ШТА ЗНАЧИ БАЈДЕНОВА ОДЛУКА ДА ДОЗВОЛИ УКРАЈИНИ ДА КОРИСТИ АМЕРИЧКЕ РАКЕТЕ ДУГОГ ДОМЕТА ЗА НАПАД НА РУСИЈУ?

САД ће дозволити Украјини да користи оружје већег домета које испоручује Америка за извођење напада унутар руске територије.

САД ће дозволити Украјини да користи оружје већег домета које испоручује Америка за извођење напада унутар руске територије, што је Кијев дуго тражио.

Није било јасно да ли ће бити ограничења за украјинску употребу војног тактичког ракетног система или ATACMS, као што је то било на другим америчким ракетним системима. Њихово распоређивање би могло — барем у почетку — бити ограничено на руску област Курск, где су украјинске трупе заузеле територију раније ове године.

Од прве године рата, украјински лидери су лобирали код западних савезника да им дозволе да користе напредно оружје за напад на кључне циљеве унутар Русије — потез за који се надају да ће нарушити способности Москве пре него што њихове трупе стигну до источне линије фронта и да би то могло отежати да они ударе на украјинску територију. Такође би могла да послужи као сила одвраћања у случају будућих преговора о прекиду ватре.

САД се дуго противе том потезу, а председник Џо Бајден је одлучан да избегне било какву ескалацију за коју сматра да би могла да увуче САД и друге чланице НАТО у директан сукоб са нуклеарно наоружаном Русијом. Кремљ је у понедељак упозорио да та одлука додаје „уље на ватру“.

Одлука је донета у преосталим данима председништва Џоа Бајдена, пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп, који је рекао да ће довести до брзог окончања рата за који многи страхују да би могао да натера Кијев на непријатне уступке, преузме дужност.

Шта су ATACMS?

Балистичке ракете, које је развила америчка компанија за ваздухопловство и одбрану, Lockheed Martin, имају скоро дупло већу удаљеност – до 300 километара (190 миља) – од већине наоружања у поседу Украјине. Они могу да изврше прецизне нападе на аеродроме, складишта муниције и стратешку инфраструктуру.

Сједињене Државе су прошле године испоручиле Украјини ATACMS и они су коришћени за уништавање војних циљева на територијама Украјине које је заузела Русија — али не на руском тлу.

Шта Бајден дозвољава Украјини?

Бајден је овластио Украјину да користи ATACMS за ударе дубље у Русију, према једном америчком званичнику и још троје људи упознатих с тим.

Ракете већег домета ће вероватно бити коришћене као одговор на одлуку Северне Кореје да пошаље трупе за подршку снагама Кремља, каже један од људи упознатих са развојем догађаја. Трупе Пјонгјанга су очигледно распоређене да помогну руској војсци да истера украјинске снаге из руског пограничног региона Курск, где су извршили упад у августу.

Званичници су говорили под условом анонимности јер нису били овлашћени да јавно расправљају о одлуци САД.

То је други пут да је Вашингтон дозволио Украјини да користи своје системе наоружања унутар руске територије.

У мају, након што је руска офанзива на регион Харкова запретила да растегне украјинске снаге, Бајден је дозволио употребу система HIMARS — са дометом од 80 километара (50 миља) — да би зауставио то напредовање. Та одлука помогла је украјинским војницима да на неко време стабилизују борбу приморавајући руске снаге да повуку војну имовину.

Зашто је Украјини потребно оружје већег домета?

Украјина је од својих западних савезника тражила оружје већег домета како би променила однос снага у рату где Русија има боље ресурсе, и извела прецизне нападе по ваздушним базама, складиштима снабдевања и комуникационим центрима стотинама километара (миља) од границе.

Нада се да ће оружје помоћи да се отупи руска ваздушна снага и ослаби линије снабдевања које су јој потребне за покретање свакодневних напада на Украјину и за одржавање своје војне копнене офанзиве на Украјину.

Ако се користи у Курску, оружје би вероватно захтевало да се руске снаге спремају за контранападе како би потиснуле вредну опрему и људство и закомпликовале планове борбе.

Уместо западног оружја, Украјина редовно напада на Русију оружјем домаће производње, од којих нека могу да пређу до 1.000 километара (620 миља), али још увек немају довољне количине да нанесу озбиљну дугорочну штету.

Хоће ли одлука променити ток рата?

Ефекат зависи од правила која су постављена за употребу оружја.

Ако удари буду дозвољени широм Русије, они би могли значајно да закомпликују способност Москве да одговори на захтеве бојног поља.

Ако се удари ограниче на регион Курска, Русија би могла да премести своје командне центре и ваздушне јединице у оближње регионе, умањујући ефекат тих логистичких изазова. То би такође значило да су многе вредне мете за које су украјински званичници изразили жељу да погоде можда и даље недостижне.

Украјински лидери су опрезни у вези са најавом.

Данас многи у медијима говоре о томе да смо добили дозволу за предузимање одговарајућих радњи. Али ударци се не задају речима. Такве ствари се не најављују. Ракете ће говорити саме за себе“, рекао је украјински председник Володимир Зеленски у саопштењу.

Портпарол Пентагона, потпуковник Чарли Диц је приметио да ATACMS не би био одговор на главну претњу са којом се Украјина суочава због руских планирајућих бомби, које се испаљују са више од 300 километара (180 миља) даље, изван ATACMS домета.

Украјински лидери су такође рекли да су руске снаге имале времена да повуку средства изван домета ракета у времену које је требало САД да донесу одлуку.

Одлука је дошла прекасно. Да је донесена почетком јесени, могла би да поремети руску контраофанзиву у региону Курска. А да је донесена још раније, могла би да избаци из колосека офанзиву на правцу Покровска“, рекао је Глиб Волоскиј, аналитичар Центра за иницијативе CBA, истраживачког центра.

Поред тога, укупна испорука ATACMS је мала, па су се амерички званичници у прошлости питали да ли би Украјини могли дати довољно да направи разлику. Неке присталице Украјине кажу да би чак и неколико напада дубље унутар Русије приморале њену војску да промени распореде и потроши више својих ресурса.

А одлука би такође могла да подстакне Британију и Француску да дозволе Украјини да користи ракете Storm Shadow, такође познате као ракете SCALP, са дометом од 250 километара (155 миља).

Било како било, Украјина нема довољан број потребних ракета, како би променила ситуацију на фронту. Коришћење наведених ракета, дубље унутар територије “старе” Русије, дало би изговор Кремљу да “поравна са земљом” Кијев. А то можда Москва, већ одавно прижељкује?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *