jako boli Putina

      zasto

      jer sa promenom drustvenog sistema dolazi i do promene u standardu gradjana i ljudskim pravima a to je ono cega u Rusiji NEMA

      1. Zato su ljudska prava u Ukrajini u samom svjetskom vrhu, jel da? Pitajte Ukrajince (možete i Vašu gospođu) kakav je položaj Mađara u Ukrajini (za položaj Rusa ili onih koji govore ruskim neću ni da pitam)? Praviće se ludi svi odreda naravno, a Karpatalja je bila mađarska sve dok je komunisti nasilno ne pripojiše SSSR-u tj. Ukrajinskoj SSR. Tamošnji Mađari nemaju pravo ni na svoj maternji jezik, o drugim pravima da i ne pričam. Živio sam u Mađarskoj godinama, znam što zborim. A interesantno, Ukrajinci su odmah 2022-ge pokušali da mobilišu tamošnje Mađare, ali bezuspješno.

      1. @Evans/ Е да није тебе (вас) неби смо ни знали зашто смо против Запада. Сад гледајући тебе (вас) знамо какав је Запад одиста и зашто смо против! (Ова упорност може припадати само некој пропагандној служби или неком психопати који мисли да је здрав и да је високо изнад свих осталих.)

    1. Brat je mio koje vjere bio!
      Hvala Vam od srca na lijepim rijecima i zeljama.
      Bog dao svakog dobra Vama, Vasoj familija i Vasoj naciji
      Sve ovo sto zelim Vama, zelim i gospodinu Evansu. Uopste se ne slazem sa njim, ali bilo bi suludo da ga posmatram kao neprijatelja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *