Interkontinentalna balistička raketa (IBR) Sarmat, poznata i pod NATO imenom “Satana II”, predstavlja jednu od najnaprednijih raketa u arsenalu Rusije
Ruski predsednik Putin naredio je da rakete RS-28 Sarmat „Satana II“, sposobne za nošenje nuklearnih bojevih glava, budu spremne što je pre moguće, kao odgovor na naoružavanje Ukrajine nuklearnim oružjem — „Satana II“ je sposobna da nosi do 10 nuklearnih bojevih glava.
Interkontinentalna balistička raketa (IBR) Sarmat, poznata i pod NATO imenom “Satana II”, predstavlja jednu od najnaprednijih raketa u arsenalu Rusije. Razvijena od strane Roskosmosa i ruskih odbrambenih kompanija, raketa je deo nove generacije strateških oružja koja je dizajnirana da odgovori na savremene izazove i osigura nuklearno odvraćanje.
Interkontinentalna balistička raketa SARMAT poznata je i pod oznakom RS-28, a neki je zovu i „Satana 2“ ili „Satanin sin“, jer predstavlja naslednika prethodne verzije R-36M2, u NATO kodifikaciji poznate kao SS-18 Satana.
Sarmat je nova teška interkontinentalna balistička raketa koja treba da zameni široku paletu interkontinentalnih balističkih raketa SS-18 i Topolj M u raketnim silosima.
❗️🇷🇺⚔️🇺🇦🇪🇺 – Russian President Putin orders Satan II nuclear weapons to be ready as soon as possible, while the Kremlin warns that the "insane" idea of arming Ukraine with nuclear weapons would bring the world to the "brink of catastrophe"
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) November 28, 2024
U.S. intelligence sources have… pic.twitter.com/C3dXbrEqir
Razvoj Sarmata započet je 2009. godine. Navodi se da ova interkontinentalna balistička raketa može da ponese 100 tona tereta, što znači da se na nju može postaviti 10 teških nuklearnih bojevih glava ili 16 lakših, ili kombinacija pravih bojevih glava i lažnih koje bi na sebe preuzele savladavanje neprijateljske protivraketne odbrane.
Prvo testiranje: Izvedeno je u aprilu 2022. godine, kada je raketa uspešno pogodila metu na poligonu Kamčatka nakon lansiranja iz Plesecka.
Sarmat može nositi do 10-15 individualno vođenih bojevih glava (MiRV) ili kombinaciju sa hipersoničnim vozilima (kao što je Avangard).
Raketa je sposobna za lansiranje preko severnog ili južnog pola, što joj omogućava da izbegne postojeće sisteme protivraketne odbrane.
Sarmat je postao simbol ruskog odgovora na zapadne sankcije i proširenje NATO-a. Njen napredni dizajn i mogućnost izbegavanja savremene protivraketne odbrane čine je ključnim delom ruske strategije nuklearnog odvraćanja.
Ono što je do sada poznato o ovoj raketi je sledeće:
- Dužina: 36 metara
- Maksimalna lansirna masa je 200 tona, što je čini jednom od najtežih raketa u istoriji.
- Brzina rakete: 20,7 maha (25.000 kilometara na čas)
- Domet: od 11.000 do čak 18.000 kilometara.
- Sarmat može nositi do 10-15 individualno vođenih bojevih glava (MiRV) ili kombinaciju sa hipersoničnim nosačima (kao što je Avangard).
- Pored standardnih bojevih glava, raketa može nositi hipersonična jedreća vozila koja su sposobna za manevrisanje tokom leta, čineći je praktično nepresretljivom.
- Raketa je sposobna za lansiranje preko severnog ili južnog pola, što joj omogućava da izbegne postojeće sisteme protivraketne odbrane.
- Ukupna eksplozivna snaga: do 50 megatona.
- Raketa se lansira iz podzemnih silosa, sa velikom otpornošću na napade.
Može da ponese 10 tona, ne 100. 100 bi bilo previše 😂
ne uspeva im probno lansiranje
…
nekoliko ovakvih ruskih cevki za vodu je vec puklo na lansiranju
…