ШТА ДОНАЛД ТРАМП ЗНАЧИ ЗА БЛИСКИ ИСТОК?

Нова Бела кућа је спремна за кампању максималног притиска против Ирана и поновни притисак на саудијско-израелску нормализацију.

По било ком стандарду мерења, блискоисточна политика Џоа Бајдена била је неуспешна. Каскада погрешних процена и неразумевања довела је до тога да регион буде опасан и нестабилан. Све ово даје долазећој Трамповој администрацији шансу да уведе политику да оснажи америчке савезнике и ослаби њихове противнике.

Чак и на Блиском истоку након 7. октобра 2023. године, срж проблема остаје Иран. Бајденово одбијање да спроведе санкције изазвало је Исламску Републику Иран да одржи своје покровитељске мреже код куће и наоружа своје заступнике у иностранству. Незамисливо је да муле нису знале да њихов смртоносни палестински штићеник, Хамас, планира брутални напад на Израел. Сигурно су очекивали израелску одмазду, али су претпостављали да ће међународна заједница на челу са Сједињеним Државама ускочити и наметнути примирје Израелу. Заиста, Бајденов тим и Европљани су били жељни да одиграју ту улогу са својим разним предлозима за прерано окончање сукоба. Али онда је много огорчени Бењамин Нетањаху преокренуо сценарио и ухватио се у коштац са противницима Израела, барем у његовом блиском иностранству.

Исламска Република Иран ретко је била слабија на Блиском истоку. Његови заступници су претучени. Хамас се више не може реконституисати као ефикасна милиција способна да покрене значајне нападе на Израел. Већи део руководства Хезболаха је обезглављен, а организација је у нереду док Израел наставља да бира свој лидерски кадар.

У међувремену, некада страшне ракетне снаге Ирана су разоткривене као шупље. У два наврата, муле су директно упериле салву пројектила на Израел, и оба пута нису успели да достигну своје одређене циљеве. Чак је и ограничен одговор Израела показао да Јерусалим може пробити иранску противваздушну одбрану и погодити било коју мету у било ком тренутку. Након што је потрошио милијарде долара на ракете различитих путања и руске мреже противваздушне одбране, Иран је изложен.

Нова Трампова администрација ће сигурно оживети своје две политике заштитних знакова према Блиском истоку које су се прошли пут показале успешном. Можемо рачунати на реконструисану стратегију максималног притиска на Иран који ће још једном исцрпети његову ризницу. Санкције су данас хитније потребне јер Иран настоји да рехабилитује своје заступнике. У недостатку новца, Исламска Република Иран ће одустати од својих империјалних тежњи.

Продужење Абрахамовог споразума којим је низ блискоисточних земаља склопило мир са Израелом такође ће вероватно бити турбопуњено са посебним фокусом на Саудијску Арабију. Коментаријат је умишљен да Саудијска Арабија неће склопити мир са Израелом све док нема значајног напретка у независној палестинској држави. Међутим, нови лидери краљевства, предвођени престолонаследником Мохамедом бин Салманом, имају другачије приоритете од својих старијих, јер су фиксирани на нерешиви палестински проблем. Салман жели да модернизује своју земљу, развије ненафтни сектор и приступ модерним технологијама. Све ово значи интеграцију у глобално друштво за разлику од вођења крсташког рата у име Палестинаца.

Данас Ријад проводи више времена бринући се о персијској претњи на северу него о палестинској држави на истоку. Године Бајдена увериле су многе у краљевству да Америка није озбиљна у погледу одвраћања Ирана. И све док је то био случај, они би заштитили своје опкладе и одали поштовање према сензибилитету мула, чак и по питању Палестине. Кључ за откључавање даљег напретка у Абрахамском споразуму је и даље чврста политика према Ирану.

Све ово не захтева масовно распоређивање америчких снага. Сједињене Државе имају превише супротстављених приоритета, а амерички народ не жели да крене у нове мисије на Блиском истоку. Али ово значи више усаглашени напор да изградимо наше савезе и дамо Израелу одријешене руке и потребну муницију да се брани. То значи укључити Саудијску Арабију у савез држава које су створене Абрахамовим споразумом, што би било лакше урадити када би се Иран посматрао као залеђе.

Иза свега овога крије се ирански нуклеарни програм. У протеклих неколико година, програм је напредовао јер је Иран акумулирао високо обогаћени уранијум и изградио софистицираније центрифуге. Постоје многи гласови у Револуционарној гарди који притискају да се крене напред и да заправо направи нуклеарно оружје. Ипак, врховни вођа Али Хамнеи мора узети у обзир чињеницу да његове обавештајне службе не пропуштају, а да се његова противваздушна одбрана лако пробија. Све ово и непосредна близина Израела и Америке могу му дати неку паузу пре него што предузме најпровокативнији корак током своје три деценије на власти. Хаменеи има тенденцију да буде опрезан када се опасност приближи превише за удобност.

Трампово најзначајније богатство је његов рекорд достигнућа на Блиском истоку из његовог претходног мандата и његова непредвидљивост која је узнемирила теократску државу. Он је предузео изузетан корак да нареди убиство иранског терористичког мозга, генерала Касима Сулејманија, и доказао је да може да уведе ослабљујуће санкције Ирану упркос европским резервама. У овом касном тренутку, само Америка која стоји уз своје савезнике и разјасни своје црвене линије може одвратити облак печурке над већ турбулентним Блиским истоком.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *