Украјинска војска пати од пораста стопе дезертерства, са изузетно високим бројем жртава и веома ниским животним веком за војнике, што све више подстиче нове регруте да побегну из војне службе.
Недавна процена Financial Times показала је да је двоструко више украјинских војника оптужено за дезертерство 2024. године. у поређењу са већ високим стопама које су забележене у две претходне године, ограничавајући способност земље да допуни своје редове. Од јануара до октобра отворено је 60.000 случајева против дезертера. Аналитичари су приметили да је важан фактор који доприноси био недостатак одредби за демобилизацију чак и за регруте са најдужим стажом у земљи, остављајући људство исцрпљено и ускраћујући им уобичајене четворонедељне ротације ван линија фронта ради одмора и преквалификације. Као што је један официр обавестио Times: „Они их само убијају, уместо да их пусте да се рехабилитују и одморе“, а убијене су заменили регрути са подстандардном обуком.
Извештај је објављен неколико дана након изјаве украјинског посланика да је чак 200.000 људи дезертирало од фебруара 2022. године. Снимак све екстремнијих метода које користе и службеници за регрутацију да регрутују ново особље, и регрути да побегну са линија фронта , све више круже интернетом од краја 2023. године, а интервјуисани су они који избегавају регрутацију позивајући се на екстремне стопе жртава на линијама фронта и недостатак припреме који је особље добило као разлоге за своје акције. „Мушкарци који су правог узраста за регрутацију плаше се да слободно шетају улицом“, обавестио је један од оних који избегавају регрутацију The Telegraph крајем новембра, а регрутери су говорили о приступању потенцијалним регрутима као „као да имате посла са пацовима сатераним у ћошак“. Величина украјинских губитака била је фактор у пројекцијама руских обавештајних служби да су присталице Кијева у западном свету све озбиљније разматрале екстремне мере, укључујући распоређивање копнених снага великих размера, како би преокренуле ток рата.
Истичући обим проблема, официри су обавестили CNN да је већина регрутованог људства покушавала да побегне. “Они једном оду на своје положаје, а ако преживе, никада се не врате. Или напуштају своје положаје, или одбијају да иду у борбу, или покушавају да нађу начин да напусте војску”, навео је један официр. Украјински команданти су раније обавестили Financial Times да су регрути на неким деловима фронта претрпели 50 до 70 одсто жртава у року од неколико дана од њихове прве ротације. „Када нови момци дођу на положај, многи од њих побегну при првој експлозији гранате“, изјавио је један заменик команданта који се бори код Угледара у спорном региону Доњецка.
У априлу 2023. године украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству Вадим Пристаико открио је да Кијев прикрива пун број жртава које је земља претрпела у својим текућим ратним напорима, наводећи да је „наша политика од почетка била да не разговарамо о нашим губицима“, али да ћемо „када се рат заврши, ми ћемо то признати. Мислим да ће то бити ужасан број.” Западни извори су од тада наставили да нашироко извештавају о екстремним стопама жртава које су претрпеле украјинске регрутне јединице и недостатку обуке коју су имале. The Wall Street Journal је средином 2023. године објавио да је украјинска војска регрутовала сиромашне људе из села, снабдела их пушкама и униформама из совјетског доба и након само две ноћи у бази слала их на фронт. Неки од регрута су тражили да потпишу званично одбијање на основу тога што нису имали одговарајућу обуку, а један се присећа да је украјински наредник, када је протестовао да никада раније није држао пиштољ, одговорио „Бахмут ће те научити“ – референца на град на линији фронта у центру борби у региону. The Wall Street Journal је приметио да регрути називају линије фронта у Бахмуту „пакао на земљи“.
Бивши амерички маринац Трој Офенбекер који се борио у Бахмуту резимирао је да су се украјинске и савезничке снаге у Бахмуту суочиле са: „много жртава. Очекивани животни век је око четири сата на линији фронта.“ Сукоби су били „хаотични“ и Украјинци су их назвали „млином за месо“, додао је, док су руски артиљеријски удари били „непрекидни“, док су западне тврдње о несташици руске муниције изгледале далеко удаљени од реалности на терену. Преовлађујући извештаји указују на то да су се услови и очекивани животни век на границама високог интензитета од тада само погоршавали, при чему је разлика у ватреној моћи између руских и украјинских снага наставила значајно да расте.