Овај потез долази у тренутку када Пољска преузима све активнију улогу у подршци Украјини, како војно, тако и хуманитарно
Премијер Пољске, Доналд Туск, објавио је намеру да формира снажан савез са Уједињеним Краљевством са циљем пружања веће подршке Украјини у њеној борби против Русије.
Овај потез долази у тренутку када Пољска преузима све активнију улогу у подршци Украјини, како војно, тако и хуманитарно. Истовремено, Уједињено Краљевство је један од најгласнијих савезника Кијева на међународној сцени.
Формирање оваквог савеза могло би утицати на даље обликовање европске безбедносне политике и јачање отпора руском утицају у региону.
Polish Prime Minister Tusk plans to build an alliance with UK which aims to strengthen Ukraine's fight. He intends to hold talks with UK Prime Minister Keir Starmer in the coming days, followed by a meeting with French President Macron and secretary-general of NATO, Mark Rutte.… pic.twitter.com/IQIF46zEYw
— (((Tendar))) (@Tendar) November 14, 2024
Он намерава да наредних дана одржи разговоре са британским премијером Киром Стармером, након чега ће уследити састанак са француским председником Макроном и генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом.
Кључни циљеви савеза:
- Јачање војне подршке Украјини
- Пољска и Уједињено Краљевство раде на обезбеђивању додатног наоружања и опреме за украјинске снаге.
- Савез би могао укључити координисане напоре у обуци украјинских војника.
- Политичка подршка
- Промовисање јединственог става унутар Европске уније и НАТО-а у погледу подршке Украјини.
- Повећање дипломатског притиска на Русију путем санкција и других мера.
- Енергетска независност
- Подршка Украјини у развоју енергетских инфраструктура које смањују зависност од руског гаса и нафте.
Одређена веза постоји између забринутости европских земаља за будућност НАТО-а и политике коју је заступао Доналд Трамп током свог мандата као председника Сједињених Држава. Период Трампове власти био је обележен његовим контроверзним ставовима о НАТО-у, што је подстакло страхове међу европским савезницима, укључујући Пољску и Уједињено Краљевство.
Кључни аспекти:
- Трампов критички став према НАТО-у
Трамп је често доводио у питање корисност НАТО-а за САД, називајући га „застарелим” и тврдећи да већина савезника не испуњава обавезу да троши 2% БДП-а на одбрану. Такође је изразио спремност да смањи америчку улогу у Алијанси ако савезници не повећају своје доприносе. - Пољска и Уједињено Краљевство као водећи европски савезници
Пољска је традиционално један од најлојалнијих савезника САД-а у Европи и активно је настојала да осигура њихову војну подршку. На пример, Пољска је лобирала за трајно присуство америчких снага на својој територији, што је резултирало повећањем америчких трупа у региону.
Уједињено Краљевство, с друге стране, види себе као кључног партнера САД-а и НАТО-а, нарочито након Брегзита, што је додатно нагласило његову потребу за самосталном одбрамбеном стратегијом. - Забринутост због руске претње
Пољска и друге земље Источне Европе дуго су страховале од могуће руске агресије. Трампова реторика и привидна спремност да ублажи односе са Русијом у раним фазама његовог мандата само су повећали те страхове. Европске земље су зато почеле да траже алтернативне савезе и јачање сопствених војних капацитета. - Фокус на билатералне савезе
Ако би НАТО ослабио или постао нефункционалан, Пољска и Уједињено Краљевство би желеле да осигурају своју безбедност кроз ближу сарадњу. Савез који планирају могао би бити део шире стратегије осигурања одбране од потенцијалних претњи, чак и у сценарију слабљења НАТО-а.
Утицај на савезе у Европи:
Иако се НАТО одржао током Трамповог мандата, његови поступци су подстакли европске земље да размотре стратегије за већу аутономију у безбедносним питањима, што укључује јачање билатералних односа, као што је овај између Пољске и Уједињеног Краљевства.Такав развој догађаја представља сигнал да земље чланице НАТО-а не желе да се у потпуности ослоне на америчко лидерство, већ траже начин да осигурају сопствену безбедност у непредвидивим геополитичким околностима.