У Бази „Југ” реализована је прва здружена вежба између Војске Србије и армија чланица НАТО савеза – Италије, Румуније и Турске.
База „Југ” је један од најсавременијих комплекса за извођење обуке припадника Војске Србије, самостално и у сарадњи са страним партнерима, у циљу припрема и оспособљавања за ангажовања у мултинационалним операцијама.
Један од повода за организацију вежбе је и обележавање 20 година од уласка Републике Србије у Програм Партнерство за мир, који је оформљен још 1994. године и у оквиру којег државе нечланице реализију сарадњу са НАТО.
Милош ЈевтићЗдружена вежба је почела 11. маја, а у њој је било ангажовано око 600 припадника Војске Србије и страних партнера. Дана 22. маја је на полигону „Боровац” организован дан високих званица. Вежби су присуствовали највиши војни и политички одлучиоци Републике Србије, представници Министарства унутрашњих послова Србије, заменик помоћника генералног секретара НАТО, посматрачи из чланица НАТО, представници војнодипломатског кора у Републици Србији и други гости. Екипа Телевизије ФРОНТ је медијски испратила тактичко-показну вежбу, која је том приликом реализована.
Циљеви вежбе су развијање сарадње, размена искустава, а примарни циљ вежбе је увећање интероперабилности између партнерских армија, на тактичком и оперативном нивоу. Интероперабилност, поједностављено, подразумева могућност да снаге ангажоване у здруженом дејству, најчешће у оквиру конкретне мултинационалне операције, могу ефективно да комуницирају и реализују поверене задатке и послове. Ово у пракси подразумева комуникацију на најнижем нивоу, између припадника који су непосредно ангажовани, али и на вишим нивоима, посебно у процедурама и процесима прикупљања података, њихове обраде у информације, а потом прослеђивања информација и наређења надређеним и подређеним нивоима. Поред „људског” аспекта, интероперабилност има и „технички” аспект, подразумевајући и да техника различитих армија мора бити компатибилна за увезивање и ефективни здружени рад.
Према речима представника Војске Србије и НАТО, у оквиру здружене вежбе „НАТО-Србија 2026” циљеви вежбе су остварени на високом нивоу и у рекордно кратком временском периоду, чиме је потврђен висок ниво обучености свих ангажованих припадника.
Милош ЈевтићСценарио динамичког приказа који је реализован на дану високих званица, подразумевао је ангажовање мултинационалног батаљона у циљу деескалације кризне ситуације, коју је изазвала мања побуњеничка група. Фиктивним оперативним радом, на основу обрађених информација, закључено је да побуњеничка група представља непосредну опасност и по мултинационални батаљон и по становништво у окружењу, те да је неопходно извести тактичку акцију, ради стављања под контролу побуњеника и овладавања непосредним окружењем.
Ангажоване снаге су у приказу употребиле сопствене технику и опрему, на задужењима у матичним јединицама. Тако су, на пример, припадници Војске Србије радили са модуларним аутоматским пушкама „М-19”, партнери из Италије су гађали системима „Беретта АРX 160”, а сваки контингент је ангажовао и борбено-оклопна возила из сопствених армија. Дејства из треће димензије, извлачење рањеника, односно брзо увођење снага у зону операције (техником брзог слетања тоуцх анд го), реализована су капацитетима Ратног ваздухопловства Војске Србије, хеликоптерима „Х-145М”. Мање, мобилне групе су у приказу ангажовале и „ДЈИ” дронове, ради извиђања и прикупљања података у реалном времену.

У оквиру приказа, снаге су приказале тактике, технике, процедуре у одбрани контролног пункта, евакуацији рањеника ваздушним путем, блокади и претрази терена, борбе у насељеном месту, упадима у затворене објекте, хапшењу осумњиченог, употреби беспосадних ваздухоплова и др. Цео приказ је реализован врло координисано, професионално и високим темпом.
Вежба је реализована на основу закључка Владе Републике Србије и део је билатералне сарадње Србије и НАТО у оквиру програма Партнерство за мир на равноправним основама, уз уважавање политике војне неутралности Републике Србије.
Стокхолмски синдром Српске власти!
Срамота!
Оно кад парнерство за мир не постоји или ти постоји само за нас. У овој години су организоване само 2 активности. Конференција у Сарајеву и ова вежба. Али извлачење на споразуме из 2006, које су жути потписали да би се земља увлачила у НАТО упркос проглашеној неутралности јесте истовремено понижавање вијске и куповина времена за останак на власти. А НАТО тако кува жабу да кад ови оду други не могу повући ручну тек тако.
је ли, русофили, кад цете да везбате са Русима, хахахахха
НИКАД