Док америчке ракете стижу на праг Тајвана, а унутрашња безбедност трпи због цурења података, острво улази у најопаснију фазу од краја Хладног рата.
Безбедносни пробој у војсци
Тајванско министарство одбране недавно је саопштило да је више припадника оружаних снага откривено са дозволама боравка у Народној Републици Кини — што указује на озбиљан пропуст у контраобавештајној процени. Претпоставља се да је реч о појединцима са приступом поверљивим информацијама, што је довело до тренутне суспензије њихових приступа системима и покретања унутрашњих истрага.
Председник Вилијам Лај наредио је додатне безбедносне провере и унутар Демократске прогресивне партије (ДПП), што указује на шире сумње у политичко-институционални продор кинеске агентуре.
САД појачавају офанзивну пројекцију: NMESIS код Тајвана
У оквиру заједничких вежби са филипинском војском, Сједињене Државе су први пут оперативно разместиле лансирни систем NMESIS (Naval Strike Missile) на север филипинских острва Батанес — свега 200 км од Тајванског мореуза.
Овај систем има домет до 185 км и способност лансирања прецизних противбродских ракета, чиме Вашингтон јасно поручује Пекингу да је спреман да ремети кинески A2/AD кишобран и контролу над Јужним и Источним кинеским морем. Позиционирање NMESIS-а на тој локацији суштински омогућава прекид кинеске морске линије снабдевања у раној фази евентуалног конфликта.
Економско-политички маневри: интеграција под присилом
Пекинг наставља са тактиком економског привлачења и политичког условљавања. Представници тајванске пословне заједнице недавно су позвани на састанак у Канцеларију за послове са Тајваном, где им је понуђена „економска стабилност“ у замену за сарадњу са континентом.
Истовремено, кинеске власти врше притисак на јужнокорејске добављаче реткихминерала да ограниче испоруке фирмама које снабдевају америчку одбрамбену индустрију. Ово се посредно односи и на Тајван, јер се ради о критичним материјалима за производњу компоненти у електроници и наоружању.
Реформа: оклоп се повлачи, дронови преузимају
Нови безбедносни план Тајвана предвиђа радикалну реорганизацију на северу острва. Елитна 66. маринска бригада остаје без тенкова и постаје лака јединица за урбано и асиметрично ратовање, опремљена дроновима и електронском опремом за осматрање и брзи одговор.
Оклопна заштита прелази на 584. бригаду, која добија нову генерацију америчких тенкова M1A2T Abrams. Они ће бити стационирани на стратегијским висинама у околини Линкоуа, што омогућава контролу над прилазима престоници Тајпеју у случају амфибијске инвазије.
Ипак, из одређених кругова долазе упозорења да дигитализација без довољно обученог особља и неефикасна координација дронских јединица могу створити вештачки осећај сигурности.