САТАНИН СИН 2: ШТА ЗНАМО О ИНТЕРКОНТИНЕТАЛНОЈ БАЛИСТИЧКОЈ РАКЕТИ САРМАТ

Интерконтинентална балистичка ракета (ИБР) Сармат, позната и под НАТО именом “Сатана II”, представља једну од најнапреднијих ракета у арсеналу Русије

Руски председник Путин наредио је да ракете РС-28 Сармат „Сатана II“, способне за ношење нуклеарних бојевих глава, буду спремне што је пре могуће, као одговор на наоружавање Украјине нуклеарним оружјем — „Сатана II“ је способна да носи до 10 нуклеарних бојевих глава.

Интерконтинентална балистичка ракета (ИБР) Сармат, позната и под НАТО именом “Сатана II”, представља једну од најнапреднијих ракета у арсеналу Русије. Развијена од стране Роскосмоса и руских одбрамбених компанија, ракета је део нове генерације стратешких оружја која је дизајнирана да одговори на савремене изазове и осигура нуклеарно одвраћање.

Интерконтинентална балистичка ракета САРМАТ позната је и под ознаком РС-28, а неки је зову и „Сатана 2“ или „Сатанин син“, јер представља наследника претходне верзије Р-36М2, у НАТО кодификацији познате као СС-18 Сатана.

Сармат је нова тешка интерконтинентална балистичка ракета која треба да замени широку палету интерконтиненталних балистичких ракета СС-18 и Топољ М у ракетним силосима.

Развој Сармата започет је 2009. године. Наводи се да ова интерконтинентална балистичка ракета може да понесе 100 тона терета, што значи да се на њу може поставити 10 тешких нуклеарних бојевих глава или 16 лакших, или комбинација правих бојевих глава и лажних које би на себе преузеле савладавање непријатељске противракетне одбране.

Прво тестирање: Изведено је у априлу 2022. године, када је ракета успешно погодила мету на полигону Камчатка након лансирања из Плесецка.

Сармат може носити до 10-15 индивидуално вођених бојевих глава (МиРВ) или комбинацију са хиперсоничним возилима (као што је Авангард).

Ракета је способна за лансирање преко северног или јужног пола, што јој омогућава да избегне постојеће системе противракетне одбране.

Сармат је постао симбол руског одговора на западне санкције и проширење НАТО-а. Њен напредни дизајн и могућност избегавања савремене противракетне одбране чине је кључним делом руске стратегије нуклеарног одвраћања.

Оно што је до сада познато о овој ракети је следеће:

  • Дужина: 36 метара
  • Максимална лансирна маса је 200 тона, што је чини једном од најтежих ракета у историји.
  • Брзина ракете: 20,7 маха (25.000 километара на час)
  • Домет: од 11.000 до чак 18.000 километара.
  • Сармат може носити до 10-15 индивидуално вођених бојевих глава (МиРВ) или комбинацију са хиперсоничним носачима (као што је Авангард).
  • Поред стандардних бојевих глава, ракета може носити хиперсонична једрећа возила која су способна за маневрисање током лета, чинећи је практично непресретљивом.
  • Ракета је способна за лансирање преко северног или јужног пола, што јој омогућава да избегне постојеће системе противракетне одбране.
  • Укупна експлозивна снага: до 50 мегатона.
  • Ракета се лансира из подземних силоса, са великом отпорношћу на нападе.

2 коментара на “САТАНИН СИН 2: ШТА ЗНАМО О ИНТЕРКОНТИНЕТАЛНОЈ БАЛИСТИЧКОЈ РАКЕТИ САРМАТ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *